جامعه هدف بانك مسكن در دولت يازدهم اغنيا شدند

بانک مسکن دیگر به ضعفا وام نمی‌دهد!

در حالی که به دلیل شرایط بد اقتصادی دخل عمده مردم جامعه با خرجشان نمی‌خواند، بانک مسکن از ابتدای دولت یازدهم جامعه هدف خود را برای تأمین مالی خرید مسکن تغییر داده و عملاً منابع بانک را در اختیار دهک‌های متوسط و رو به بالای جامعه قرار داده است، به گونه‌ای که دیگر اقشار ضعیف جامعه به دلیل درآمد اندک نمی‌توانند ار تسهیلات خرید مسکن این بانک دولتی بهره ببرند.

به گزارش عیارآنلاین، بانک مسکن، تنها بانک تخصصی حوزه مسکن در کشور به شمار می‌آید که در راستای سیاستگذاری‌های وزارت راه و شهر‌سازی میزان و شروط تأمین مالی بخش مسکن را طراحی می‌کند، این در حالی است که این بانک از ابتدای دولت یازدهم عملاً تأمین مالی دهک‌های پایین درآمدی جامعه را رها کرده و منابع خود را در خدمت دهک‌های بالای درآمدی قرار داده است.
بانک مسکن به عنوان تنها بانکی که به شکل تخصصی در حوزه مسکن وظیفه تأمین مالی بخش عرضه و تقاضا را برعهده دارد، به طور طبیعی باید در سیاستگذاری‌ها و طرح‌های خود توجه ویژه‌ای به تأمین مالی اقشار ضعیف جامعه برای خانه دار شدن داشته باشد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد از ابتدای دولت یازدهم تا‌کنون‌ بانک مسکن و همچنین وزارت راه و شهر‌سازی به عنوان دو نهادی که نقش مهمی در بخش مسکن ایفا می‌کنند، به شکل پیوسته میزان تسهیلات خرید مسکن را افزایش داده‌اند، به طوری که وام خرید مسکن که پایان دولت دهم بسته به معمولی بودن ملک یا صنعتی‌ساز بودن آن بین ۲۰تا ۲۵ میلیون بود، هم‌اکنون از ۵۰ میلیون تومان عبور کرده که بسته به شهرهای مختلف رقم و میزان باز‌پرداخت وام متفاوت است.
در این بین از دیر‌باز کارشناسان بخش مسکن به این تحلیل و باور رسیده بودند که در اقتصاد ایران، همزمان با افزایش تسهیلات خرید مسکن قیمت در این بخش تحریک می‌شود یا حداقل این رویداد مانع از افت بها و تخلیه حباب در بخش مسکن می‌شود.
از سوی دیگر نکته جالب آنکه، بخش قابل ملاحظه‌ای از مردم ایران تنها درآمدشان دستمزد است، این بدان معنی است که مردم کارمند یا کارگر هستند، بدین ترتیب با توجه به این که  حداقل دستمزد نیروی کار در ایران با خط فقر فاصله قابل ملاحظه‌ای دارد، عملاً رشد سقف وام پرداختی خرید مسکن، انتفاع برای قشر ضعیف جامعه ندارد، زیرا دهک‌های پایین درآمدی درآمدشان اجازه نمی‌دهد تا از وام خرید مسکن بخش مالی چون بانک مسکن استفاده کنند.
به طور نمونه در جامعه ایران طبق آمارهای رسمی در حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر کارگر وجود دارد که  حداقل ۱۰ میلیون نفر آنان، از حداقل دستمزد برخوردارند در این بین، حداقل دستمزد نیروی کار در سال جاری در محدوده ۸۰۰هزار تومان قرار دارد، بدین ترتیب با توجه به اینکه اقساط تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن قابل ملاحظه است، عملاً عمده کارگران توانایی استقاده از تسهیلات خرید مسکن را ندارند.
در این بین لازم به توضیح است که اوضاع درآمد عمده کارمندان نیز تعریفی ندارد و تفاوت چندانی بین درآمد عمده کارگران و عمده کارمندان نیز وجود ند‌ارد، بدین ترتیب به نظر می‌رسد بانک مسکن به عنوان یک بانک دولتی که بازوی تأمین مالی وزارت راه و شهرسازی است و مدیرعامل آن با هماهنگی وزیر راه و شهر‌سازی تعیین می‌شود، ‌عملاً از ابتدای دولت یازدهم جامعه هدف خود را از اقشار محروم و ضعیف جامعه به افراد با توانایی مالی متوسط و بالا تغییر داده است.

جامعه هدف بانک مسکن
دکتر محمدهاشم بت شکن، مدیرعامل بانک در آخرین نشست خبری خود در سال ۹۴ با اشاره به تصویب طرح جدید اعطای تسهیلات خرید و ساخت مسکن توسط شورای پول و اعتبار بیان کرد: به منظور ارتقای توان مالی اقشار متوسط جامعه، طرح‌های جدیدی به این شورا ارائه شد که مورد موافقت قرار گرفت.
وی افزود: منظور از اقشار متوسط جامعه کسانی هستند که توانایی پس انداز کردن و پرداخت قسط دارند.  در ادامه دکتر بت‌شکن به تشریح شرایط جدید حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم پرداخته و گفت: سقف تسهیلات پرداختی از محل این حساب برای زوجین خانه اولی بر روی یک پلاک ثبتی به دو برابر افزایش یافته است به طوری که زوجین می‌توانند از محل این تسهیلات در تهران تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا سقف ۱۲۰ میلیون تومان و در سایر شهرها تا سقف ۸۰ میلیون تومان استفاده نمایند.
همچنین مدیرعامل بانک مسکن نرخ سود تسهیلات را با یک درصد کاهش معادل ۱۳ درصد عنوان و اظهار کرد: بازپرداخت این اقساط ۱۲ ساله بوده و در تهران حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت حدود یک میلیون و ۴۶۰ هزار تومان و در سایر شهرها حدود ۹۷۰ هزار تومان خواهد بود.
در ادامه مدیرعامل بانک مسکن به تشریح طرح دوم پرداخت و بیان کرد: امکان بهره‌مندی زوجین از تسهیلات خرید مسکن از طریق حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز که اوراق آن در فرابورس وجود دارد نیز فراهم شده است. بر اساس این طرح زوجین می‌توانند بر روی یک واحد مسکونی در تهران تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان (هریک ۵۰ میلیون تومان)، در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا سقف ۸۰ میلیون تومان (هر یک ۴۰ میلیون تومان) و در سایر شهرها تا سقف ۶۰ میلیون تومان (هر یک ۳۰ میلیون تومان) تسهیلات دریافت نمایند.

منبع: روزنامه جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: