۴ خرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۹

تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند اصلاح ساختار ژنتیکی صنعت دام و طیوراست

مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد گفت: تامین امنیت غذایی و دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی نیازمند اصلاح ساختار ژنتیکی و پیشرفت در صنعت دام و طیور است.

به گزارش عیارآنلاین، حمید ورناصری روز سه شنبه افزود: اصلاح نژاد سالیان سال است که در دنیا انجام می شود، اما گزینه هایی اعم از بکارگیری نژادهای دو منظوره شیری گوشتی، انتخاب ژنومیک، تعیین جنسیت دام، تولید و انتقال جنین به صورت IDF در صنعت دامی و لاین مرغ و اصلاح نژاد صنعت طیور از تکنولوژی های جدید اصلاح نژاد است که مورد تاکید داریم.
وی اظهار داشت: در واقع پیشرفت ژنتیکی صنعت دام و طیور موجب افزایش سرعت و ارتقای بهره وری در واحدهای دام و طیور و همچنین خوداتکایی در تولید گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ و شیر می شود.
وی تصریح کرد: انتخاب ژنومیک یکی از تکنولوژی های نوین در حوزه ژنتیک و اصلاح نژاد است که در دنیا تجاری سازی و در ایران نیز عملیاتی شده است.
به گفته وی، در بحث تعیین جنسیت، دامداران و تولیدکنندگان ما علاوه بردرنظر گرفتن ارزش های ژنتیکی، جنسیت دام را متناسب با اهداف و برنامه های مزرعه خود انتخاب می کنند که این در مدیریت دامداری ها و مزارع موثر است.
ورناصری درباره تولید و انتقال جنین اضافه کرد: این روش در جهت افزایش بهره وری و همینطور کاهش قیمت تمام شده تولید یکی از گزینه های بسیار اساسی است که این کار را انجام می دهیم.
مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد درباره صنعت طیور گفت: لاین مرغ و اصلاح نژاد در این صنعت مورد توجه است تا بتوانیم خوداتکایی خود را در تولید و توزیع گله های اجداد و مادر کشور ارتقا دهیم.

** ۱۵ دلار صرفه جویی ارزی به ازای تولید هر دُز مواد ژنومیک در کشور
ورناصری نیاز سالیانه کشور به حجم مواد ژنومیک را حدود ۳٫۵ میلیون دُز عنوان کرد و گفت: این حجم بالا موجب خروج چندین میلیارد دلار ارز از کشور می شد، به طوری که در گذشته برای واردات هر دُز مواد ژنتیکی (ژنومیک) بین ۱۷ تا ۲۰ دلار هزینه می شد اما ما با استفاده از واردات تکنولوژی گاوهای ژنومیک و تولید مواد ژنومیک در مراکز تولیدی خودمان از خروج ارز جلوگیری کرده ایم یعنی به ازای هر دُز ۱۵ دلار صرفه جویی کرده ایم.
به گفته وی، هم اکنون هر دُز ماده ژنومیک تولید داخل با سه دلار عرضه می شود که همان کیفیت و ظرفیت ژنتیکی را داراست.
به گفته وی، صنعت دام و طیور از این موضوع استقبال کرده اند به طوری که این مواد تولیدی ساخت داخل در گله های مختلف به کار گرفته شده است.
وی درباره تاثیر اصلاح نژاد در افزایش کیفی تولیدات دامی و طیور گفت: ارتقای ظرفیت ژنتیکی و پیشرفت آن در صنعت به نقطه ای رسیده است که اگر در گذشته به طور میانگین روزانه حدود ۱۰ لیتر شیر تولید می شد امروز با کمک اصلاح نژاد و بکارگیری مواد ژنومیک توانسته ایم این میزان را روزانه به طور میانگین به ۳۷ تا ۳۸ لیتر برسانیم.
وی ادامه داد: در زمینه تولید گوشت قرمز نیز با استفاده از نژادهای دو منظوره سمینتال ضریب خوداتکایی در تولید گوشت افزایش یافته است به نحوی که در این نژاد به طور متوسط روزانه ۱٫۵ تا ۱٫۶ کیلوگرم افزایش تولید گوشت داریم و این امر در خوداتکایی می تواند موثر باشد.
وی با اشاره به برگزاری چهارمین همایش پیشرفت ژنتیکی، امنیت غذایی و اقتصاد مقاومتی گفت: در این همایش نژادهای دو منظوره شیری گوشتی، مواد ژنومیک، تعیین جنسیت دام، تولید جنین دام و لاین مرغ و اصلاح نژاد آن مورد بررسی قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: کشورهای پیشرفته در علم ژنتیک همچون کانادا، آلمان، فرانسه و هلند در این همایش حضور خواهند داشت و از آخرین تکنولوژی های کشورهای یادشده بهره مند خواهیم شد.
بر اساس این گزارش، چهارمین همایش پیشرفت ژنتیکی، امنیت غذایی و اقتصاد مقاومتی فردا چهارشنبه (پنجم خردادماه) در پژوهشگاه صنعت نفت ایران با حضور مسئولان بلند پایه وزارت جهاد کشاورزی، متخصصان، تولید‌کنندگان، دامداران و مرغداران داخلی و بزرگترین شرکت‌های تولید‌کننده مواد ژنتیکی از کشورهای مختلف دنیا برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: