۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۲

سال ۹۶ پایان طرح کاداستر اراضی کشاورزی کشور است

رئیس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه از ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشاورزی کشور، تاکنون ۵ میلیون هکتار دارای نقشه های کاداستر است، عنوان کرد: تا پایان سال ۹۶ کلیه اراضی شناسایی و کاداستر آنها تهیه می شود.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر قباد افشار در گردهمایی روسای جهادکشاورزی شهرستان های گیلان با موضوع بررسی رفع تداخلات، زراعت در اراضی شیبدار و کاداستر اراضی کشاورزی که در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد، با تاکید بر لزوم ارائه خدمت به مردم با استفاده از بهترین امکانات، اظهار کرد: در سال جاری قریب به ۳۰۰ میلیارد تومان ردیف اعتباری در بخش کاداستر، حفاظت اراضی کشاورزی و نظارت تخصیص یافته است.

وی جنگل ها و مراتع، منابع طبیعی و اراضی کشاورزی را به مثابه امانت دانست و افزود: زمین های با ارزش گیلان و مازندران تنها به مردم این خطه تعلق ندارد، بلکه همه مردم کشور در آن سهیم هستند لذا باید از این امانت درست نگهداری کنیم.

رئیس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه زمین های اکثر کشاورزان گیلانی سنددار نیست، تصریح کرد: مردم نباید به خاطر عدم مدیریت و تفاهم مسئولان امور اراضی و جهاد کشاورزی متحمل هزینه و گرفتاری شوند.

افشار جهادکشاورزی را میراثدار مدیریت جهادی دانست و گفت: نگاه مدیریت جهادی این است که باید به سراغ مردم برویم پیش از اینکه مردم به سراغ ما بیایند.

وی با بیان اینکه گیلان اولین استان در بحث کاداستر اراضی کشاورزی است، عنوان کرد: عکسبرداری هوایی دیجیتال از اراضی کشاورزی در راستای اجرای کاداستر که طرح پایش، اطلاعات آب و خاک، تعیین کاربری و سنددار کردن اراضی کشاورزی است، ابتدا از استان گیلان آغاز و کلیه اختیارات به استان ها واگذار شد تا رضایت مردم جلب شود.

رئیس سازمان امور اراضی کشور عرصه طبیعی گیلان را یک نعمت دانست و با تاکید بر لزوم توسعه زراعت در اراضی شیبدار و کوهستانی، اضافه کرد: کشاورزی گیلان با وجود نزولات جوی ۹۰۰ میلیمتری، وابسته به آب سد منجیل است. در واقع آب مورد نیاز برای کشاورزی گیلان توسط مناطق خشک تامین می شود لذا باید آب های داخل گیلان به باغاتی جهت افزایش تولید تبدیل شود. سال گذشته ۱۰ هزار هکتار اراضی شیبدار داشتیم و امسال نیز همین میزان پیش بینی می شود.

وی با بیان اینکه حفظ طبیعت به حل مسئله اقتصادی مردم وابسته است، خاطرنشان کرد: باید با ولید ارزش افزوده ناشی از کشاورزی برای روستاییان اقتصاد ایجاد کنیم تا به تغییر کاربری روی نیاورند، زیرا حفظ جنگل و مرتع و اراضی کشاورزی بدون زندگی مردم لذت بخش نیست و ارزشی ندارد.

افشار با اشاره به افزایش ارزش اراضی کشاورزی سنددار، گفت: به ازای هر ۲ هکتار زراعت در اراضی شیبدار، یک شغل ایجاد می شود لذا توسعه زراعت و احداث باغ در ۱۰ هزار هکتار از اراضی شیبدار، حدود ۵ هزار شغل ایجاد می کند.

وی گیلان را پایتخت کشاورزی کشور دانست و خاطرنشان کرد: باید مقابل سودجویی ها ایستاد و از چیزی نترسید، زیرا مقام معظم رهبری دائما امور مربوط به منابع طبیعی را رصد و از حافظان انفال پشتیبانی می کنند.

رئیس سازمان حفاظت اراضی کشور با اشاره به ضریب حفاظت اراضی ۸۸ درصدی گیلان، بیان کرد: میانگین ضریب حفاظت اراضی در کشور به ۳۵ درصد می رسد لذا گیلان در این حوزه وضعیت مطلوبی دارد، اما باید نظارت بر اراضی واگذار شده را توسعه بخشید.

افشار با بیان اینکه از ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشاورزی کشور، تاکنون ۵ میلیون هکتار دارای نقشه های کاداستر است، عنوان کرد: تا پایان سال ۹۶ کلیه اراضی شناسایی و کاداستر آنها تهیه می شود. همچنین در برنامه ششم، توسعه زراعت در بیش از ۸۰۰ هزار هکتار اراضی شیبدار پیش بینی شده است.

افشار خواستار تجمیع و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی شد و تصریح کرد: قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی نباید مانع از سنددار کردن زمین ها شود. در واقع فروش قطعه قطعه زمین سنددار برای کشاورز سخت تر از زمین بدون سند است لذا متولیان امور اراضی برای کشاورزی و گردشگری تسهیل گر باشند.

منبع: ایسنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: