شرکت های دانش بنیان صنعتی کشور ظرف یک سال سه برابر شده است

رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت از رشد سه برابری شرکت های دانش بنیان صنعتی کشور در سال ۹۴ خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، حسن آقاکثیری روز سه شنبه در همایش علمی راهبرد دانش بنیان و نقش آن در اقتصاد مقاومتی در شهرکرد، افزود: در سال گذشته ۱۱۲ شرکت دانش بنیان صنعتی در کشور به ثبت رسید که در مقایسه با سال ۹۳ که تنها ۳۶ شرکت ثبت شده بود از رشد سه برابری برخوردار شده است.
وی همچنین از رشد ۵٫۵ برابر صدور مجوز و گواهی برای ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه در کشور خبرداد و گفت: سال گذشته ۲۵۲ پروانه و گواهی برای ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه برای متقاضیان صادر شده که در مقایسه با ۲۵ سال گذشته از رشد ۵٫۵ برابری برخوردار بوده و درمقایسه با سال ۹۳ که ۸۹ گواهی و مجوز صادر شده بود، رشد سه برابری داشته است.
رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت، لازمه رقابت در عرصه تجارت جهانی را هزینه در حوزه تحقیق و توسعه دانست و افزود: فرایند اجرای ماده ۴ قانون رفع موانع تولیدی رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور از مهمترین برنامه های پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای گسترش تحقیق و توسعه در بخش صنعت کشور است.
با وجود اعلام برخی منابع رسمی مبنی بر رتبه دوم ایران پس از ترکیه در زمینه تولید علم در منطقه، آقاکثیری مدعی شد: ایران در بین ۲۱ کشور منطقه خاورمیانه در زمینه تولید علم در رتبه چهاردهم قرار دارد در عرصه جهانی نیز دارای رتبه ۹۴ است که این امر نشان می دهد که باید بیش از پیش به مقوله اقتصاد دانش بنیان در کشور توجه کرد.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس هدف گذاری های انجام شده در برنامه، ایران باید در سال ۲۰۱۷ در منطقه به رتبه دهم و درعرصه جهانی به رتبه ۷۳ از نظر تولید علوم دانش بنیان دست یابد.
آقاکثیری با بیان اینکه حمایت از بخش های دانش بنیان نیازمند تعامل همه بخش ها و نهادهاست، افزود: تعامل بخش صنعت و دانشگاه می تواند بستر مناسبی را برای تحقق این هدف فراهم کند.
به گزارش ایرنا، نخستین همایش علمی راهبرد دانش بنیان و نقش آن در اقتصاد مقاومتی به همت بنیاد نخبگان، پارک علم و فناوری و دانشگاه شهرکرد روز سه شنبه برگزار شد.
آشنایی با گفتمان دانش بنیان و نقش آن در اقتصاد مقاومتی، آشنایی با حمایت های وزارت صنعت، معدن از شرکت های دانش بنیان، اشنایی با نحوه تاسیس شرکت دانش بنیان، نقش پارک های علم و فناوری در اقتصاد دانش بنیان و ارائه تجربیات مدیریتی در خصوص شرکت های دانش بنیان از محورهای برگزاری این همایش یک روزه بود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: