۱۷ خرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۷
متن انرژی 35 منتشر شد

محروم‌ترین استان کشور منتظر اقدام و عمل مسئولین

مسئولین بارها وعده بهره‌برداری از طرح گازرسانی به استان سیستان‌وبلوچستان را داده‌اند، اما در حال حاضر، این استان تنها استان کشور است که به گاز طبیعی دسترسی ندارد. علاوه بر این، توجه مسئولین به ظرفیت بالقوه انرژی باد و خورشیدی در این استان، می‌تواند این استان را به قطب انرژی تجدیدپذیر کشور تبدیل نماید.

به گزارش عیارآنلاین، سی‌وپنجمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. تشکیک کارشناسان در مورد انتقال فناوری در قراردادهای جدید نفتی، پیگیری برخی ذینفعان برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا و وضعیت گازرسانی به سیستان‌وبلوچستان ، سه موضوعی است که در این شماره بدان پرداخته شده است.

ابهامی از جنس انتقال فناوری در قراردادهای جدید نفتی

قرارداددر دو سال گذشته وزارت نفت و کمیته بازنگری در قراردادهای جدید نفتی، پیش‌نویسی برای این قراردادها تدوین کردند و قصد داشتند برای معرفی این قرارداد کنفرانسی را در لندن برگذار کنند، اما پس از مصوبه دولت درباره پیش‌نویس، انتقادات فراوانی به حوزه‌های فنی، اقتصادی و حقوقی از سوی نخبگان، کارشناسان و نهادهای نظارتی مطرح گردید.

در روزهای اخیر، کاردُر، معاون سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت، متن پیش‌نویس تهیه‌شده در کارگروه بازنگری قراردادهای نفتی در هیأت مدیره شرکت ملی نفت را مردود دانست و بیان کرده است که واحد حقوقی شرکت ملی نفت در حال تدوین پیش‌نویس جدید است.

توکلی، نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی نیز به تازگی با ارسال نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور استفاده از مدل جدید قراردادهای نفتی را برخلاف مصالح ملی و منافع استراتژیک نظام اعلام کرد. همچنین توکلی در نامه خود، نکات زیر به عنوان تبعات اجرای قراردادهای جدید نفتی، مطرح نموده است:

– نقض حاکمیت ملی

– حرکت در خلاف جهت اقتصاد مقاومتی

– اضمحلال شرکت ملی نفت ایران

– توسعه خام فروشی

– تولید غیرصیانتی نفت

– عدم انتقال دانش و فناوری به شرکت ملی نفت و شرکت های تابعه آن

مسئولین وزارت نفت بر این باورند که انتقال فناوری برای توسعه میادین نفتی، در قراردادهای جدید دیده شده است. در همین راستا، مقدم، معاون وزیر نفت، انتقال فناوری را به عنوان یکی از اهداف اصلی قراردادهای جدید نفتی ذکر کرد. طبق گفته مقدم، موضوع انتقال فناوری در قراردادها از ضمانت اجرایی محکمی برخوردار خواهد بود. این در حالی است که مخالفین، عدم شفافیت و نداشتن سازوکار برای انتقال فناوری را به عنوان پاشنه آشیل در انتقال فناوری قراردادها ذکر می‌کنند. در همین رابطه، خادمی، نماینده مجلس دهم مجلس اعتقاد دارد که در قرارداهای جدید نفتی درمورد انتقال دانش و تکنولوژی شفاف‌سازی نشده است.

با وجود چالش‌های فوق، هفته گذشته، کاردُر انتقادات توکلی به مسئله عدم انتقال فناوری در الگوی جدید قراردادهای نفتی را توهم می‌داند. به نظر می‌رسد که مسئولین، برای رفع دغدغه‌ نمایندگان مجلس و کارشناسان، لازم است شیوه‌های اجرایی انتقال فناوری در قراردادها را به‌طور شفاف ترسیم نمایند تا پس از نهایی شدن این قراردادها، کشور دچار خسارت نگردد.

خیز دوباره برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا

بورس کالاهفته گذشته مهدوی، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران از بررسی موضوع لغو اجبار فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا خبر داد. وی علت لغو این اجبار را عدم اطلاع صنعت پتروشیمی از میزان خرید صنایع پایین‌دستی خود دانسته و اعلام کرده که بخش پتروشیمی و بیشتر صنایع پایین‌دستی موافق اقدام فوق هستند. این در حالی است که نوبخت، سخنگوی دولت به صورت صریح از لزوم عرضه محصولات پتروشیمی در بورس حمایت کرده و خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا را منتفی دانست.

گفتنی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت و قائم‌مقام وی از مخالفان اصلی عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا هستند. آنها با ادعای رایج نبودن ورود اجباری محصولات پتروشیمی به بورس در دنیا و ممکن نبودن برنامه‌ریزی تولید سالیانه از سوی مجتمع‌های پتروشیمی، خواستار عرضه این محصولات در خارج از بورس بودند.

البته مقایسه بازار ایران با دیگر کشورها، مستلزم توجه به دیگر ملاحظات اقتصادی آنان نیز هست. به عنوان نمونه، حضور داوطلبانه واحدهای پتروشیمی کشورهای دیگر در بورس، از غیر انحصاری بودن بازار محصولات پتروشیمی آن‌ها نشأت می‌گیرد و به همین دلیل است که واحدهای تولیدی در فضایی کاملا رقابتی، هم در بورس و هم در خارج از بورس، محصولات خود را می‌فروشند؛ حال آنکه بازار فروش محصولات پتروشیمی ایران در انحصار چند شرکت خاص بوده و لذا نمی‌توان نسخه‌های بازار غیرانحصاری دیگر کشورها را برای بازار انحصاری ایران تجویز کرد.

همچنین در صورت عرضه محصولات پتروشیمی در بورس، خریداران از ماه‌ها قبل، میزان و نوع کالای عرضه شده به بازار را رصد و از تأمین بازار آن مطمئن خواهند شد. بنابر این لازم است که دولت برای حفظ شفافیت و کوتاه نمودن دست دلالان و مدیریت هرچه بهتر تقاضا و مصرف محصولات پتروشیمی همچنان از عرضه این محصولات در بورس حمایت کند و این محصولات تنها از طریق بورس کالا عرضه شود.

وعده‌های تکراری برای گازرسانی به سیستان‌وبلوچستان

سیستان‌وبلوچستانانتقال گاز به سیستان‌وبلوچستان اهداف چندگانه‌ای را در خود جای داده که می‌توان به گازرسانی به نیروگاه‌ها، صنایع پتروشیمی، واحدهای صنعتی و احداث خطوط فرعی و شبکه‌های شهری برای مصارف خانگی، تجاری و صنعتی در استان‌های واقع در طول مسیر اشاره کرد.

در روزهای اخیر، منتظر، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اعلام کرده که خط لوله گاز تا ورودی استان سیستان‌وبلوچستان رسیده و شهرستان ایرانشهر به شبکه سراسری گاز متصل شده است و تا پایان امسال، خط لوله ایرانشهر-زاهدان به بهره‌برداری خواهد رسید.

استان سیستان‌وبلوچستان تنها استانی است که در کنار رنج محرومیت‌های فراوان، از نعمت گاز طبیعی نیز محروم است. تعلل و تأخیر در اجرای پروژه گازرسانی در زمان مقرر و از طرف دیگر، افزایش قیمت سوخت مازوت و قطع یارانه سوخت، بارها کارخانجات بزرگ -از جمله سیمان- و یکی از بزرگترین آب‌شیرین‌کن‌های این استان را  به تعطیلی کشانده است.

مسئولین در دولت‌های مختلف بارها وعده اتمام گازرسانی به سیستان‌وبلوچستان را داده‌اند. بهمن‌ماه سال ۸۸، مدیرعامل وقت شرکت ملی گاز اعلام کرد تا دو سال آینده، بهره‌برداری از عملیات گازرسانی به شهرهای زاهدان و زابل آغاز می‌گردد. اردیبشهت‌ماه ۸۹، رئیس جمهور وقت اظهار داشت که به وزیر نفت دستور داده که روند کار لوله‌کشی گاز برای کل مناطق سیستان‌وبلوچستان با سرعت پیش رود تا در دولت نهم، کل مناطق این استان از نعمت گاز بهره‌مند شوند. فروردین‌ماه سال ۹۰، آزاد، استاندار وقت سیستان‌وبلوچستان نیز با قاطعیت روشن شدن مشعل گاز تا پایان سال ۹۰ را به شهروندان زاهدان نوید داد. بهمن‌ماه سال ۹۲، هاشمی، استاندار جدید این استان از تکمیل گازرسانی به کل استان تا پایان سال ۹۳ خبر داد. اما هیچ‌یک از این وعده‌ها تاکنون محقق نشده است.

با توجه به خلف وعده‌های مذکور، لازم است که مسئولین به جای وعده‌های تکراری، مشکلات پیش روی انتقال گاز به این استان محروم، از جمله تخصیص بودجه را به صورت جدی پیگیری کنند تا علاوه بر کاهش مصرف سوخت مایع در کشور، مردم استان نیز از نعمت گاز طبیعی برخوردار گردند.

از طرف دیگر، استان سیستان‌وبلوچستان از نقطه‌نظر ظرفیت بالای تولید انرژی تجدیدپذیر در کشور معروف استب. بیش از ۱۵۰ روز باد با حداکثر سرعت ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت و داشتن بیش از ۲۰۰ روز آفتابی بالای ۱۰ ساعت در شبانه‌روز، این استان را در حوزه تولید انرژی تجدیدپذیر متمایز کرده است. این ظرفیت بالقوه فرصتی است که این استان به قطب تولید انرژی پاک تبدیل گردد.

سایر اخبار مهم

اضافه شدن ۸ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر تا ۱۰ سال آینده

حائری رئیس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع برق و آب: در حال حاضر ۳۰۰ مگاوات ظرفیت انرژی‌ تجدیدپذیر در کشور وجود دارد، گفت: طبق برنامه وزارت نیرو در ۱۰ سال آینده ۸ هزار مگاوات انرژی بادی و خورشیدی به ظرفیت اضافه می‌شود.

با همکاری ژاپنیها نقشه راه مدیریت مصرف انرژی ایران تهیه می شود

محمدی حسین آبادی، معاون امور بین الملل موسسه مطالعات بین المللی انرژی ایران: بزودی و با امضای یک قرارداد میان ایران و ژاپن، چارچوب سیاستگذاری مدیریت صرفه جویی انرژی ایران تهیه می شود.

دورخیز هلدینگ خلیج فارس برای تحقق زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی

نژاد سلیم، مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس: توسعه متوازن صنعت پتروشیمی و تکمیل زنجیره ارزش از اولویتهای طرحهای توسعه ای صنعت پتروشیمی است و در این مسیر بخش خصوصی می تواند بیش از گذشته نقش آفرین باشد.

رئیس سندیکای صنعت برق: صنعت برق ایران با رویکرد فعلی دولت تا ۲ سال آینده از بین می‌رود

کلاهی رئیس سندیکای صنعت برق: نگرانی بخش خصوصی از نحوه ورود سرمایه به ایران است و با این رویکرد دولت که فاینانس خارجی را در عمل به صورت وامی برای واردات بیشتر تجهیزات در پیش گرفته، صنعت برق کشور تا ۲ سال آینده از بین خواهد رفت.

انتقاد بخش خصوصی صنعت برق از فاینانس‌های خارجی

باقری رئیس کمیته توسعه صادرات سندیکای برق: ۸۶ درصد نقدینگی از طریق سپرده بانکی منجر شده است که این حجم پول به تولید تزریق نشود و ضمن اینکه روز به روز نیز بر میزان آن افزوده شود.

ایران منتظر پیشنهاد مالی هندیها برای توسعه میدان فرزاد بی است

شعبانپور مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس با اشاره به مذاکرات ایران و هند برای توسعه میدان گازی فرزاد بی، گفت: منتظر مدل مالی پیشنهادی آنها درباره بحث مالی پروژه هستیم.

کارت سوخت به شرط رفع اشکالات، مانع موثر قاچاق است

هاشمی کارشناس انرژی: استمرار فعالیت سامانه هوشمند سوخت به شرط رفع اشکالات قبلی در جلوگیری از قاچاق سوخت و مدیریت بهینه بنزین بسیار موثر است.آفلاین بودن یکی از اشکالات مهم این سامانه است که باید تبدیل به سیستم آنلاین شود.

پیش‌نویس الگوی جدید قراردادهای نفتی در هیأت مدیره شرکت ملی نفت رد شد

کاردر معاون سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت: متن پیش‌نویس تهیه شده در کارگروه بازنگری قراردادهای نفتی در هیأت مدیره شرکت ملی نفت رد شد و واحد حقوقی شرکت ملی نفت پیش‌نویس جدید را تدوین می‌کند.

چالش احتمالی ایران برای صادرات ال.ان.جی به شرق آسیا

بلومبرگ اعلام کرده است که قیمت ال.ان.جی وارداتی ژاپن در ماه گذشته میلادی به حدود ۲۲ سنت برمترمکعب رسید که پایین‌ترین قیمت از سال ۲۰۰۵ است. این موضوع اقتصادی بودن صادرات ال.ان.جی به شرق آسیا را برای صادرکنندگان گاز با چالش جدی مواجه می‌کند.

انضباط مدیریت عرضه و مصرف، دستاورد طرح پیمایش است

کاظم پور مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران: ارائه و اجرای طرح تخصیص گازوئیل به ازای پیمایش زمینه اصلاح و برقراری نظم بر مدیریت عرضه و مصرف سوخت نفت‌گاز را در کشور فراهم کرد.

وزیر نیرو:برای جلوگیری از خاموشی در تابستان اقدامات خود را آغاز کردیم

وزیر نیرو با بیان اینکه پیش‌بینی ما پیک ۵۲ تا ۵۳ هزار مگاواتی برای مصرف برق تابستان است و این میزان نیازمند همراهی و صرفه‌جویی مردم است، گفت: صنعت برق ناچار است تا حد امکان تمهیدات لازم را به‌ کار گیرد تا در زمان اوج مصرف با کمبود برق مواجه نشویم.

رئیس کمیته توسعه صادرات سندیکای برق: رشد قیمت آب و برق در ۱۰ سال گذشته ۲،۵ برابر و بنزین ۱۰ برابر بوده است

باقری رئیس کمیته توسعه صادرات سندیکای صنعت برق: در ۱۰ سال گذشته، متوسط رشد قیمت آب و برق ۲،۵ برابر شده است و این در حالی است که در حوزه های دیگر مانند بنزین و گاز، قیمت ها ۱۰ برابر شده است.امروز ما ۱۶۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه کاره در صنعت آب و برق داریم و منابع مالی در اختیار نداریم تا این طرح ها را به اتمام برسانیم.

ظرفیت نصب شده نیروگاهی ایران تا سال ۲۰۲۰ به ۱۰۰ هزار مگاوات می‌رسد

فلاحتیان معاون وزیر نیرو: ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور تا سال ۲۰۲۰ به ۱۰۰ هزار مگاوات خواهد رسید. در ۱۰ سال گذشته تعداد مشترکان برق از ۲۰ به ۳۲ میلیون مشترک رسیده و پیش بینی می کنیم تعداد مشترکان برق کشور در سال ۲۰۲۰ به ۴۳ میلیون مشترک برسد.

اوکراین آماده مشارکت در طرحهای ذخیره سازی گاز ایران است

زمانی نیا وزیر امور خارجه اوکراین: انتقال گاز به اوکراین با خط لوله یا به صورت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی)، ذخیره سازی گاز، تجهیزات نفتی و تشکیل شرکت مشترک، چهار موضوع اصلی مورد مذاکره دو کشور بود.

قطع آب مشترکان پرمصرف قانونی شد

وزیر نیرو با تأکید بر اینکه مصوبه قانونی قطع آب مشترکان پرمصرف از سوی مجلس صادر شده است، گفت: امسال قطع آب شرب مشترکان پرمصرف در سراسر کشور اجرایی می‌شود.

لغو اجبار فروش محصولات پتروشیمی در بورس حال بررسی است

مهدوی دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران: موضوع لغو اجبار فروش محصولات پتروشیمی در بورس در حال بررسی است و هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران: واقعی کردن نرخ سوخت یک ضرورت است

خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران: واقعی کردن نرخ حاملهای انرژی و ارز، همچنین اصلاح نظام یارانه‌ای سه مسئله جدی اقتصاد ایران و راهکار برون رفت از رکود است.

علاقمندی لهستان برای توسعه همکاریها با ایران در حوزه انرژی

معاون وزیر توسعه لهستان در دیدار با وزیر امورخارجه ایران بر علاقمندی دولت متبوع خود به گسترش روابط و همکاریها با ایران در حوزه های مختلف از جمله توریسم، انرژی و بانکی تاکید کرد.

عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت: به‌وفور کالای نفتی دارای مشابه داخلی وارد می‌شود/ مقصر تجهیزات نفتی بی‌کیفیت داخل کارفرمای دولتی است

حجازی عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت: شرکت‌هایی در نبود فضای نظارتی و انتخابهای نادرست بخش کارفرمایی کیفیت نامناسب ارائه می‌دهند و یا کالایی را با تأخیر و قیمت نامناسب ارائه می‌کنند و بخش کارفرمایی نیز این مسئله را بر سر تمامی بخش خصوصی می‌کوبد که این رویه درست نیست.

پاسخ مثبت نیروگاه‌های حرارتی به تمام تقاضاهای صادراتی

طرزطلب مدیر عامل شرکت مادر تخصصی نیروگاه‌های حرارتی: پتانسیل صادرات در نیروگاه‌های حرارتی بسیار زیاد است، تصریح کرد: هرچه تقاضا در بازار وجود داشته باشد به غیر از زمان پیک ما می‌توانیم به این تقاضا پاسخ دهیم.

مدیرعامل سازمان انرژیهای نو ایران: ایران باید استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر را افزایش دهد

صادق‌زاده، مدیرعامل سازمان انرژیهای نو ایران: پهمیشه در بخش برنامه‌ریزی کشور بیان شده که انرژیهای تجدیدپذیر گرانتر از گاز و سوختهای فسیلی هستند، ولی باید در نظر داشته باشیم که ممکن است هزینه گاز طبیعی ارزانتر از انرژی خورشید باشد، ولی در آینده باید هزینه‌ های هنگفتی را به دلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشور، متحمل شویم.

سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری شرکت هلدینگ باختر در صنعت پتروشیمی

شرکت هلدینگ باختر تاکنون چهارمیلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری کرده است. نجفی، سرمایه‌گذار هلدینگ باختر مجموع ظرفیت بهره‌برداری شده فعلی این شرکت را سه میلیون و ٢۶٠ هزار تن و ارزش کل سرمایه‌گذاریهای انجام شده برای مجتمعهای در حال بهره برداری را سه میلیارد و ۵٠٠ میلیون دلار و سرمایه‌گذاریهای طرحهای در دست احداث را یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار دانست.

امضای قرارداد ۳ میلیارد دلاری با ترکیه برای ساخت نیروگاه در ایران

معاون وزیر نیروی ایران: در طی روزهای آینده ما یک قرارداد سرمایه گذاری با شرکت های بخش خصوصی ترکیه برای ساخت یک نیروگاه برق ۵ هزار مگاواتی در ایران امضا خواهیم کرد. ارزش این قرارداد ۳ میلیارد دلار است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی: قیمت غیرواقعی؛ چالش صنعت برق

فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی: عدم توازن منابع و مصارف صنعت برق به دلیل قیمت­گذاری نامناسب برق و به تبع آن، انباشته شدن بدهی­‌ها به نیروگاه­‌های خصوصی، پیمانکاران، سازندگان و بانک­‌ها و کاهش شدید منابع لازم جهت سرمایه‌­گذار‌‌‌‌ی­های جدید خصوصاً از طریق مشارکت بخش غیردولتی، بازده نسبتاً پایین نیروگاه­ها، تلفات بالا در شبکه توزیع برق و راندمان پایین تجهیزات مصرف کننده برق وعدم بهره­گیری مناسب از منابع انرژی تجدیدپذیر جهت تولید برق را مهم ترین مهمترین تنگناها و چالشهای بخش برق کشور است.

جمع آوری روزانه ٢٠ میلیون فوت مکعب از گازهای همراه نفت

شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری روزانه ٢٠ میلیون فوت مکعب از گازهای همراه نفت مرحله نخست ایستگاه تقویت فشار گاز رگ سفید ١ در ایستگاه تقویت فشار گاز رگ سفید ٢ را جمع آوری می کند.

ایران و روسیه برق مبادله می‌کنند

ایران و روسیه در حال انجام مذاکرات نهایی در زمینه مبادله برق هستند که بر اساس آن روسیه در تابستان به ایران برق صادر خواهد کرد و ایران نیز در زمستان به روسیه برق ارسال می دارد.

علاقمندی فیلیپین برای احداث تاسیسات ال ان جی در ایران

زمانی نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت از علاقمندی فیلیپین برای احداث تاسیسات ال ان جی در ایران خبر داد و گفت: آنها خواستار تامین گاز خوراک برای این طرح هستند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: