۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۶
مدیرعامل رجاء:

اعتباری از محل بند«ق» ‌بودجه نگرفتیم/ واگن نو در چند سال اخیر وارد ناوگان نشد/ در ساخت واگن‌‌ خودکفا نیستیم

مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل ریلی رجاء با اشاره به اینکه واگن‌سازی‌های داخلی نظیر خودروسازان داخلی ۱۰۰ درصد خودکفا نیستند، گفت: هنوز رقمی از محل صرفه‌جویی سوخت و عوارض گازوئیل به شرکت‌های ریلی پرداخت نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، سیدحسن موسوی‌نژاد ، درباره اختصاص اعتباری از محل بند «ق» تبصره بودجه به توسعه حمل‌ونقل ریلی و اختصاص اعتبار از محل ۲۰ درصد عوارض قیمت گازوئیل که قرار بود به راه‌آهن و جاده اختصاص یابد، اظهار داشت: اصل این پروژه مابه‌التفاوت قیمت فروش سوخت با قیمت فوب خلیج فارس بود،اما با کاهش قیمت نفت، ظرفیت‌هایی که برای بند مذکور در نظر گرفته شده بود کاهش یافت.

وی با اشاره به اینکه هنوز رقمی از این محل به شرکت‌های ریلی پرداخت نشده است، اضافه کرد: مکانیزمی که در این بند تعبیه شده بود در واقع از محل محاسبه اضافه ظرفیت مسافر حمل شده توسط ناوگان‌ ریلی بود که این اتفاق رخ نداد زیرا تعداد واگن‌های ‌نو که در ۲ الی ۳ سال اخیر وارد ناوگان شد بیش از ۲۵ واگن نیست که عدد قابل توجهی ‌محسوب نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل ریلی رجاء ‌ابراز امیدواری کرد در توسعه ناوگان حمل‌ونقل ریلی رجا بتوان از بند «ق» تبصره بودجه سابق که امروز نام آن به «ماده ۱۱۲» تغییر یافته است، استفاده کرد.

* در ساخت واگن ۱۰۰ درصد خودکفا نیستیم

موسوی‌نژاد درباره خرید بیش از اندازه‌ واگن‌های دسته دوم خارجی توسط شرکت‌‌های بهره‌بردار و نگرانی ‌واگن‌ساز‌های داخلی، اظهار داشت:‌ طبق قاعده باید واگن نو‌ توسط شرکت‌های بهره‌بردار استفاده شود تا از تولید داخل نهایت استفاده را داشته باشیم.

وی ادامه داد: البته می‌توان با همکاری تولیدکنندگان خارجی، واگن نو در داخل کشور ساخت، یعنی همان طور که در خودروسازی به هیچ عنوان مستقل نیستیم امروز در ساخت واگن هم به طور کامل مستقل نیستیم که البته دلیلش این است که‌ چون سرمایه‌گذاری در بخش ریلی صورت نگرفته است به همین دلیل بخش تولید داخل هم نگرانی دارد.

مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل ریلی رجاء گفت: به هر حال با توجه به مقررات، اگر شرکت‌های بهره‌بردار قصد خرید هر نوع ‌واگن را داشته باشند، باید بخشی از آن حتماً ساخت داخل بوده و از ظرفیت‌های داخلی استفاده شود.

مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل ریلی رجاء گفت: باید همه متحدالقول شویم که به سمت توسعه و تأمین ناوگان ریلی نو گام برداریم که این امر به ارتقا بهره‌وری واگن‌سازهای داخلی هم می‌انجامد.

* انتخاب تسهیلات صندوق توسعه ملی با توجه به درصد سود

موسوی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که صندوق توسعه ملی ‌برای ارائه تسهیلات خرید ناوگان ریلی چه همکاری‌‌هایی داشته است؟‌ گفت: اگر بخواهیم واگن خریداری کنیم حتماً یکی از انتخاب‌های ما، تسهیلات صندوق توسعه ملی خواهد بود که در این باره وعده‌هایی هم به ما داده شده است.

مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل ریلی رجاء بیان کرد: اگر ناوگان نو خریداری شود ظرفیت کارخانجات داخلی نیز تکمیل خواهد شد‌، البته باید بررسی شود که سود تسهیلات صندوق توسعه ملی ارزانتر است یا فاینانس‌های خارجی.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: