۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۵

معاون بنیاد ملی نخبگان: آیین نامه ‘استادان سرآمد’ مصوب شده است

معاون نظارت و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان گفت: آیین نامه نهایی برگزیدگان اعضای هیات علمی کشور با عنوان ‘استادان سرآمد’ مصوب شده است.

به گزارش عیارآنلاین، غلامعلی منتظر روز یکشنبه در همایش سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در مشهد افزود: بر اساس این آیین نامه که هفته آتی به دانشگاههای سراسر کشور ابلاغ می شود استادان در چهار حوزه تقسیم بندی شده اند.
وی ادامه داد: این چارچوب در ساحتهای مختلف فعالیت برای اعضای هیات علمی شامل آموزش، پژوهش، فناوری و خدمت طراحی شده است.
معاون نظارت و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان گفت: در این ساحتها افراد دارای تخصص و سرآمد دانشگاهها به تناسب هر بخش و گروه شناسایی و به بنیاد ملی نخبگان معرفی می شوند و بعد از آن تسهیلات ویژه در اختیار آنان قرار می گیرد.
وی افزود: بطور مثال این دسته از اعضا هیات علمی می توانند در سال دو تا پنج پژوهشگر دوره های پسادکترا را با اعتبارات بنیاد نخبگان جذب کنند و در مجموع طیف وسیعی از فعالیتهای استاد منتخب را در این قالب مورد حمایت قرار می دهیم.
منتظر در ادامه مهمترین رکن اقتصاد دانش بنیان را نیروی انسانی ذکر و بیان کرد: موفقیت در این حوزه نیازمند فرصت دهی به نیروهای خلاق و فناور و در این راستا نخستین وظیفه دانشگاهها تربیت نیروی انسانی فرهیخته است.
وی در ادامه گفت: بنیاد ملی نخبگان در حوزه شناسایی و فراهم کردن فرصت خلاقیت و فعالیت از سطح دانش آموزی فعالیت خود را آغازکرده است.
معاون نظارت و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان افزود: در سطح دانشگاهی هم امروز دانشگاه آزاد طی ۳۵ سال فعالیت خود خدمات بسیاری در این عرصه داشته و امروز بیش از ۵۰ درصد جمعیت دانشجویی کشور را دارا می باشد لذا از اهمیت ویژه ای برای ما برخوردار است.
وی ادامه داد: طی دو سال اخیر تحول عمده ای در نوع نگاه به مقوله توسعه ایجاد شده و در این میان باید وظایف دانشگاه آزاد هم متحول شود و شاهد نضج گیری این تحولات به تدریج در درون دانشگاه نیز هستیم.
منتظر با تاکید بر اینکه بنیاد ملی نخبگان وظیفه اصلی خود را حمایت از نیروی انسانی فرهیخته می داند گفت: هم اینک چهار میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو و ۷۰ هزار عضو هیات علمی در کشور وجود دارند.
وی افزود: ایران جزو چهار کشور نخست دنیا در تولید و تربیت نیروی مهندسی است اما تعداد اندکی از این جمعیت طلایه داران رشد و پیشرفت و توسعه ملی هستند.
معاون نظارت و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: طی تفاهمی با دانشگاه آزاد هر ساله برترین دانشجویان دانشگاه شناسایی، به بنیاد معرفی شده و از تسهیلات متنوعی استفاده کند.
وی گفت: فراهم کردن و تامین هزینه های فرصت مطالعاتی درون و بیرون کشور و تسهیلات نظام وظیفه تخصصی بخشی از این امکانات است چنانکه در نظام وظیفه تخصصی ،دانشجو دوره نظام وظیفه را در مدت نصف زمان معمول و با یک کار تحقیقاتی می تواند طی کند.
منتظر افزود: در این میان اگر فردی ازدانش آموختگان دانشگاهی هم در شرکتهای دانش بنیان برخاسته از درون دانشگاه جذب شود می تواند از تسهیلات نظام وظیفه استفاده کند.
وی ادامه داد: دانش آموختگان برتر اگر در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد در سراسر کشور هم جذب شوند یک سری تسهیلات از سوی بنیاد ملی نخبگان به دانشگاه و به فرد تعلق می گیرد.
این همایش دو روزه با حضور معاون و مدیران پژوهش و فناوری ۴۰۰ واحد دانشگاه آزاد در مشهد برپا شده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: