۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۳

حداقل از زالوی ویتامی‌ها درس بگیریم!!

پر طرفدار ترین پیام‌رسان‌های دنیا طبق آمار سیمیلاروب، سلطه پیام‌رسان‌های فیس‌بوک بر جهان تلگرام فقط در ایران و ازبکستان محبوب است.

به گزارش عیارآنلاین، نمودار ارائه شده در مورد پرطرفدارترین پیام رسانها، از طریق تحلیل داده های اندروید بدست آمده! حتما مطلع هستید که اندروید دستگاه هوشمند شما تمام اطلاعات کاربری شما را جمع میکنه. اینکه چه اپلیکیشنی رو از چه زمانی تا چه زمانی استفاده کردید. با استفاده از این اطلاعات، سیمیلار وب درآورده که در هر کشوری که اپلیکیشن های پیام رسانی به مدت چند دقیقه در روز، توسط کاربران استفاده شده اند. نکته قبلی این معنی رو هم میده که آمار iOS لحاظ نشده است.

اما اگر پایین نمودار دقت کنید، احتمالا همه اسامی آشنا هستند بجز “زالو”. زالو پیام رسان کاملا بومی(از نظر فناوری) ویتنام است که ابتدا حدود سه سال پیش توسط شرکت VNG ویتنام عرضه شد. نسخه اول خیلی مورد توجه قرار نگرفت ولی این شرکت بهبودهای مداوم خوبی روی اپ داد و الان زالو بیش از ۵۰ میلیون کاربر دارد! در واقع میشه گفت ویتنام خلاف جهت بقیه کشورها، توانسته یک پیام رسان بومی داشته باشه که اصلا بدنبال گسترش بازار خودش در بیرون از ویتنام هم نبوده. ولی توانسته است بازار ویتنام رو از چنگ غول هایی مثل واتس اپ، کاکائو، لاین و تلگرام حفظ کند.

زمان عرضه پیام رسان زالو قابل توجه است. یعنی یک شرکت خصوصی و کاربلد ویتنامی در همان بحبوحه کار که هنوز پیام رسانها تازه پا به عرصه وجود گذاشته بودند، همزمان با دیگران نسخه بومی خود را عرضه کرد. اما توسعه آن را منوط به کمک دولت نکرد. بلکه با وجود بازخورد منفی اولیه، راه را ادامه داد تا بدینجا رسید. لازم نیست وضعیت خودمان را برای مقایسه ذکر کنم!

به هر ترتیب این گونه از تجریبات موفق کشورها که از سرویس های بومی در حوزه فضای سایبر بهره می برند، خود می تواند جواب محکمی باشد برای آن کسانی که می گویند: نه، نمی شود، نمی توانیم!

البته در زمینه درسهایی که بایستی از کشورهای نه چندان مطرح در حوزه IT گرفت چندی پیش نیز در سایت فنافر مطلبی با عنوان درسهایی از CocCoc منتشر شده بود که به یک سرویس موتورجستجوی بومی در ویتانم پرداخته بود.

منبع: فنافر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: