واردات برنج آزاد شد

مدیرکل دفتر ساماندهی توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به دریافت تعرفه ۵۰۰تومانی و عوارض از واردات برنج خارجی محدودیت ورود این محصول به کشور به‌غیر از فصل برداشت آزاد شد.

به گزارش عیارآنلاین، جمال مدرسی اظهار کرد: در خصوص واردات برنج به کشور ممنوعیتی وجود ندارد و تنها در چهارماهه فصل برداشت این محصول یعنی در ماه‌های مرداد، شهریور، مهر و آبان ورود این محصول به کشور برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی ممنوع است.

وی افزود: برای واردات برنج سقفی گذاشته نشده و براساس وضعیت بازار و عرضه و تقاضا اعمال می‌شود و ما دیگر جلوی کسی را برای واردات نمی‌گیریم.

مدیرکل دفتر ساماندهی توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: برنج وارداتی به‌طور معمول ۳۰ درصد بیشتر از نیاز داخلی به کشور وارد می‌شود و نیاز کل کشور به واردات این محصول یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تن است که به‌طور معمول یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تا یک‌میلیون و ۷۰۰هزار تن به کشور وارد می‌شود.

مدرسی تصریح کرد: با توجه به اینکه برای واردات برنج تعرفه گذاشته شده است و برای ورود هر کیلوگرم از این محصول ۵۰۰ تومان عوارض و ورودی دریافت می‌شود دیگر مانند گذشته از طرف ما محدودیتی اعمال نمی‌شود.

وی یادآور شد: تعرفه و عوارض واردات برنج به‌حدی بالا رفته که واردات این محصول توجیهی برای وارد کننده ندارد و واردکنندگان به دولت حقوق گمرکی و عوارض پرداخت می‌کنند.

مدیرکل دفتر ساماندهی توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی در خصوص حجم واردشده این محصول به کشور، گفت: تا پایان سال گذشته ۷۶۰هزار تن برنج در فاصله زمانی ۸ماهه مجاز به کشور وارد شده است و ورود این محصول در سال جاری نیز ادامه داشته اما هنوز آمار سال جاری مشخص نشده است.

مدرسی تأکید کرد: افزایش قیمت برنج در بازار داخلی به‌خاطر مسائل واردات برنج خارجی نیست بلکه مواردی پیرامون شبکه نظارت بر عرصه این محصول باعث می‌شود که بازار رفتارهای غیرحرفه‌ای از خود نشان دهد.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: