۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۴

تناقض در مواجهه وزارت علوم با دانشگاه‌های غیرانتفاعی// بر اساس سند آمایش آموزش عالی باید آمار دانشگاه‌های غیرانتفاعی کاهش یابد

در حالی که جامعه علمی و دانشگاهی کشور انتظار داشت که زیر پرچم سند آمایش آموزش عالی آمار دانشگاه‌های غیرانتفاعی کاهش یابد و با این کار کمک شایانی به ارتقای کیفی آموزش‌های دانشگاهی بشود، به تازگی خبری مبنی بر درخواست وزیر علوم از شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر حذف واژه غیرانتفاعی از عنوان مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی منتشر شده است.

به گزارش عیارآنلاین، این در حالی است که چانه‌زنی بر سر انتفاعی یا غیرانتفاعی بودن این مؤسسات برخورد متناقض مجموعه آموزش عالی با دانشگاه‌های غیرانتفاعی را به نمایش می‌گذارد. به اعتقاد کارشناسان در این نمایش رگه‌هایی از نگاه سیاسی مشاهده می‌شود.

ورود بخش خصوصی (بخوانید سرمایه‌گذاری غیردولتی) در تمام زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و علمی و فناوری کشور با حرف و حدیث‌های زیادی همراه است. علت این امر هم به طور خلاصه عدم شناخت کافی از ظرفیت‌های متقابل و وجود زبان مشترک میان بخش‌های دولتی و غیردولتی است. این ورود در زمینه آموزش عالی وجوه جزئی‌تری نیز می‌یابد. آموزش، توسعه فرهنگی، پژوهش، تولید آزمایشگاهی فناوری و…. تعدادی از وجوه یادشده هستند. بر این اساس مشارکت بخش خصوصی در این مجموعه یا بخشی از آن الزاماتی می‌طلبد که در دولت‌های مختلف کاربردهای متفاوتی دارد. به جز دانشگاه آزاد که فرآیند تأسیس آن از الگوی ویژه‌ای پیروی کرده، دانشگاه‌های غیرانتفاعی نمونه عملی فعالیت بخش خصوصی در آموزش عالی ما هستند. این دانشگاه‌ها در پی افزایش تقاضا برای ورود به مراکز آموزش عالی در دهه ۷۰ و ۸۰ رشد فراوانی یافتند، به طوری که تعداد بی‌شماری از دانشگاه‌ها از نقشه توسعه آموزش عالی بیرون زدند و حتی برای روی پا ماندن و ورشکست نشدن با دانشگاه‌های پیام نور و آزاد بر سر تخصیص سهمیه پذیرش دانشجو وارد کشمکش شدند که بخشی از این جریان وارد رسانه‌های کشور نیز شد. پس از آن و با تهیه و تصویب سند آمایش آموزش عالی توقف توسعه دانشگاه‌های غیرانتفاعی و ادغام برخی از آنها به منظور افزایش امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به عنوان یک ضرورت مطرح شد و اجماع عمومی را نیز از آن خود کرد. از طرفی لغو موافقت اصولی و سختگیری‌های کیفی در مورد این دانشگاه‌ها از سوی وزارت علوم آغاز شد که با توجه به کیفیت پایین آموزش و پژوهش در آنها مورد استقبال قرار گرفت.

تناقض در مواجهه وزارت علوم با دانشگاه‌های غیرانتفاعی
اما سه‌شنبه گذشته خبر نامه وزیر علوم به شورای عالی انقلاب فرهنگی در دفاع از حذف واژه «غیرانتفاعی» از عنوان مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی به نقل از علی آهون‌منش، رئیس اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی منتشر شد، آن هم قبل از تعیین تکلیف کاهش تعداد دانشگاه‌های غیرانتفاعی و تطبیق آمار این دانشگاه‌ها با آمایش سرزمینی آموزش عالی و بر این اساس مشخص شد مجموعه آموزش عالی دچار یک تناقض در برخورد با دانشگاه‌های غیرانتفاعی است زیرا در عین حال که گسترش بی‌برنامه آنها را آسیب تلقی می‌کند و افزایش فارغ‌التحصیلان بیکار، نبود کیفیت و رعایت نشدن استانداردهای آموزشی و علمی و پژوهشی را از جمله تهدیدهای این دانشگاه‌ها می‌داند، از سوی دیگر نمی‌خواهد پایگاه و ظرفیت بخش خصوصی را از دست بدهد و قصد دارد دست کم این ظرفیت را در حال آماده به کار یا تعلیق نگه دارد.
بنابراین به نظر می‌رسد با طرح درخواست حذف واژه غیرانتفاعی از عنوان مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی از سوی وزیر علوم مدیریت آموزش عالی کشور سعی در ارائه تعریف جدیدی از کاربردهای دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی دارد.

گل یا پوچ بر سر توسعه عدالت آموزشی
این کاربرد فارغ از جنبه مهارگسیختگی شهریه‌ای و کاهش نظارت‌ها بر این دانشگاه‌ها، مورد مطالعه قرار می‌گیرد و با توجه به عضویت بسیاری از چهره‌های سیاسی در میان اعضای هیئت مؤسس یا هیئت امنای این دانشگاه‌ها می‌تواند جنبه سیاسی پیدا کند. این در حالی است که تبدیل مراکزی که به نام توسعه دانش و فناوری و فراهم کردن فرصت دسترسی آسان به مراکز آموزش عالی و توسعه عدالت آموزشی ایجاد شده‌اند به حیاط خلوت‌ سیاسی و پاتوق‌های یارگیری حزبی و جناحی خطر بالقوه‌ای در بیخ گوش مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی است.

بنابراین گزارش، آهون‌منش سه‌شنبه گذشته در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها با اشاره به حذف واژه «غیرانتفاعی» از عنوان مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی گفت: به دلیل اینکه هنوز واژه «غیرانتفاعی» از عنوان مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی حذف نشده است دانشگاه‌ها و مؤسسات غیرانتفاعی نیز اعتراض خود را به وزارت علوم تحقیقات و فناوری اعلام کرده‌‌اند، برهمین اساس وزیرعلوم نیز در دفاع از حذف واژه مذکور نامه‌ای به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کرده است. وی افزود: منتظریم تا این موضوع دوباره در صحن علنی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تصمیم‌گیری مطرح شود.

آهون‌منش در خصوص مزایای حذف واژه «غیرانتفاعی» از عنوان مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی افزود: حذف واژه غیرانتفاعی از عنوان مؤسسات غیردولتی، راه سرمایه‌گذاری برای توسعه دانشگاه‌های غیرانتفاعی را باز می‌کند.

منبع: جوان آنلاین

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: