۹ خرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۶

صادرات ۲ میلیارد دلار گازوئیل در سال ۹۵

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: تا پایان سال حداقل روزی ۱۵ میلیون لیتر گازوئیل صادر خواهیم کرد که با توجه به قیمت‌های فعلی نفت، ارزش کل صادرات گازوئیل در سال جاری به ۲ میلیارد دلار بالغ خواهد شد.

قاچاق گازوئیلبه گزارش عیارآنلاین، سید ناصر سجادی  اظهار داشت: کل گازوئیلی که در سال ۹۴ در کشور عرضه شد ۸۱٫۶ میلیون لیتر بود که نسبت به سال ۹۳ که روزی ۱۰۰٫۸ میلیون لیتر بوده ۱۹ درصد کاهش داشته است.

وی اضافه کرد: کل گازوئیلی که در سال ۹۴ در بخش حمل و نقل کشور مصرف شد، حدود روزی ۴۲ میلیون لیتر بوده که این عدد در سال ۹۳ حدود ۵۰ میلیون لیتر در روز بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ادامه داد: در سال ۹۴ در نیروگاه‌ها روزی ۱۶ میلیون لیتر گازوئیل مصرف شد که نسبت به سال ۹۳ که ۲۳ میلیون لیتر بوده ۳۱ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه صادرات گازوئیل در سال ۹۴ روزی ۵٫۴ میلیون لیتر بوده است، گفت: منابع صادرات گازوئیل مستقیماً به خزانه می‌رود و وظیفه صادرات نیز بر عهده شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی است.

سجادی ادامه داد: صادرات گازوئیل از ابتدای سال ۹۵ حدود روزی ۱۱ میلیون لیتر بوده است؛ پارسال در این مدت میزان صادرات روزی ۱٫۸ میلیون لیتر بوده است و در اردیبهشت ماه امسال میزان صادرات گازوئیل به روزی ۱۶ میلیون لیتر رسیده است.

وی در پایان گفت: تا پایان سال حداقل روزی ۱۵ میلیون لیتر گازوئیل صادر خواهیم کرد که ارزش آن بستگی به قیمت نفت دارد چنانکه با توجه به قیمت‌های فعلی نفت و با توجه به اینکه در سال ۹۴ به طور متوسط هر لیتر گازوئیل ۳۵ سنت قیمت داشته است، ارزش کل صادرات گازوئیل در سال جاری به ۲ میلیارد دلار بالغ خواهد شد.

به گزارش فارس، فرار سیدن موعد بهره‌برداری از فازهای در دست اجرای پارس جنوبی و جایگزینی گاز با سوخت مایع در صنایع و نیروگاه‌ها در کنار اجرای طرح پیمایش برای اختصاص سهمیه به خودروهای عمومی گازوئیل‌سوز، مصرف گازوئیل را در کشور کاهش داده و شرایط صادرات این حامل گران‌قیمت انرژی را فراهم کرده است.

 منبع: فارس

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: