۱۰ خرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۵
معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی:

سال ۹۸ کل گازوئیل تولیدی کشور «یورو ۴» خواهد شد

افزایش تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی و جایگزینی گاز طبیعی با سوخت مایع در صنایع و نیروگاه‌ها در کنار اجرای طرح پیمایش برای اختصاص سهمیه به خودروهای عمومی گازوئیل‌سوز، مصرف گازوئیل را در کشور کاهش داد و شرایط صادرات این سوخت گران‌قیمت را فراهم کرد. به این ترتیب در سال ۹۴ ایران به جای آنکه واردکننده نفت گاز باشد صادرکننده تام شد و توانست درآمد قابل ملاحظه ای را برای کشور فراهم کند. در این خصوص برای آنکه بتوانیم سوخت تولیدی کشور را به راحتی صادر کنیم نیاز است که این تولیدات از استانداردهای روز دنیا پیروی کند. به این منظور ایران نیز در تلاش است تا سوخت تولیدی خود را با استاندارد یورو ۴ هماهنگ کند. در این باره شاهرخ خسروانی معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به «ایران» گفت: براساس تکلیف هیأت دولت برنامه‌ریزی شده که تا سال ۹۸ تمام طرح‌های توسعه ای انجام و تولیدات ما مطابق استاندارد یورو ۴ و روز دنیا شود.

به گزارش عیارآنلاین، افزایش تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی  و جایگزینی گاز طبیعی با سوخت مایع در صنایع و نیروگاه‌ها در کنار اجرای طرح پیمایش برای اختصاص سهمیه به خودروهای عمومی گازوئیل‌سوز، مصرف گازوئیل را در کشور کاهش داد و شرایط صادرات این سوخت گران‌قیمت را فراهم کرد. به این ترتیب در سال ۹۴ ایران به جای آنکه واردکننده نفت گاز باشد صادرکننده تام شد و توانست درآمد قابل ملاحظه ای را برای کشور فراهم کند. در این خصوص برای آنکه بتوانیم سوخت تولیدی کشور را به راحتی صادر کنیم نیاز است که این تولیدات از استانداردهای روز دنیا پیروی کند. به این منظور ایران نیز در تلاش است تا سوخت تولیدی خود را با استاندارد یورو ۴ هماهنگ کند. در این باره شاهرخ خسروانی معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به «ایران» گفت: براساس تکلیف هیأت دولت برنامه‌ریزی شده که تا سال ۹۸ تمام طرح‌های توسعه ای انجام و تولیدات ما مطابق استاندارد یورو ۴ و روز دنیا شود.
وی افزود: سال ۱۳۹۸ کل ۱۰۰ میلیون لیتر گازوئیل تولیدی کشور یورو ۴ خواهد بود و با توجه به اینکه فازهای بعدی پارس جنوبی در این سال مطابق با برنامه به تولید رسیده‌اند می‌توانیم نفت و گاز یورو ۴ صادر کنیم. به هر حال هدفگذاری این است که با توجه به مسائل زیست محیطی میزان سوخت مایع مصرفی در داخل را به حداقل و مصرف گاز را به حداکثر برسانیم. انتظار افزایش مصرف را نداریم و در واقع ارتقای کیفی می‌دهیم تا محصول باکیفیتی برای صادرات داشته باشیم.
صادرات ۲ میلیارد دلار گازوئیل در سال ۹۵
همچنین مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: کل گازوئیلی که در سال ۹۴ در کشور عرضه شد روزانه  ۶/۸۱ میلیون لیتر بود که نسبت به سال ۹۳ که روزی ۸/۱۰۰ میلیون لیتر بوده ۱۹ درصد کاهش داشته است. سید ناصر سجادی ادامه داد: در سال ۹۴ در نیروگاه‌ها روزی ۱۶ میلیون لیتر گازوئیل مصرف شد که نسبت به سال ۹۳ که ۲۳ میلیون لیتر بوده ۳۱ درصد کاهش داشته است. وی با بیان اینکه صادرات گازوئیل در سال ۹۴ روزی ۴/۵ میلیون لیتر بوده است، گفت: منابع صادرات گازوئیل مستقیماً به خزانه می‌رود و وظیفه صادرات نیز برعهده شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی است. سجادی ادامه داد: صادرات گازوئیل از ابتدای سال ۹۵ حدود روزی ۱۱ میلیون لیتر بوده است؛ پارسال در این مدت میزان صادرات روزی ۸/۱ میلیون لیتر بوده است و در اردیبهشت ماه امسال میزان صادرات گازوئیل به روزی ۱۶ میلیون لیتر رسیده است.
وی در پایان گفت: تا پایان سال حداقل روزی ۱۵ میلیون لیتر گازوئیل صادر خواهیم کرد که ارزش آن بستگی به قیمت نفت دارد چنانکه با توجه به قیمت‌های فعلی نفت و با توجه به اینکه در سال ۹۴ به طور متوسط هر لیتر گازوئیل ۳۵ سنت قیمت داشته است، ارزش کل صادرات گازوئیل در سال جاری به ۲ میلیارد دلار بالغ خواهد شد.

منبع: ایران

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: