۴ خرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۱
آژانس بین‌المللی انرژی:

تولید نفت ایران به سطح قبل از تحریم‌ها رسید

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد ایران در ماه آوریل تقریباً ۳.۶میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده که همان رقمی بوده که این کشور در نوامبر ۲۰۱۱ یعنی قبل از اعمال تحریم‌های هسته‌ای تولید می‌کرد.

به گزارش عیارآنلاین، با گذشت تقریباً ۶ ماه از لغو تحریم‌های ایران، این کشور به وعده خود درباره افزایش تولید و صادرات نفت  عمل و بسیاری از تحلیلگران و مفسران را غافلگیر کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده که ایران در ماه آوریل تقریباً ۳٫۶ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده که همان رقمی بوده که این کشور در نوامبر ۲۰۱۱ یعنی قبل از اعمال تحریم‌های هسته‌ای تولید می‌کرد. صادرات نفت ایران نیز در ماه گذشته  به ۲ میلیون بشکه در روز رسید که تنها ۲۰۰ هزار بشکه کمتر از ارقام صادرشده در اواخر سال ۲۰۱۱ بود.

ایران درگیر رقابت با عربستان و دیگر رقبای منطقه‌ای برای به دست آوردن سهم خود از بازار است تا پس از سالها فروش محدود نفت، مشتریان قبلی خود را بازیابد.

مایک ویتنر، تحلیلگر بازار نفت در بانک سوشیت جنراله گفت: «اکثر مردم احساس می‌کردند ایرانی‌ها در آستانه لغو تحریم‌ها دارند درباره یک بازی بزرگ حرف می‌زنند. این یک کارت برای بازی در بازار نفت بود و آنها اکنون از پیش‌بینی‌های ما فراتر رفته‌اند».

هرچند ممکن است بخشی از محموله‌های بارگیری شده در ماه آوریل از ماه مارس باقی مانده باشد، این ماه همزمان با کاهش بخشی از مازاد عرضه در بازار، احتمالاً ایران نفت بیشتری خواهد فروخت.

ایران ضمن افزایش فروش نفت خود به هند، و چند کشور دیگر که در دوره تحریم‌ها مشتری نفتش بودند، روابط نفتی خود با خریداران اروپایی را نیز برقرار کرده و موافقتنامه‌های فروش جدیدی را با تجار نفتی بین المللی نظیر ویتول و گلنکور و همچنین شرکت‌های بزرگ انرژی نظیر رپسول اسپانیا منعقد کرده است.

یک مقام ایرانی گفت: «فروش نفت واقعاً مشکلی ندارد، اما مشکل در قسمت مالی قضیه است». وی افزود، اگر تأمین کنندگان مالی از همکاری با ایران خودداری نمی‌کردند، صادرات نفت می‌توانست بیشتر از این باشد.

منبع: تسنیم

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: