برگزاری نشست فعالان اقتصادی ایران و سوئد در این کشور/ کاهش حجم مبادلات دو کشور در سال های اخیر

نشست تجاری ایران و سوئد با حضور ۲۳۰ فعال اقتصادی دو کشور امروز(چهارشنبه) در حالی در هتل شرایتون استکهلم آغاز بکار کرد که ارزش مبادلات دو کشور از ۱۰ میلیارد کرون به ۲٫۵ میلیارد کرون کاهش یافته است و اکنون فعالان اقتصادی در پسابرجام به دنبال احیای این مناسبات هستند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و خانم «آن لیند» (Ann Linde) وزیر امور اتحادیه اروپا و تجارت سوئد (Minister for EU Affairs and Trade of Sweden) در این نشست اقتصادی حضور و برنامه سخنرانی دارند.
فضای کسب و کار، ظرفیت های بازار در دو کشور و همچنین وضعیت ایران در پساتحریم مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
هیات سیاسی-اقتصادی کشورمان یکشنبه این هفته سفر دوره ای خود به چهار کشور اروپایی لهستان، فنلاند، سوئد و لتونی را آغاز کرد و در نخستین ایستگاه، به ورشو پایتخت لهستان و سپس به هلسینکی پایتخت فنلاند رفت و پس از دیدار و گفت وگوهای سیاسی و اقتصادی، دیشب(سه شنبه) وارد استکهلم پایتخت سوئد شد.
اعضای هیات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در دو کشور لهستان و فنلاند با همتایان خود ملاقات رو در رو (B2B) داشتند و در همایش های اقتصادی دوجانبه با لهستان و فنلاند شرکت کردند.
به گفته محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، فعالان اقتصادی کشورمان در لهستان و فنلاند، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سند همکاری دوجانبه به امضا کردند؛ برخی از این اسناد در قالب تفاهم نامه و برخی در قالب قرارداد است.
بر اساس این گزارش، دیدار و گفت وگوهای رو در رو (B2B)، از دیگر برنامه های هیات اقتصادی ایران در سوئد است؛ فعالان اقتصادی ایران در سوئد تلاش می کنند ضمن معرفی شرکت های خود، شرکا و همتایانشان در کشور سوئد را بهتر بشناسند و زمینه های توسعه همکاری های اقتصادی دوجانبه را شناسایی کنند.
سوئد از کشورهای شبه‌جزیره اسکاندیناوی است که در شمال قاره اروپا واقع شده و از غرب با نروژ، از شمال شرق با فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرق با دریای بالتیک و از جنوب غرب با دانمارک همسایه ‌است.
سوئد کشوری با مساحت ۴۵۰ هزار کیلومتر مربع و ۹ میلیون نفر جمعیت، از کشورهایی است که فقر به ندرت در آن به چشم می خورد و معمولا همیشه بالاترین شاخص رشد انسانی را داشته است که این شاخص، مردم کشورهای مختلف را از لحاظ امید به زندگی، دانش و استانداردها زندگی رتبه بندی می کند.
مردم سوئد یکی از بالاترین میزان مالیات در جهان را برای حفظ رفاه اجتماعی خود می پردازند؛ سوئد با داشتن یکی از توسعه‌یافته‌ترین اقتصادهای جهان، به عنوان کشوری باثبات از نظر سرمایه‌گذاری و سیاسی شناخته می‌شود. نرخ بیکاری سوئد در سال ۲۰۱۵ میلادی ۷٫۴ درصد بوده و نرخ تورم آن در همین سال به صفر درصد رسیده است.
در سال ۲۰۱۵ تولید ناخالص داخلی سوئد ۴۶۷٫۴ میلیارد دلار با نرخ رشد ۲٫۸ درصد بوده که ۱٫۸ درصد در بخش کشاورزی، ۳۳٫۵ درصد در بخش صنعت و ۶۴٫۷ درصد در بخش خدمات را شامل می‌شود.
صادرات این کشور در همین سال برابر ۱۵۱٫۱ میلیارد دلار بوده که شامل ماشین‌آلات، وسایل نقلیه موتوری، محصولات کاغذی، کاغذ و خمیر چوب، آهن و فولاد و مواد شیمیایی است و به کشورهای نروژ، آلمان، انگلستان، فنلاند، دانمارک، آمریکا، هلند، بلژیک و فرانسه صادر شده است.
واردات این کشور نیز ۱۳۳٫۲ میلیارد دلار از کشورهای آلمان، هلند، نروژ، دانمارک، انگلستان، چین، روسیه، فنلاند و فرانسه شامل ماشین آلات، نفت و فرآورده های نفتی، مواد شیمیایی، وسایل نقلیه موتوری، آهن و فولاد، مواد غذایی و لباس بوده است. منابع معدنی سوئد شامل مس، طلا، انرژی آبی، سنگ آهن، سرب، نقره، الوار، اورانیم و روی است.
میزان صادرات ایران به سوئد در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۴ میلیون ۶۶۶ هزار دلار و واردات از این کشور ۳۳۰ میلیون و ۱۵۰ هزار دلار بوده است. صادرات عمده ایران شامل فرش و سایر کفپوش های نسجی، میوه های خوراکی، آجیل، پوست مرکبات، خربزه، قهوه و چای و واردات اصلی تجهیزات الکترونیکی، ماشین آلات، راکتورهای هسته ای، دیگ های بخار، محصولات دارویی، خمیر چوب، مواد سلولزی الیافی، کاغذ، مقوا و … بوده است.
سوئد به ایران بعنوان یکی از بهترین بازارهای فروش تولیدات و خدمات نفی و مهندسی در خاورمیانه می نگرد؛ در سال ۲۰۰۵، جمهوری اسلامی ایران از فهرست ۳۰ کشور مهم صادرکننده کالا به سوئد خارج شده است؛ این جایگاه در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ به ترتیب در ردیف های ۲۱ . ۲۸ بوده است.
در دو سه سال گذشته نه تنها اخلاف تراز تجاری میان ایران و سوئد به بیشترین حد خود رسیده است، بلکه مبادلات تجاری دو کشور نیز از بیش از ۱۰ میلیارد کرون به یک چهارم یعنی حدود دو و نیم میلیارد کرون رسیده است.
هیات سیاسی – اقتصادی ایران فردا (پنجشنبه)، استکهلم را به مقصد ریگا، پایتخت لتونی ترک خواهد کرد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: