۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۱
چهل‌ویکمین بسته خبری کشاورزی منتشر شد

وزارت جهاد، مدیریت واردات برنج و چند ملاحظه

محدودیت و ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت این محصول، از طریق منع ثبت سفارش و یا تعیین تعرفه‌های بالای واردات، به‌نوعی حمایت از تولید داخلی محسوب می‌شود، اما در صورت نبود کنترل بر مرزها، زمینه افزایش قاچاق این محصول به کشور را فراهم می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، چهل‌ویکمین بسته خبری کشاورزی منتشر شد. در این بسته خبری، موضوعاتی چون بدهی ذرت‌کاران از دولت، نابسامانی بازار لبنیات و واردات برنج مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

دست دولت در جیب ذرت‌کاران در سال اقدام و عمل

ذرتطلب ذرت‌کاران از دولت از مسائلی به‌حساب می‌آید که علی‌رغم وعده‌های متعدد دولت مبنی بر سروسامان دادن به آن، ماه‌ها بدون نتیجه باقیمانده است. اجرای طرح قیمت تضمینی ذرت به‌جای خرید تضمینی، برای اولین بار در سال گذشته و با هدف کاهش بار مالی دولت در زمینه خرید تضمینی محصولات کشاورزی به اجرا درآمد. طبق سازوکار این طرح، قرار بود که کشاورزان با عرضه محصول ذرت خود در بورس کالا بلافاصله پول فروش محصول را از دولت دریافت کنند و سپس مابه‌التفاوت قیمت تضمینی اعلام‌شده از سوی دولت نسبت به تابلوی معاملات بورس کالا، از سوی وزارت جهاد کشاورزی به آنان پرداخت شود.

اما در سال گذشته، دولت ۱۹۰ هزار تن ذرت به ارزش یک هزار و۸۲۰ میلیارد ریال از کشاورزان خرید که از این مبلغ، یک‌هزار و۱۸۰ میلیارد ریال -معادل ۶۵ درصد- به حساب کشاورزان واریز شد و مابقی تاکنون به ایشان پرداخت نشده است. این موضوع منجر به بروز مشکلات اقتصادی عدیده‌ای برای برخی کشاورزان خوزستان شده است؛ به گفته یکی از اعضای هیأت رئیسه مجمع کشاورزان خوزستان، از سه ماه پیش تاکنون، حتی یک ریال از مطالبات ذرت‌کاران پرداخت‌نشده است.

اما در رابطه با این مطالبه کشاورزان، معاون شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی، توپ را به زمین دولتی‌ها انداخت و اعلام نمود که اعتبار لازم از سوی دولت برای پرداخت مطالبات کشاورزان تخصیص نیافته است. البته مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی نیز آب پاکی را روی دست طلبکاران ریخت و با اذعان به تأخیر در تأمین منابع مالی، اعلام نمود که دولت قول مساعدی برای پرداخت نمی‌دهد.

با توجه به توضیحات بالا، از دولت و وزارت جهاد کشاورزی در راستای احقاق حقوق کشاورزان ذرت‌کار، انتظار می‌رود بیش از این تأخیر را روا ندارند و در این مسئله، رسیدگی لازم را به عمل‌آورند.

پای لنگ تنظیم بازار شیر بر پیشانی صادرات لرزان لبنیات

شیر_ قیمت _لبنیات_ محصولات لبنیدر شرایطی که دام‌داران ماه‌ها است نسبت به پایین بودن نرخ خرید شیرخام و بدعهدی صنایع لبنی معترض هستند، نابسامانی در بازار لبنیات همچنان ادامه دارد؛ اواخر ماه گذشته، معاون وزیر جهاد کشاورزی از تصویب کلیات طرح حمایتی از دامداران در قالب مشوق‌های صادراتی لبنیات برای از سرگیری خرید تضمینی شیرخام خبر داد. به نظر می‌رسد که این مشوق‌های دیرهنگام که البته به‌رغم گفته مسئولین، تاکنون مبلغی برای آن ابلاغ نشده است، تا حدودی بتواند وضع آشفته‌ بازار لبنیات را سروسامان دهد.

در سایر کشورها پس از افزایش تولید شیر، برای مازاد آن برنامه‌ریزی صادراتی می‌کنند؛ این در حالی است که در ایران، معمولاً با وجود مازاد تولید، تا قبل از اعتراض دامداران و صنایع لبنی، حمایت چندانی از صادرات نمی‌شود و صرفاً بعد از فشارهای مردمی، مسئولین سیاست‌های حمایت از صادرات را اعمال می‌کنند. به گفته رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی گاوداران، دولت ترکیه و مصر با پرداخت مشوق‌های صادراتی به صادرکنندگان، بازار منطقه را قبضه کرده‌اند؛ به‌طوری‌که دولت مصر بابت صادرات هر کیلو مواد لبنی به صادرکنندگانش ۲ دلار یارانه می‌دهد. این در حالی است که  باوجود تأیید شدن چهار شرکت لبنی ایرانی از سوی روسیه، از ابتدای بهمن‌ماه سال ۹۴، هیچ‌یک از کارخانجات لبنی نتوانستند در دوماهه پایانی سال گذشته، لبنیاتشان را به روسیه صادر کنند و در سال جدید هم تنها چند محموله جزئی به این کشور صادر شده است.

با توجه به چالش صادراتی پیش روی کشور، انتظار می‌رفت که پیش از نابسامانی بازار لبنیات، دولت در زمینه حمایت از این حوزه، دست‌به‌کار شود تا دام‌داران و تولیدکنندگان شیر کمتر متضرر شوند و با انگیزه بیشتری به تولید و به‌تبع آن، صادرات محصولاتشان بپردازند. البته در کنار حرکت چرخه اقتصادی لبنیات، تولید و فروش بیشتر این محصولات، موجب ارتقای سرانه مصرف لبنیات در کشور نیز خواهد شد که این ارتقا در بلندمدت می‌تواند هزینه‌ای بیش از آنچه به نام یارانه مصرف تعیین می‌شود بر کشور تحمیل نماید.

وزارت جهاد، واردات برنج و چند ملاحظه

برنج وارداتی_ بازار برنج_برنج پاکستانیبازار برنج در سال گذشته متفاوت از سال‌های قبل از آن بود؛ زیرا نه‌تنها واردات محصول برنج در فصل برداشت اعمال شد که میزان واردات این محصول با حدود ۴۰ درصد کاهش نیز روبرو شد؛ البته ارزش برنج‌های وارداتی با کاهش بیشتری همراه بود و به کمتر از نصف سال ۱۳۹۳ رسید.

با ادامه ممنوعیت واردات برنج از سال ۱۳۹۳ از سوی وزارت جهاد و به‌رغم رایزنی تاجرانی از هند و پاکستان برای فروش برنجشان به ایران، معاون وزیر کشاورزی در آن سال اعلام کرد که هنوز خبری از واردات برنج نیست و کشور نیازی به واردات این محصول ندارد.

این ممنوعیت تا چهارم آذرماه سال ۹۴ ادامه پیدا کرد و نهایتاً مدیرکل دفتر توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که «در پی نامه حجتی به وزیر صنعت، معدن و تجارت و بر اساس نیاز داخلی کشور، واردات برنج تا تیرماه امسال آزاد است»؛ که البته تعرفه واردات آن، همان ۴۰ درصد به‌اضافه تعرفه ۵۰۰ تومانی به ازای هرکیلو برنج تصویب شده است، که به نظر می‌رسد وزارت جهاد کشاورزی، راه‌حل مناسبی برای کنترل واردات برنج و حمایت از تولید داخل در پیش گرفته است. به عبارتی، وزارت جهاد کشاورزی ضمن ابلاغ تعرفه وارداتی برنج معتقد است که با وجود این تعرفه‌ها، در کنار اینکه دیگر کسی برای واردات منع نمی‌شود، واردات این محصول برای واردکنندگان توجیهی ندارد.

در مورد واردات آزاد برنج به کشور طی ۸ ماهی که برداشت آن در داخل وجود ندارد، نقدی وارد است؛ و آن این است که با فرضِ کاهش واردات برنج با وجود تعرفه‌های مذکور، درصورتی‌که واردکنندگان برنج با ثبت سفارش خود در ماه‌های قبل از برداشت، بتوانند این محصول را در ماه‌های برداشت داخل، از طریق گمرک دریافت نمایند و در بازار توزیع کنند، آیا بازار داخل به‌واسطه ورود برنج‌های وارداتی مختل نخواهد شد؟

نکته دیگر اینکه هرچند اعمال محدودیت و ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت این محصول، از طریق منع ثبت سفارش و یا تعیین تعرفه‌های بالای واردات، به‌نوعی حمایت از تولید داخلی محسوب می‌شود، اما در صورت نبود کنترل بر مرزها، زمینه افزایش قاچاق این محصول به کشور را فراهم می‌کند.

در این شرایط، نگرانی در مورد ورود قاچاق برنج نسبت به واردات بی‌رویه، اما قانونیِ برنج خیلی بیشتر است؛ چراکه واردات قانونی کنترل می‌شود اما درمورد قاچاق، هیچ‌گونه نظارت و کنترلی صورت نمی‌گیرد و احتمال آلوده بودن برنج واردشده نیز وجود دارد. در همین رابطه، به گفته دبیر انجمن برنج کشور، «سیستم مدت زمان ثبت سفارش کالاهای اساسی، از جمله برنج، باید اصلاح و ساماندهی شود»

تولیدکنندگان داخلی برنج ضمن انتقاد از قانون ثبت سفارش، اعتقاد دارند که باید برای ثبت سفارش، زمان محدودی را درنظر گرفت تا به عنوان مثال، برای یک سال، چهار میلیون تن ثبت سفارش انجام نشود.

یک دقیقه درنگ

محمودی، دبیر انجمن روغن نباتی عنوان کرده که درخواست‌هایی برای افزایش قیمت روغن نباتی وجود دارد، اما کارخانجات روغن نباتی با توجه به روحیه «کریمانه» خود و همچنین شرکت در طرح ضیافت (طرح تنظیم بازار کالاهای مصرفی ماه رمضان)  افزایش قیمتی نخواهند داشت. ای کاش در تولید روغن سالم و خالص، روحیه کریمانه کارخانجات روغن نباتی مشاهده می‌شد!

سایر اخبار برگزیده

آمار تکان‌دهنده فائو از هدرروی سالانه ۳۵میلیون تن غذا در ایران/ غذای ۱۵میلیون نفر دورریز می‌شود

برآوردهای فائو نشان می‌دهد هرسال ۱.۳میلیارد تن غذا در جهان هدر می‌رود. ۳۰ درصد غلات، ۲۰ درصد لبنیات، ۳۵ درصد ماهی و غذاهای دریایی، ۴۵ درصد میوه و سبزی، ۲۰ درصد دانه‌های روغنی و ۲۰ درصد گوشت تولیدی جهان به هدر می‌رود. گزارش‌های غیررسمی نشان می‌دهد ۳۵ درصد محصولات کشاورزی تولیدی در ایران به هدر می‌رود. بر این اساس از ۱۰۰ میلیون تن محصول کشاورزی تولیدی در کشور ۳۵ میلیون تن در سال دور ریخته می‌شود. این رقم معادل غذای ۱۵ میلیون نفر است. در این زمینه می‌توان به ۳۰ درصد ضایعات در نان، ۳۰‌ــ۲۵ (و حتی ۵۰) درصد ضایعات در میوه‌ها و سبزیجات، ۱۰ درصد ضایعات در برنج، ۲۵ درصد ضایعات در خرما و غیره اشاره کرد.

عملیات بیابان‌زدایی‌ و آبخیزداری در ۷۴۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی کشور

جلالی، رئیس سازمان‌ جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور:  با توجه به کمبود آب، خشکسالی و بیابانی شدن برخی از عرصه ها و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و همچنین با عنایت به مصوبات ابلاغی از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی امسال ۹۰هزار هکتار عملیات مقابله با پدیده بیابان‌زائی و کنترل گرد و غبار و ۶۵۰هزار هکتار عملیات آبخیزداری در قالب اقتصاد مقاومتی در سطح کشور انجام خواهد شد. با توجه به نقش حیاتی عرصه های طبیعی در حفظ این منابع پایه، حفاظت از عرصه های منابع طبیعی از اولویت های اصلی ما در سازمان جنگل‌‌ها است.

کلانتری: تمام تالاب‌های مهم ایران خشک شدند

کلانتری، دبیر کل ستاد احیای دریاچه ارومیه: مشکلات کمبود آب ایران در چند سال اخیر که ملموس‌تر شده نیز اشاره کرد ، تقریباً تمام تالاب‌های مهم ایران یا خشک شده‌اند و یا در حال خشک شدن هستند. میزان مصرف سالیانه آب در ایران، بیش از ۸۵ درصد منابع تجدیدپذیر را به خود اختصاص می‌دهد، افزایش بیش از اندازه مصرف منابع آب تجدیدپذیر، دلیل اصلی کاهش ذخیره آبی دریاچه‌ها و تالاب‌های کشور ما و دریاچه ارومیه است.

واردات «روغن پالم» مشروط به اخذ مجوز شد

بر اساس درخواست وزارت جهاد کشاورزی و ابلاغ سازمان توسعه تجارت به ۳۱ سازمان صنعت معدن و تجارت استان‌های کشور، واردات روغن پالم بعد از یک وقفه کوتاه مدت دوباره مشروط به اخذ ثبت سفارش قبل از واردات از وزارتخانه متبوعه مجاز شد. بر این اساس واردات دو روغن نخل (پالم) و نارگیل مشروط به اخذ ثبت سفارش از وزارت جهاد کشاورزی قبل از واردات شد و به جای آن واردات دو نوع روغن جانشین کره کاکائو و روغن CBRو CBE آزاد شد و دیگر نیازی به ثبت سفارش قبلی ندارد.

مصباحی‌مقدم: چرا باید دانه‌های روغنی که خود می‌توانیم تولید کنیم را وارد می‌کنیم؟

مصباحی مقدم، نماینده مجلس نهم: استفاده نکردن از نیروی فارغ التحصیل که بخش عمده ۴ میلیون نفر بیکار را تشکیل می‌دهد، مهترین علت عدم نوآوری در زمینه رشد و پویایی اقتصاد است. شخصی چون آقای مدلل بالغ بر یک میلیون و هشتصد هزار تن تفاله سویا وارد کرد که ما هم در مجلس نتوانستیم کاری کنیم و جلوی این چنین اقدامات را بگیریم. چرا باید دانه‌های روغنی که خود می‌توانیم تولید کنیم را وارد می‌کنیم؟

کاهش قیمت برنج تا ۲ ماه آینده/ قیمت برنج مرغوب؛کیلویی۱۲هزارتومان

علیزاده شایق، دبیر انجمن برنج کشور: با برداشت و ورود برنج نو به بازار در اواخر مرداد و اوایل شهریورماه قیمت این کالا افت خواهد کرد. از مصرف کنندگان درخواست می‌کنیم حدود دو ماه دیگر صبر کنند و تا آن زمان قیمت‌ها کاملا افت خواهد کرد. عده‌ای قصد تشویش اذهان عمومی و بر هم زدن شرایط بازار را دارند. در تهران هم اکنون برنجی که حداکثر ۲ تا ۳ درصد خرده داشته باشد(ناخالصی در آن نباشد) بین ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۲ هزارتومان به مشتریان عرضه می‌شود، ضمن اینکه در یک تا دو ماه اخیر قیمت برنج در تهران همین عدد بوده است.

رئیس سازمان شیلات: امسال ۲۰ هزار تن ماهی به روش پرورش در قفس تولید می‌شود

صالحی، رئیس سازمان شیلات:  اینکه در استان‌های ساحلی و غیر ساحلی که امکان پرورش ماهی در قفس وجود دارد ستادهای ویژه اقتصاد مقاومتی تشکیل شده است.  سال گذشته ۳ هزار و ۶۰۰ تن ماهی در قفس تولید شد، پیش‌بینی مس‌شود امسال ۲۰ هزار تن ماهی از طریق پرورش در قفس تولید شود. مذاکراتی با بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات به سرمایه‌گذاران این بخش انجام شده است.

واکنش حجتی به آمار وزارت بهداشت / مصرف سم در ایران از سرانه جهانی کمتر است / آمار وزارت بهداشت صحت ندارد

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: آمار وزارت بهداشت در خصوص مصرف بی رویه سموم صحت ندارد. مصرف سم در ایران به مراتب از سرانه جهانی کمتر بوده چرا که اقلیم کشور خشک است. مصرف سم در ایران به مراتب از سرانه جهانی کمتر بوده چرا که اقلیم کشور خشک است. در این راستا میزان ورودی سم به کشور و واردکنندگان ساماندهی شده و تاکید شده سم پر خطر وارد کشور نشود. سم فروشی های مجاز مشخص شده و مراکز غیرمجاز عرضه سم نیز باید تعطیل شود. سم باید با نسخه و دستورالعمل خاص در اختیار کشاورزان قرار گیرد. چندی پیش وزارت بهداشت هشدار داده بود که در ۸ نوع از محصولات پر مصرف کشاورزی بیش از حد مجاز سم استفاده می شود.

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های گوشتی: استفاده از گوشت‌سگ و تاج‌خروس در سوسیس و کالباس شایعه است

افلاکی ، دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های گوشتی: شایعاتی درباره استفاده از مواد غیرمجاز مانند استفاده از گوشت سگ و تاج خروس در تولید سوسیس و کالباس در فضای مجازی مطرح شده که برای مشخص شدن مسببان، موضوع از سوی پلیس فتا در حال پیگیری است. نمی‌توان کل جامعه تولید در یک بخش را بدون ایراد دانست. اما قویا شایعاتی که مربوط به استفاده از مواد غیربهداشتی در محصولات سوسیس و کالباس است را رد می‌کنم. حتی در مواردی که شایعاتی درباره‌ استفاده از مواد غیرمجاز در این محصولات مانند استفاده از گوشت سگ که بازتاب گسترده در فضای مجازی داشته است، برای پیگیری به پلیس فتا مراجعه کرده تا مسببان این شایعات که با افکار عمومی و اعتبار تولید‌کنندگان بازی می‌کنند مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

قائم‌مقام مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی: طاعون نشخوارکنندگان کوچک برای انسان خطر ندارد

مهروانی، قائم‌مقام مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی: طاعون نشخوارکنندگان کوچک، بیماری مشترک نبوده و مصرف گوشت دام‌های مبتلا نمی‌تواند در انسان، مشکلی ایجاد کند. انتشار این ویروس بسیار کندتر از تب‌برفکی است و عوارض جانبی آن شدت کمتری دارد؛ بنابراین خسارت ایجادشده توسط آن، بسیار جزئی بوده و با تب‌برفکی قابل قیاس نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی: گوشت قرمز و مرغ ماه مبارک رمضان تامین است/ذخیره سازی ۶۰هزار تن مرغ

رکنی، معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی: براساس تجربه های گذشته، به طور معمول مصرف محصولات پروتئینی در ماه مبارک رمضان روند افزایشی به خود می گیرد بنابراین به نظر می رسد که تولید گوشت مرغ گرم به راحتی نیاز بازار را پوشش دهد. در صورت نیاز بازار، از ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام – که از تولیدات داخلی تامین می شود- استفاده خواهد شد و هیچ نگرانی برای تامین پروتئین ماه مبارک رمضان نداریم. هم اکنون بیش از ۶۰ هزار تن گوشت مرغ برای ماه مبارک رمضان توسط شرکت پشتیبانی امور دام ذخیره سازی شده است. به نظر می رسد با توجه به واحدهای متعدد تولید گوشت قرمز که در سطح کشور فعالند و تولیدات قابل عرضه دارند، در عرضه گوشت قرمز به صورت گرم نیز مشکلی نداشته باشیم.

راه‌اندازی سامانه توزیع اینترنتی میوه و تره‌بار در راستای حذف واسطه‌ها

رفیع‌زاده، کارشناس شبکه‌های توزیع: نرم افزار اینترنتی برای کاهش ضایعات و قیمت تمام شده محصول کشاورزی، حذف واسطه‌های زائد ایجاد شده تا محصولات به طور مستقیم در اختیار خرده فروش نهایی قرار گیرد.  در محصولاتی مانند مرکبات نقش شبکه‌های توزیع ازسایرحوزه‌ها مهم تر است و در این روش محصول در زمان کمتری در شبکه‌های خرده فروشی قرار می‌گیرد. در این روش نرم افزاری تهیه شده که مصرف کننده (خرده فروش نهایی) می‌تواند کالای مورد نظر خود از قبیل محصولات کشاورزی و صنایع غذایی را  به طور مستقیم سفارش دهد یا خریداری کند. در این روش با حذف واسطه های زائد محصولات کشاورزی ۲۵ تا ۳۰ درصد قیمت کمتر به دست عرضه کننده نهایی یعنی خرده فروش می‌رسد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: