دانشگاه تبریز دبیرخانه همکاری های علمی دانشگاهی ایران و ترکیه شد

دانشگاه تبریز در اولین کمیته مشترک همکاری‌های علمی و فناوری ایران و ترکیه با حضور محمد فرهادی، وزیر علوم و یکتا سراج رییس شورای آموزش عالی ترکیه در شهر آنکارا، به عنوان دبیرخانه همکاری‌های علمی دانشگاهی طرف ایرانی انتخاب شد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا پورمحمدی رییس دانشگاه تبریز با اعلام اینکه در این سفر راهکارهای عملیاتی کردن همکاری‌های علمی و فناوری بین دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، گفت: انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک و تبادل بورسیه بین دانشجویان دو کشور ازجمله موارد مورد توافق در این نشست بود که بر اساس آن مقرر شد ۱۰ طرح تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه‌ها و استادان دو کشورعملیاتی شود و همچنین دو طرف ۵۰ بورس ۶ تا ۹ ماهه به دانشجویان دوره دکتری دو کشور به صورت متقابل اعطا کنند.
پورمحمدی اضافه کرد: تبادل استاد برای فرصتهای مطالعاتی بین دو کشور، برگزاری دوره‌های مشترک تحصیلات تکمیلی بین دانشگاه‌های ایران و ترکیه و اعطای مدرک مشترک و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی و کنفرانس‌های مشترک از دیگر موارد توافق شده در این نشست بود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، وی افزود: همچنین بر اساس توافقات به عمل آمده با راه‌اندازی مرکز ایران شناسی حافظ توسط شورای آموزش عالی ترکیه در آنکارا و تشکیل کرسی زبان ترکی استانبولی در دانشگاه تبریز موافقت شد.
بر اساس این گزارش، کمیته مشترک همکاری‌های علمی دانشگاهی دو کشور در پی امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های آموزش عالی بین وزارت علوم ایران و شورای آموزش عالی جمهوری ترکیه تشکیل شد و دانشگاه تبریز از سوی طرف ایرانی و دانشگاه فنی گنبره آنکارا از سوی طرف ترک به عنوان دبیرخانه همکاری‌های علمی دانشگاهی دو کشور برای پیگیری و اجرایی کردن توافقات حاصل شده تعیین شدند و مقرر شد نشست‌های این کمیته به صورت سالانه در تهران و آنکارا تشکیل شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: