۱۵ خرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۶
شرکت نفت دولتی کره جنوبی خبر داد

افزایش ۲ برابری خرید نفت ارزان ایران توسط کره در پسابرجام

شرکت نفت دولتی کره جنوبی اعلام کرد واردات نفت این کشور از ایران پس از لغو تحریم های غرب، بیش از ۲ برابر شده و پالایشگاه های کره ای خرید نفت ارزان تر از ایران را افزایش داده اند.

به گزارش عیارآنلاین، شرکت نفت دولتی کره جنوبی روز یکشنبه اعلام کرد که واردات نفت این کشور از ایران، در سال جاری میلادی پس از لغو تحریم های غرب، بیش از دو برابر شده و پالایشگاه های کره ای خرید نفت ارزان تر از ایران را افزایش داده اند.

شرکت ملی نفت کره اعلام کرد، در ۴ ماهه نخست امسال، مجموعا ۳۰ میلیون بشکه نفت خام و میعانات از ایران خریداری شده که ۱۱۳٫۵ درصد نسبت به یک سال قبل افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، میزان واردات سالانه نفت کره از ایران در سال ۲۰۱۱، ۸۷٫۲ میلیون بشکه بود، که این رقم در سال بعدی با تشدید تحریم های غرب به ۵۶٫۱ میلیون بشکه کاهش یافت و در سال ۲۰۱۴ نیز به ۴۴٫۹ میلیون بشکه رسید.

پالایشگاه های کره ای بعد از لغو تحریم های غرب، به دنبال افزایش واردات نفت ایران بوده اند که ۵ تا ۶ دلار ارزان تر از نفت خام قطر است که بخش عمده ای از بازار نفت کره را در اختیار دارد.

شرکت های اس کی اینوویشن، بزرگترین پالایشگاه کره ای و هیوندای اویل بانک، چهارمین پالایشگاه این کشور به تبعیت از شرکت پتروشیمی هانوها توتال در ماه آوریل واردات نفت خود از ایران را افزایش داده اند.

در عوض، نه شرکت جی اس کالتکس، دومین پالایشگاه بزرگ کره که نیمی از آن متعلق به شرکت آمریکایی شورون است و نه شرکت اس اویل که یکی از شرکت های تابعه شرکت سعودی آرامکو محسوب می شود، نفتی از ایران وارد نکرده اند.

یک مقام آگاه در یکی از پالایشگاه های کره ای گفت: «واردات نفت از ایران بعد از برطرف شدن موانع باقیمانده تجارت با ایران نظیر پرداخت به دلار، افزایش خواهد یافت.»

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: