۸ خرد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۵
سهراب‌پور :

آمار خروج نخبگان از کشور در دست نیست/ خروج نخبگان بیشتر مربوط به رشته ریاضی است

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه چند سالی است که آماری از خروج نخبگان در دست نداریم، گفت: چند سال پیش که آمار در اختیارمون بود بیشتر نخبگان که به خارج می‌رفتند از رشته ریاضی بودند.

به گزارش عیارآنلاین، سعید سهراب‌پور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان  در رابطه با آمار خروج نخبگان از کشور گفت: تا چند سال پیش از افرادی که تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان بودند و به خارج از کشور می‌رفتند آمار می‌گرفتیم و تعداد خروج نخبگان از کشور را داشتیم ولی این مسئله تنها مربوط به کسانی بود که تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان بودند.

وی افزود: البته ممکن است افرادی تحت پوشش نباشند ولی جزو استعدادهای برتر به شمار بروند به طور مثال فرد صدم کنکور تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان است ولی نفر صدویکم تحت پوشش نیست در حالی که این فرد هم جزو استعدادهای برتر کشور است.

سهراب‌پور گفت: در سال‌های گذشته بنیاد ملی نخبگان چند پروژه داشت که تعدادی از کارمندان فقط مامور زنگ زدن به افراد بودند تا آمار خروج آنها را به دست آوریم و تا ۹۰ درصد نیز آمار را کسب کردیم ولی این مسئله بسیار سخت بود و دیگر این کار انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد: در آن زمان آمار خروج نخبگان در رشته ریاضی بیشتر بود و در رشته‌های تجربی و ادبی کمتر به خارج می‌رفتند.

سهراب‌پور اظهار داشت: البته معاونت علمی ریاست جمهوری طرحی را در دست اجرا دارد که بر این اساس با نخبگان که در دانشگاه‌های درجه یک دنیا حضور دارند مکاتبه می‌شود تا به ایران بازگردند.

به گفته وی، افرادی که به ایران بازگردند حقوق پایه‌ یک سال را دریافت می‌‌کنند تا جذب دانشگاه‌ها شوند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: