۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۳
دوازدهمین شماره «روسیه‌نامه» منتشر شد

«کریدور سبز»؛ دالانی به سوی همکاری‌های بیشتر تجاری

بالاخره تفاهم‌نامه گمرکی «کریدور سبز» بین مسئولین گمرکی ایران و روسیه امضا شد. براساس این تفاهم‌نامه، کنترل‌های فیزیکی در کمترین زمان ممکن صورت خواهد گرفت و پذیرش اظهارنامه گمرکی شرکت‌های مشمول، با حداقل اسناد به شرط ارائه اسناد در مهلت تعیین‌شده انجام خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، دوازدهمین شماره «روسیه‌نامه» منتشر شد. روابط اقتصادی ایران و روسیه در هفته گذشته، حول محورهای مختلفی چرخید که مهمترین آنها، امضای تفاهم‌نامه کریدور سبز گمرکی بین دو کشور بود.

تفاهم‌نامه کریدور سبز گمرکی بالاخره امضا شد

بعد از فرازونشیب‌های بسیار در چند ماه اخیر، بالاخره تفاهم‌نامه گمرکی «کریدور سبز» بین مسئولین گمرکی ایران و روسیه امضا شد. براساس این تفاهم‌نامه، کنترل‌های فیزیکی برای تجار خوش‌سابقه حذف می‌شود و در صورت نیاز، در سریعترین زمان ممکن صورت خواهد گرفت و پذیرش اظهارنامه گمرکی شرکت‌های مشمول، با حداقل اسناد به شرط ارائه اسناد در مهلت تعیین‌شده انجام خواهد شد.

جزئیات این تفاهم‌نامه که توسط گمرک ایران منتشر شده، شامل موارد زیر است:

-تبادل اطلاعات مربوط به کالاها و وسایط حمل‌ونقل فعالان حوزه تجارت خارجی بین دو کشور

-استفاده داوطلبانه از این پروژه برای فعالان تجارت خارجی ایران و روسیه

-تبادل فهرست فعالان تجارت خارجی مشمول این پروژه که دارای ریسک پایین تخلفات گمرکی هستند.

-چارچوب این پروژه برمبنای شفافیت، قابل پیش‌بینی بودن و غیرتبعیض‌آمیز است.

-ارائه الکترونیکی اطلاعات به گمرک طرف دیگر متعاهد قبل از اظهار کالا به گمرک مقصد و نیز تصاویر اسنادی نظیر فاکتور، اسناد محموله و حمل و… با هدف تسریع در انجام تشریفات گمرکی، کاهش تعداد اسناد مورد نیاز و حداقل نمودن کنترل‌های گمرکی بر اساس تحلیل اطلاعاتی کالاها در چارچوب سیستم مدیریت ریسک.

این توافق‌نامه ۶ ماه به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و پس از آن، طرفین به طور منظم به تبادل اطلاعات خواهند پرداخت.

مشکلات گمرکی از مهمترین موانع تجارت بین دو کشور است. عسگر اولادی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه  معتقد است که روسیه تبعیض گمرکی نسبت به ایران در مقایسه با سایر همسایه‌های خود قائل می‌شود و به کشورهایی مثل آذربایجان،گرجستان، ارمنستان و قزاقستان تخفیفات ویژه می‌دهد که باید این رفتار تغییر کند.

در راستای حل مشکلات گمرکی، موافقت‌نامه دیگری به منظور به‌روز کردن قانون موافقت‌نامه همکاری‌های گمرکی دو کشور (مصوب سال ۱۳۷۷) تدوین شده، و به امضای مسئولین گمرکی دو کشور رسید. تفاهم‌نامه‌ای نیز در هفته گذشته به منظور تبادل اطلاعات ارزش گمرکی کالا و وسایط نقلیه مبادله‌شده بین دو کشور ایران و روسیه به در امضا شد.

بازار اوراسیا منتظر ایران

برپایه توافقات تهران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، تعرفه صادرات هشت کالا از ایران به کشورهای عضو این اتحادیه صفر شد. بنا بر اعلام سفارت ایران در روسیه، از این پس، صادرات پسته، مغز پسته، گل کلم، کلم بروکلی، خرما، کشمش سیاه، بی‌هسته و سلطانی و دیگر اقلام کشمش‌ها از ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا با تعرفه صفر انجام خواهد شد. پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان؛ با جمعیت ۱۸۰ میلیونی عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند.

مشکل حمل‌ونقل حل می‌شود؟

یکی دیگر از مشکلات افزایش رابطه تجاری بین ایران و روسیه، مسئله حمل‌ونقل است. در همین رابطه، معاون وزیر جهاد کشاورزی، حسن صالحی،  از راه‌اندازی پرواز مستقیم تهران به آستاراخان روسیه، به منظور صادرات محصولات ایرانی، از جمله تولیدات کشاورزی و آبزیان خبر داد و اظهارداشت: «نخستین پرواز تهران-آستاراخان در اواخر اردیبهشت‌ماه امسال انجام می‌گیرد. وی همچنین اعلام کرد که سال گذشته، نزدیک به هزارتن میگو، ماهی قزل‌آلا و کنسرو ماهی با قیمت متوسط هر کیلو، ۳ دلار به روسیه صادر شد. تا پیش از این، در زمینه حل مشکلات حمل‌ونقل بین دو کشور اقداماتی مانند کلنگ‌زنی پل ریلی آستارا-آستارا و یا اقداماتی مانند بررسی کریدور شمال-جنوب نیز انجام شده بود.

لبنیات ایرانی در راه روسیه

نخستین محموله لبنی ایران از آمل به روسیه می‌رسد. در نخستین گام، ۲۰ تن شیرخشک و ۱۸ تن پنیر به درخواست روسیه به این کشور ارسال خواهد شد. ارزش این مقدار محصولات صادراتی از آمل به مقصد روسیه، ۱۸۰ هزار دلار اعلام شده و بر اساس توافقات انجام‌شده شرکت کاله آمل هرماه حدود ۲ هزارتن پنیر و شیرخشک به روسیه صادر خواهد کرد.

واردات چوب

قائم‌مقام سازمان جنگل‌ها و مراتع ایران گفت: «برای تأمین نیاز کوتاه‌مدت کشور به چوب، واردات از کشورهای همسایه شمالی، به‌ویژه روسیه، در دستور کار قرار دارد. در میان‌مدت و بلندمدت نیز بر اساس آیین‌نامه کشت فراسرزمینی، در صدد تامین چوب هستیم».

ساخت پنج سکوی حفاری توسط روسها

از دیگر اتفاقات اقتصادی بین دو کشور در طول یک هفته اخیر، می‌توان به قرارداد ساخت پنج سکوی حفاری، هرکدام به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار، توسط یک شرکت روسی در ایران اشاره کرد. آلکساندر ایلیچف، مدیرکل شرکت «کراسنیه باریکادی» پس از مراسم امضای توافق‌نامه، ضمن اعلام این مطلب، افزود: «هرکدام از این سکوها طی دو سال به صورت ماژول‌ها (قطعات) ساخته و به خلیج فارس ارسال خواهد شد». ایلیچف خاطرنشان کرد که قطعات سکو در محل با شرکت متخصصان ایرانی مونتاژ خواهد شد.به گفته وی، کار ساخت سکوهای حفاری پس از پرداخت اولین بیعانه توسط سفارش‌دهنده ایرانی، آغاز خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: