سیزدهمین شماره «روسیه‌نامه» منتشر شد

صادرات به روسیه تسهیل می‌شود

وزیر ارتباطات که مسئول کمیته مشترک اقتصادی ایران و روسیه از جانب ایران است، اعلام کرد: در یک سال گذشته، مذاکرات مناسبی برای کاهش تعرفه کالاهای صادراتی ایرانی داشته‌ایم که در بسیاری از موارد، منجر به کاهش مالیات و عوارض بر کالاهای ایرانی شد.

به گزارش عیارآنلاین، سیزدهمین شماره از روسیه‌نامه منتشر شد. این شماره به بررسی اقدامات روسیه برای احداث نیروگاه هسته‌ای در سایر کشورها، تلاش این کشور برای افزایش صادرات نفت و احداث پالایشگاه، کمک به بازسازی سوریه و همچنین روابط این کشور با ایران پرداخته است.

اقدامات نیروگاهی روسیه

نیروگاه حرارتیروسیه در هفته گذشته، اقدامات زیادی برای افزایش حضور خود در نیروگاه‌های هسته‌ای انجام داد. بر این اساس، مسکو مذاکره برای ساخت واحد نیروگاهی جدید در بوشهر را شروع کرد و مقامات روس‌اتم ابراز امیدواری کردند که تا پایان سال جاری میلادی، طراحی بلوک دوم نیروگاه بوشهر و اقدامات مقدماتی را در محدوده بلوک جدید آغاز کنند. بنا بر ادعای روس‌اتم، انجام این طرح تا پایان سال ۲۰۱۸ به اتمام می‌رسد. هم‌چنین ایران و روسیه برای تبدیل مرکز غنی‌سازی فردو به مرکز تولید ایزوتوپ‌های سنگین در چارچوب برجام ابراز تمایل کردند.

مسکو همچنین وام ۲۵ میلیون دلاری برای ساخت اولین نیروگاه هسته­‌ای در مصر، به این کشور اعطا می‌کند. قرار است ۸۵% از هزینه را روسیه و مابقی را دولت مصر تأمین کند. توافق‌نامه ساخت نیروگاه در سال ۲۰۱۵ میلادی، بین دو کشور امضا شد. قرار است مبلغ وام، از سال ۲۰۲۹ با سود ۳ درصد و در طول ۲۲ سال برگردانده شود.

علاوه بر این، پوتین ساخت نسل جدید نیروگاه‌های هسته‌ای را به کشورهای آس‌آن[۱] پیشنهاد داد که قرار است این پیشنهاد در جلسه آتی آس‌آن و روسیه بررسی شود.

روس‌ها به دنبال افزایش فروش نفت و گاز

نفتهفته گذشته، وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که کشورش حاضر است تأمین نفت تمام کشورهای آس‌آن را برعهده بگیرد. نواک همچنین از افزایش صادرات ۷ تا ۹ برابری گاز کشورش به هند خبر داد. وی در بخش دیگری از سخنان خود، از تلاش شرکت نفت روسی «زاروبژنفت» برای خرید سهام شرکت نفت پتروناس مالزی خبر داد و گفت که دو طرف در حال مذاکره و مطالعه بر روی این پروژه هستند.

در روزهای اخیر، شرکت روس‌نفت برای همکاری با شرکت دولتی پرتامیا اندونزی، در توافقی به ارزش ۱۳ میلیارد دلار برای توسعه پالایشگاه و مراکز پتروشیمی در «توبان رگنکی» در استان جاوا شرقی اندونزی اقدام کرده که باعث افزایش درآمد شرکت روسی در این منطقه می‌شود.

به‌رغم این تلاش‌ها، هفته گذشته رویترز خبر داد که با توجه به چالش پالایشگران چینی برای فروش فرآورده‌های سبک نفتی، این پالایشگران به جای خرید نفت خام از طریق خط لوله صادرات نفت شرق روسیه (ای‌اس‌پی‌او) –که نفت بسیار سبکی است- به خرید نفت از آمریکای جنوبی و آفریقا تمایل پیدا کرده‌اند که این امر سبب کاهش قیمت نفت شرق روسیه شده است.

مشارکت روسیه برای بازسازی سوریه

سوریهوزیر انرژی روسیه اعلام کرد که سوریه از این کشور برای بازسازی صنعت نفت و گازش درخواست کرده است. نواک گفت شرکت‌های روسی می‌توانند در خارج از مرزها در این صنعت سرمایه‌گذاری کنند. سوریه پیش از این نیز از مسکو خواسته بود تا در بازسازی این صنایع به همراه ایران و ونزوئلا شرکت کند.

تحریم روسیه ادامه می‌یابد

۱۳۹۵۰۳۱۰۰۹در هفته گذشته، مقامات اتحادیه اروپا بر تداوم تحریم مسکو تاکید کردند؛ دونالد تاکس، رئیس شورای اروپا در جریان اجلاس گروه جی۷ که در ژاپن برگزار شد، از ابقای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه، تا زمان اجرای کامل توافق مینسک توسط این کشور خبر داد. صدراعظم آلمان نیز اعلام کرد که هیچ‌کدام از تحریم های اقتصادی روسیه برداشته نخواهد شد. لازم به ذکر است که مسکو در جریان اتفاقات کریمه مشمول این تحریم‌ها شده است.

پیگیری تلاش‌ها برای افزایش صادرات ایران به روسیه

روسیهدر مذاکرات صورت‌گرفته بین اتاق‌های بازرگانی مازندران و سن‌پترزبورگ برای ارسال یک محموله صادراتی از مازندران به سن‌پترزبورگ توافق شد. برنامه سفر هیأت اتاق بازرگانی سن‌پترزبورگ به مازندران، برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در این شهر، بررسی مطالعاتی بازاریابی کالاهای ایرانی در بازار مصرف سن‎پترزبورگ و همچنین آماده‌سازی پروتکل همکاری بین دو اتاق بازرگانی از دیگر توافق‌ها در این مذاکرات بود.

وزیر ارتباطات که مسئول کمیته مشترک اقتصادی ایران و روسیه از جانب ایران است، در هفته‌ای که گذشت، اعلام کرد: «در یک سال گذشته، مذاکرات مناسبی برای کاهش تعرفه کالاهای صادراتی ایرانی داشته‌ایم که در بسیاری از موارد، منجر به کاهش مالیات و عوارض بر کالاهای ایرانی شد». وی وعده داد: «در حوزه تسهیلات ویزا برای بازرگانان در آینده نزدیک، فضای جدیدی به وجود خواهد آمد و باید تمام تلاش خود را برای تسهیل صادرات به کشورهای روسیه و حاشیه دریای خزر انجام دهیم». مشکلات ویزا، بانکی، تعرفه‌ای و حمل‌ونقل از مهم‌ترین موانع تجارت بین دو کشور است.

مدیر عامل بانک کشاورزی نیز هفته گذشته و در سفر به روسیه، گفت: «بانک کشاورزی در نظر دارد با مشارکت چند بانک دیگر از طریق ایجاد شرکت خصوصی، نسبت به حمایت و تقویت بخش خصوصی برای صادرات محصولات کشاورزی استاندارد و سالم اقدام کند که هدف اصلی، افزایش صادرات به کشورهای مشترک‌المنافع است».

همچنین برای راه‌اندازی راه‌آهن رشت-آستارا، جمهوری آذربایجان سرمایه‌گذاری به میزان ۵۰۰ میلیون دلار پیشنهاد داده و تلاش برای همراه کردن روسیه نیز ادامه دارد؛ معاون وزیر راه با اشاره به این مطلب گفت با امتداد این خط ریلی، حمل بارهای مربوط به جمهوری آذربایجان، قفقاز و روسیه از طریق شبکه سراسری جمهوری آذربایجان وارد ایران شده و از داخل ایران در قالب حمل‌ونقل ترکیبی به نقاط مختلف جهان ترانزیت خواهد شد.

************************************************************

پی‌نوشت:

[۱]  اتحادیه کشور های جنوب شرق آسیا که با نام اختصاری آس‌آن شناخته می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: