نماینده سابق مجلس:

بی‌توجهی وزارت صنعت به واردات کالاهای مشابه داخلی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم گفت: تا زمانی که نگاه مسئولان و دولت برای حل مشکلات داخلی به بیرون است اقتصاد تغییری نخواهد کرد.

به گزارش عیارآنلاین، سیدسعید زمانیان با اشاره به عملکرد اقتصادی دولت اظهار داشت: برای بررسی وضعیت اقتصاد، مؤلفه‌های مختلفی مطرح است و در حال حاضر توجه مناسبی به اقتصاد مقاومتی و تقویت بنیه داخلی از نظر تولید و رکود حاکم بر بازار وجود ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم با بیان اینکه واردات بی‌رویه و عدم تعامل بانک‌ها و دولت برای تأمین تسهیلات و سرمایه در گردش مورد نیاز تولید تصریح کرد: یکی از مشکلات اساسی اقتصاد مربوط به ساختارها بوده که اثرات نامناسبی روی تولید دارد، در حال حضار رکود شرایط را برای اقتصاد بدتر کرده و اثرات آن در تعطیلی بازار، افزایش چک‌های برگشتی و مشکلات عرضه و تقاضا نمایان است.

به گفته این نماینده سابق مجلس به نظر می‌رسد اگر دولت بتواند وضعیت رکود را سر و سامان بدهد، بخشی از مشکلات تولید و اشتغال حل خواهد شد.

وی به موکول کردن انتظارات و توقعات جامعه و بازار به پسابرجام اشاره کرد و گفت: متأسفانه در ارتباط با پسابرجام اتفاق خاصی در کلان اقتصاد نیفتاده، شاید روزنه‌هایی ایجاد شده باشد، اما به دلیل عدم همراهی کشورهای اروپایی هیچ اقدام مثبتی صورت نگرفته است.

زمانیان با بیان اینکه حتی سرمایه‌گذاری مناسب تاکنون فراهم نشده است، یادآور شد: پول‌های خودمان را نمی‌توانیم استفاده کنیم و سوئیفت همچنان مشکل دارد، بنابراین در برجام اتفاقی رخ نداده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم گفت: راه نجات کشور تغییر ساختار اقتصاد است و اکنون بسیاری از دستگاه‌ها و سیستم‌های دولتی به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند و تیم اقتصادی مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت با وزارت اقتصاد ناهماهنگی مشهودی در امر صادرات و واردات دارد.

وی در واکنش به اظهارات مسئولان مبنی بر اجرایی شدن سیاست‌ها برای خروج از رکود و اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: راه نجات کشور، کار عملی است، در حالی که کار درستی صورت نگرفته و درنهایت نتیجه مطلوب هم نخواهد داشت. با حرف زدن، مشکلات حل نمی‌شود.

زمانیان گفت: در حال حاضر، وزارت صنعت، معدن داعیه‌دار واردات و صادرات است و باید جلوی واردات بی‌رویه و کالاهایی که مشابه تولید داخل دارند گرفته شود، اما متأسفانه چنین رویکردی دیده نمی‌شود. دیدگاه مسئولان در وزارت صنعت و معدن واردات است و نه تولید و توجهی به بنگاه‌های کوچک نمی‌شود.

زمانیان به ناهماهنگی دولت با بانکها پرداخت و عنوان کرد: این ناهماهنگی‌ها اثرات سوء دارد و نیازهای تولید از جمله سرمایه در گردش تأمین نمی‌شود و بانک‌ها هرکدام کار خود را انجام می‌دهند. دستورالعمل‌های حمایت از تولید و استفاده حداکثری از ظرفیت داخلی نیز در اجرا مانده است.

وی تأکید کرد: تا زمانی که مسئولان دولت در دستگاه‌ها نگاه‌شان به بیرون باشد، مشکلات داخلی نه دیده شده و نه حل می‌شود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: