افزایش بهره وری اساس برنامه های بخش کشاورزی در اقتصاد مقاومتی

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در بخش کشاورزی برای تحقق اقتصاد مقاومتی، در سال جاری اساس بر افزایش بهره وری تمام بخش ها گذاشته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی در مراسم گشایش مجتمع پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشاری شرکت آساره در زنجان افزود: سال قبل متوسط بارش کشور شاهد ۲۰ درصد کاهش بود، اما امسال با بارندگی قابل توجهی، شاهد برابر شدن میزان مصرف و بارش هستیم.
وی یادآورشد: طرح های تحقیقاتی و دانش بنیان در کشاورزی موجب پایداری اقتصادی و در نتیجه رونق اقتصادی می شود.
حجتی اظهار کرد: با اجرای طرح های پژوهشی علاوه بر آنکه می توان وابستگی کشور به واردات محصولات کشاورزی را کاهش داد، زمینه افزایش ظرفیت بهره وری این حوزه ایجاد می شود.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایران از نظر منابع خدادادی، ظرفیت ها و ابزارهای موجود شاهد هیچ نوع کاستی نیست، اما بهره برداری لازم از این ظرفیت ها انجام نشده است.
وی خاطر نشان کرد: مهمترین مشکلی که مانع از بهره برداری از ظرفیت ها و توانمندی های موجود در کشور شده است، کم توجهی و نبود اطلاعات کافی و لازم است.
حجتی تاکید کرد: در صورتی که باور کنیم که ما می توانیم و تمام توان خود را برای تحقق این موضوع به کار بگیریم، به حتم به اهداف مورد نظر دست خواهیم یافت.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در هر زمان که مسئولان، کارشناسان و مردم با جدیت وارد حوزه ای شده اند با توجه به استعدادهای موجود در بخش کشاورزی، به موفقیت های اقتصادی قابل توجهی دست یافته اند و هر زمان که سستی کرده اند، توفیقی نداشته اند.
وی ادامه داد: علیرغم آنکه ایران در مقایسه با سایر کشورها، همواره با مشکل کمبود آب مواجه بوده و یک کشور خشک محسوب می شود اما طی تاریخ، از ملتی توانمند از نظر اقتصادی برخوردار بوده است.
حجتی اضافه کرد: دانش، علم، اطلاعات و ابزاری که هم اکنون در اختیار ایران قرار دارد، باید به کمک همه اقشار جامعه بیاید و با کنار زدن مشکل خشکسالی، زمینه ساز افزایش بهره وری و در نهایت استفاده از همه ظرفیت های موجود باشد.
وی ابراز کرد: تمام تلاش دولت در سال جاری به صفر رساندن میزان واردات گندم به کشور با افزایش بهره وری تولید این محصول از طریق آبیاری با سیستم های نوین است.
حجتی با بیان اینکه برنامه ریزی برای اقتصاد مقاومتی بر اساس افزایش بهره وری شکل گرفته است، افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرموده اند، اقتصاد مقاومتی علاوه بر آنکه هیچ نوع فشاری به مردم وارد نمی کند، درون زا و برون نگر است و می تواند فرصت افزایش توان اقتصادی را در جامعه ایجاد کند.
وزیر جهاد کشاورزی یکی از طرح های قابل توجه که زمینه ساز افزایش بهره وری در بخش دامپروری است را مجتمع پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشار برشمرد و گفت: این طرح با زمینه سازی برای تولد بیش از یک راس بره طی سال، می تواند زمینه تامین بیش از پیش گوشت قرمز گوسفندی و افزایش صرفه اقتصادی را فراهم کند.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: