برگزاری نشست علمی و فناوری سازمان همکاری های اسلامی در پاکستان/ مهم ترین موضوع؛ برنامه عمل ده ساله دوم(۲۰۲۵-۲۰۱۶) علم و فناوری کشورهای اسلامی

پانزدهمین اجلاس همکاری های علمی و فناوری سازمان همکاری اسلامی با حضور ایران، عصر امروز در اسلام آباد پاکستان آغاز می شود.

به گزارش عیارآنلاین، سی‌امین نشست کمیته اجرایی و پانزدهمین اجلاس مجمع عمومی کمیته دائم همکاری های علمی فناوری سازمان همکاری اسلامی قرار است از امروز به مدت ۳ روز تا ۱۲ خرداد به میزبانی اسلام آباد برگزار شود.

در این اجلاس هیات ایرانی به سرپرستی دکتر «وحید احمدی» معاون پژوهش و فناوری و با حضور آقایان دکتر مجید متقی طلب رییس پارک علم و فناوری گیلان و دکتر سید محمد مهدی هادوی رییس پژوهشگاه مواد و انرژی در این اجلاس شرکت خواهند کرد.
از موضوعات مهم مطروحه در این اجلاس «برنامه عمل ده ساله دوم(۱۰۲۵-۲۰۱۶) علم و فناوری کشورهای اسلامی» است که قرار است در اجلاس سران در قزاقستان مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.
  دستور کار اجلاس
     بررسی فعالیت های کامستک و ارگان های زیر مجموعه آن ، بررسی برنامه و بودجه ، گزارش کشورهای عضو درخصوص دستاوردهای آموزش عالی و علوم و فناوری و انتخاب اعضای جدید کمیته اجرایی از دیگر موارد دستور کار این اجلاس است.
جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۹ تاکنون عضو کمیته اجرایی کامستک بوده است.
کمیته دائمی همکاریهای علمی و فناوری سازمان همکاری اسلامی کامستک (COMSTECH) به منظور افزایش همکاری های علمی و ارتقای سطوح ارتباطات علمی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) تاسیس شده است.
این کمیته با هدف و تاکید بر توسعه آموزش‌های تکمیلی ، سرمایه‌گذاری در بخش تحقیقات ، توجه ویژه به فناوری اطلاعات ، مبادله اطلاعات میان کشورهای اسلامی و جلوگیری از فرار مغزها شکل گرفته است.
    این کمیته در سال۱۹۸۱ جهت نظارت بر تحقیقات علمی و فناوری کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) با رای اکثریت اعضا تصویب و رییس جمهور پاکستان از طرف سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان رییس کامستک انتخاب شد.
نخستین جلسه این کمیته در سال ۱۹۸۳ در اسلام‌آباد پاکستان برگزار شد. کامستک ۵۷ عضو از چهار قاره مختلف جهان دارد.

منبع:صداوسیما

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: