۴ خرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۵
سی‌ونهمین بسته خبری کشاورزی منتشر شد

حمایت از تولید دانه‌های روغنی یا چراغ سبز به روغن‌های لب مرز؟!

به‌رغم اینکه از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی انتظار می‌رفت که به دلیل سرانه بالای مصرف روغن در کشور، اقدامات کنترلی را در زمینه واردات روغن و دانه‌های روغنی انجام دهند، واردات ۲۰ نوع روغن همزمان با طرح خوداتکایی دانه‌های روغنی آزاد شده است.

به گزارش عیارآنلاین، سی‌ونهمین بسته خبری کشاورزی منتشر شد. در این بسته خبری به دو موضوع واردات دانه‌های روغنی و کشت فراسرزمینی پرداخته شده است.

حمایت از تولید دانه‌های روغنی یا چراغ سبز به روغن‌های لب مرز؟!

تولید دانه های روغنی_ دانه‌های روغنیبا توجه به کمبود روغن خوراکی در کشور و نیز میزان بالای واردات آن، توجه به منابع روغـنـی تولید داخل حائز اهمیت است. «دانه کلزا» به عنوان یکی از دانه‌های سرشار از روغن، می‌تواند درجهت کاهش وابستگی‌ها و خروج ارز از کشـور مـؤثـر بـاشـد. در توضیح این مطلب باید افزود که دانه کلزا برای رشد به آب کمی نیاز دارد، اما از روغن بالایی برخوردار است؛ به طوری که بین ۴۴ تا ۴۸ درصد از حجم هر دانه‌اش روغن می‌دهد. طبق دیدگاه مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران، «کلزا محصولی است که در تناوب کشت با بیشتر محصولات قرار می‌گیرد؛ در نتیجه پایداری تولید در محصولات زراعی را به همراه دارد که با این اوصاف ناگزیریم به سمت پرورش گیاه دانه روغنی کلزا برویم». در توضیح این مطلب باید گفت در صورتی که کشت گندم در تناوب با کلزا قرار گیرد، علاوه بر افزایش تولید گندم، بسیاری از آفات و علف‌های هرز مزرعه هم از بین می‌رود. مجری طرح کشت دانه‌های روغنی در راستای تقویت تولید دانه‌های روغنی، از کاهش ۶۰ درصدی واردات روغن  خبر داد و پیش‌بینی نمود که با ادامه طرح دانه های روغنی، تا ۱۰ سال آینده ۷۰ درصد روغن موردنیاز مصرف داخلی، در کشور تولید خواهد شد.

طبق گفته مشاور وزیر جهاد کشاورزی، کسانی که دانه‌های روغنی را وارد می‌کنند، صاحبان کارخانجات روغن نباتی و روغن‌کشی هستند و سود خود را بیشتر از طریق واردات به دست می‌آورند و در حقیقت، برخی اوقات کارخانجات آن‌ها  تعطیل است؛ به همین دلیل، احتکار بازار از سوی این کارخانه‌داران می‌تواند دلیل خوبی برای سودای وارداتی این قبیل صنایع بوده باشد.

به هر ترتیب با توجه به سرانه ۱۹ کیلوگرمی مصرف سالانه روغن در کشور که البته عمده آن روغن مضر پالم است، از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی انتظار می‌رفت در بحث کنترل واردات روغن‌ها، اقدامات اثربخش و کنترلی را صورت ‌دهند. در حالی که به گفته قائم‌مقام بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی،  واردات ۲۰ نوع روغن همزمان با طرح خوداتکایی دانه‌های روغنی آزاد شده است.

البته وزارت جهاد کشاورزی برای مدیریت واردات و جلوگیری از خسارت تولیدکنندگان داخلی، می‌تواند از ابزار ثبت سفارش واردات روغن خام و دانه‌های روغنی،  بهره ببرد؛ با این اوصاف، معلوم نیست که چرا این وزارت‌خانه از ابزار مذکور چشم‌پوشی کرده است.

کشت فراسرزمینی؛ منفعت ملی یا فرافکنی تولید؟

کشت فراسرزمینیکشت فرا سرزمینی به معنای کاشت انواع محصول در سایر کشورها از سوی وزارت جهاد و واردات آن به کشور است؛ از این‌رو، کشورهایی که از محدودیت منابع داخلی (آب و زمین) رنج می‌برند، توسط این روش و با اجاره اراضی در سایر کشورها، اقدام به تولید مایحتاج خود می‌کنند.

هم‌اکنون وزارت جهاد به دنبال کشت فراسرزمینی بوده که این امر از سوی برخی از کارشناسان، مورد ابهام قرارگرفته است که آیا کشت فرا سرزمینی برای کشور ایران با اراضی دست‌نخورده ضرورت خواهد داشت؟ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، با اشاره به مشکل کم‌آبی کشور در تولید محصولات آب‌بر، هدف از کشت فراسرزمینی را  کشت محصولات آب‌بر دانست. همچنین طبق گفته رئیس امور آب، کشاورزی و منابع طبیعی سازمان مدیریت،کشت محصولات فراسرزمینی یکی از سیاست‌های کشور برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی بوده که بر اساس مصوبه کشت فراسرزمینی، بانک مرکزی ملزم به تأمین ارز در این زمینه شده است. در این زمینه، روسیه برای در اختیار گذاشتن ۲۰۰ هزار هکتار زمین به ایران اعلام آمادگی کرده است.

ابلاغ مصوبه برای کشت فراسرزمینی و اقدامات صورت‌گرفته برای گسترش آن در کشورهای روسیه، قزاقستان و اوکراین، در حالی است که از طرفی دبیرکل خانه کشاورز، ضمن خوش‌خیالی خواندن کشت فراسرزمینی، از عدم توجه به این نوع کشت در برنامه ششم توسعه خبر داد. از طرف دیگر نیز جعفرزاده، نماینده مجلس، با تأکید بر عدم استفاده بهینه از تمام ظرفیت‌های صنعت کشاورزی داخل، افزود: «باید در حوزه اقتصاد مقاومتی درون‌زا عمل کنیم؛ از همین رو، کشت فراسرزمینی در اراضی کویر کشورهای همسایه نمی‌تواند در مقطع کنونی  به سود صنعت کشاورزی ما باشد». در این رابطه، باید دانست که با توجه به ارتقای بهره‌وری تولید و خودکفایی، در داخل کشور نیز ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای افزایش کشت و توان تولیدات کشاورزی وجود دارد که تاکنون توجهی به این ظرفیت‌ها نشده است.

با توجه به توضیحات فوق، به نظر می‌رسد کشت فرا سرزمینی می‌تواند به‌عنوان یک راهبرد خُرد ـ و نه کلان و اصلی ـ در دستور کار باشد؛ لذا در صورت کاربست این نوع از کشت، باید ملاحظات آن را نیز مدنظر قرارداد تا امنیت غذایی کشور درخطر نیفتد. به‌عنوان نمونه شجاعی، کارشناس کشاورزی، بر‌اساس اصل مهم جلوگیری از وابسته شدن به یک منبع خاص، معتقد است که کشت فراسرزمینی باید در چند کشور اجرا شود؛ تا تنوع کشورهای میزبان قدرت ابتکار عمل ایران را در شرایط مختلف افزایش می‌دهد. علاوه بر ملاحظه مذکور، قابلیت حمل‌ونقل دریایی نیز به خاطر سرعت بالا در حمل‌ونقل و توانایی در انتقال حجم بالای کالا، مزیتی دیگر است که باید در انتخاب کشور میزبان مدنظر قرار گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: