۳ خرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۲
چیت‌چیان:

توسعه صنایع آب و برق کشور بدون سرمایه‌گذاری خارجی امکان‌پذیر نیست

وزیر نیرو با بیان این که توسعه صنایع آب و برق بدون سرمایه‌گذاری خارجی امکان‌پذیر نیست گفت‌: در یک سال و نیم گذشته شاهد مراجعه مکرر خارجی ها به کشور و انجام مذاکرات بودیم که در آینده نزدیک بسیاری از آنها به مرحله اجرایی قطعی خواهند رسید.

به گزارش عیارآنلاین، حمید چیت‌چیان در همایش «حمایت از کار، سرمایه و دانش ایرانی در صنعت آب و برق با رویکرد اقتصاد مقاومتی» در محل وزارت نیرو توسعه صنایع آب و برق را بدون سرمایه‌گذاری خارجی امکان‌پذیر ندانست و گفت‌: بیش از نیمی از ارتباطات وزارت نیرو با خارجی‌ها در پسابرجام برای توسعه صادرات و خدمات فنی و مهندسی صنایع آب و برق کشور است.
وی افزود: ایران در آستانه یک توسعه و تحول جدی قرار دارد که در چارچوب اقتصاد مقاومتی شکل گرفته و لوازمی دارد که باید به آنها توجه کرد.
وزیر نیرو یادآورشد: ایران در ۱۰ سال گذشته به طور متوسط ۶ درصد افزایش مصرف برق داشته و اگر در یک دهه آینده نیز روند مصرف انرژی به همین صورت افزایش یابد، در سال ۱۴۰۴ باید به ظرفیت تولید ۱۳۲ هزار مگاوات برق برسد که به طور متوسط در هر سال باید پنج هزار و ۸۵۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی وارد مدار شود.
به گفته این عضو کابینه دولت یازدهم در لایحه برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است در طول برنامه ۲۶ هزار و ۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی به بهره برداری برسد و علاوه بر آن در برنامه اقتصاد مقاومتی ساخت ۱۷ هزار مگاوات نیروگاه جدید برنامه ریزی شده که اجرای آن در سال ۱۳۹۵ به ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.
وزیر نیرو افزود: شبکه انتقال و توزیع کشور نیازمند توسعه است و به این منظور ۵۰ هزار میلیارد ریال در هر سال مورد نیاز بوده و علاوه بر آن سالیانه حداقل یک میلیارد دلار برای توسعه شبکه های انتقال و فوق توزیع برق کشور سرمایه گذاری مورد نیاز است.
چیت چیان تاکید کرد، ایران در همایش بین المللی کاب ۲۱ فرانسه متعهد به ساخت هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدید شونده شده است که حداقل ۱۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.
وی افزود: همه اینها در حالی است که در ۱۰ سال گذشته مجوز ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید به بخش خصوصی داده شده اما فقط ۷۰۰ مگاوات آن تا کنون منجر به عقد قرارداد و فقط ۷۰ مگاوات آن شامل ۱۰ نیروگاه اجرایی و عملیاتی شده است.
وزیر نیرو ارائه ندادن تسهیلات از سوی بانک ها، منابع محدود صندوق توسعه ملی و این که بخش خصوصی نیز در تامین ۱۵ درصد آورده نقدی خود دچار مشکل است را از عمده دلایل تحقق نیافتن برنامه های بخش خصوصی عنوان کرد.
وی اضافه کرد: سدهای متعددی در کشور ساخته شده است، اما اعتبار کافی برای ساخت و تجهیز شبکه های مورد نیاز آنها وجود ندارد.
به گفته وزیر نیرو ضریب پوشش فاضلاب در کشور فقط ۴۲ درصد است و برای تکمیل خدمات رسانی به مردم در این عرصه نیازمند سرمایه گذاری هستیم.
چیت چیان گفت: در صورت تامین نشدن سرمایه گذاری های پیش گفته ، ورود سرمایه ها و تسهیلات خارجی به کشور ضرورت دارد که باید با در نظر گرفتن فرصت ها و تهدیدهای مربوطه باشد.
وی خواستار آن شد تا بخش خصوصی حاضر در این همایش با نگاه به داخل و تعهد به منافع ملی و استفاده از تجربیات و دانش خود ، به وزارت نیرو در تحقق سرمایه های مورد نیاز تا حد امکان یاری برسانند و اعلام کنند چگونه قراردادها منعقد بشود تا از مزیت های آنها به خوبی استفاده شود.
چیت چیان در ادامه ضمن اشاره به اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) افزود: طبیعی است این برنامه هم اینک با مشکلاتی در اجرا مواجه است و تلاش مسئولان وزارت امورخارجه و بانک ها و بانک مرکزی بر حل مشکلات است تا بر سکون چندین ساله موجود در روابط خارجی کشور غلبه کنند.
وی ادامه داد: با این وجود در یک سال و نیم گذشته شاهد مراجعه مکرر خارجی ها به کشور و انجام مذاکرات بودیم که در آینده نزدیک بسیاری از آنها به مرحله اجرایی قطعی خواهند رسید.
چیت چیان تصریح کرد: بیش از نیمی از تماس ها و ارتباطات وزارت نیرو با دولت ها و شرکت های خارجی به منظور صادرات کالاها و تجهیزات ایرانی و خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق و نه خرید کالاها و تجهیزات بوده است و این وزارتخانه در تلاش است تا زمینه فعالیت هر چه بیشتر شرکت های ایرانی را در خارج از کشور فراهم کند.
وی کشورهای الجزایر، آفریقای جنوبی، تونس، غنا، عراق، سوریه، عمان، تاجیکستان، ارمنستان، افغانستان، ترکمنستان، نیکاراگوئه، اکوادور، سریلانکا، پاکستان، گرجستان، روسیه و اندونزی را از عمده کشورهایی نام برد که در زمینه صدور خدمات و تجهیزات مختلف فنی و مهندسی با آنها مذاکره شده و در مورد کشور روسیه بحث واردات و استفاده از توانایی های فنی و مهندسی آنان مدنظر بوده است.
به گفته وی جهان امروز با مساله رکود اقتصادی مواجه است و براین اساس کشورهای مختلف رقابت سخت و دشواری را برای مهیا کردن بازار برای فعالیت خود آغاز کرده اند و کشور ما با محدودیت های منابع مالی و محدودیت فاینانس برای اجرای پروژه ها مواجه است که غلبه بر این مشکل با حضور هر چه پررنگ تر بخش خصوصی امکان پذیر است.
وزیر نیرو در ادامه صنعت آب و برق کشور را صنعتی پرافتخار توصیف کرد که ظرفیت بیش از ۷۴ هزار مگاواتی نیروگاهی و حضور در جایگاه چهاردهم جهان، چهاردهمین سال پیاپی بدون خاموشی شبکه برق کشور، دستیابی به فناوری ساخت توربین های بزرگ گازی نیروگاهی به عنوان یکی از ۶ کشور برتر جهان و تامین افزون بر ۹۰ درصد تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری صنعت برق در داخل، مطرح بودن به عنوان یکی از سه کشور بزرگ صاحب فناوری سدسازی جهان، تامین بیش از ۹۵ درصد تجهیزات صنعت آب در داخل کشور و انجام فعالیت های طراحی و اجرای پروژه ها در داخل را در کارنامه خود دارد.
چیت چیان یادآور شد: شرکت های کارفرمایی و بهره برداری در صنایع آب و برق در کنار شرکت های دولتی همانند برق منطقه ای ها و برخی نیروگاه ها فعالیت دارند که حاکی از حضور پررنگ بخش خصوصی در این صنعت است.
به گفته وزیر نیرو، امروز بیش از ۵۰ درصد تولید برق کشور توسط بخش خصوصی انجام می شود و افزون بر ۵۰ شرکت بزرگ آب شیرین کن جنوب کشور در اداره و مدیریت بخش خصوصی است و بیش از صد طرح آب و فاضلاب کشور توسط بخش خصوصی به بهره برداری رسیده و یا در حال اجرا است که تعامل نزدیک و موثر این بخش با بخش دولتی را نشان می دهد.

منبع: تسنیم

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: