کاهش ۷۰ هزار مورد مرگ و افزایش ۳۶ هزار مورد تولد در سال گذشته

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت گفت: در سال ۹۴، یک میلیون و ۵۷۰ هزار ولادت در کشور داشتیم که نسبت به سال ۹۳، حدود ۳۶ هزار مورد افزایش داشته و تعداد مرگ ها نیز ۷۰ هزار مورد کاهش یافته است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد اسماعیل مطلق در نشست خبری پیرامون سیاست‌های افزایش جمعیت در وزارت بهداشت گفت: افزایش خدمات پایه سلامت در طول اجرای طرح تحول سلامت و تحول در حوزه بهداشت به عنوان یکی از مهمترین اقدامات وزارت بهداشت است و اصول باروری در پایگاه های بهداشت، مراکز جامع خدمات سلامت و مراکز درمانی به مردم ارائه می‌شود.

وی اظهار داشت: سن ازدواج افزایش و تعداد ازدواج‌ها کاهش یافته بود بگونه ای که سن ازدواج در زنان و مردان بین ۴ تا ۶ سال و در برخی از استانها حدود ۱۰ سال به تاخیر افتاده بود و از سوی دیگر نیز از سال ۸۵ تا ۹۳ هر ساله شاهد کاهش تعداد ازدواج بودیم که آموزش‌های قبل ازدواج و مشاوره زوجین ضروری به نظر می رسید.
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت گفت: در سالهای گذشته فاصله ازدواج و فرزند اول، بیش از ۳ سال و فاصله بین فرزند اول و دوم بیش از ۵ سال بود.میزان سزارین در کشور ما در منطقه بسیار بالا بود اما در حال حاضر بین ۶.۵ تا ۱۰ درصد کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه حدود ۳ میلیون زوج در کشور نابارور هستند، افزود: در سال ۹۴، یک میلیون و ۵۷۰ هزار ولادت در کشور داشتیم که نسبت به سال ۹۳، حدود ۳۶ هزار مورد افزایش داشته و تعداد مرگ ها نیز ۷۰ هزار مورد کاهش یافته است.
مطلق ادامه داد: اکنون متوسط مرگ نوزادان در کشور، ۹.۵ در هزار و مرگ کودکان کمتر از یکسال، ۱۳.۸ در هزار نفر است.شاخص امید به زندگی در زنان ۷۴ سال و برای مردان ۷۲.۸ است تا برنامه ششم توسعه متوسط امید زندگی زنان را به ۷۶ و مردان را به ۷۴ سال خواهیم رساند.
مطلق گفت: روند طلاق در کشور تقریبا ثبات داشته زیرا در سال ۹۳، ۱۶۳ هزار و ۵۶۹ و در سال ۹۴، ۱۶۳ هزار و ۷۶۵ طلاق در کشور ثبت شده است.افزایش طلاق به دلیل افزایش نارضایتی از زندگی مشترک و زناشویی در بین زوجین بود که خوشبختانه ۱۷ کلینیک جنسی در ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور راه اندازی شده است.
وی گفت: میزان باروری کلی هم اکنون ۱.۸ درصد است و باید به ۲.۱ درصد برسد.

منبع: تابش کوثر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: