پیمان‌های چندجانبه پولی را جایگزین بدعهدی برجام کنیم

یک ‌کارشناس مسائل بازرگانی با بیان «آمریکا کنترل حرکت دلار در سوئیفت را در دست دارد و به همین دلیل به‌راحتی می‌تواند برای فعالیت‌های شفاف تجاری ما مشکل ایجاد کند» برقراری پیمان‌های پولی دوجانبه را راهی برای حل این مشکل دانست.

به گزارش عیارآنلاین، محمد حسین برخوردار در واکنش به اظهارات تخت‌روانچی معاون وزیر امور خارجه ایران در خصوص مشکلات بانکی ایران با کشور‌های اروپایی بعد از اجرای برجام اظهار کرد: مشکلات و مسائل بانکی ایران با سایر کشورها بهتر شده است اما فشارهایی که از اول انقلاب و در رأس آنها آمریکا به ایران آورده شده باعث می‌شود که کشور‌های آماده همکاری با ایران نتوانند وارد عمل شوند.

وی افزود: آمریکا به‌خاطر اینکه خود در ایران نمی‌تواند کار کند و پروژه بگیرد به سایر کشورهای اروپایی نیز فشار می‌آورد که با ایران کار نکنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: برجام در کاغذ آمده است اما در مسائل بانکی راهگشایی مورد انتظار را ندارد و کشورهای اروپایی نیز که مراودات تجاری بزرگتری با آمریکا داشته از همکاری با ایران واهمه دارند.

وی با بیان «برای رهایی از مشکلات فعلی بانکی بهتر است که پیمان چندجانبه پولی با سایر کشور‌ها داشته باشیم» تصریح کرد: منشأ مبادلات با دلار در آمریکا است و این کشور کنترل حرکت دلار در سوئیفت را در دست دارد و به همین دلیل واشنگتن به‌راحتی می‌تواند برای فعالیت‌های شفاف تجاری ما مشکل ایجاد کند.

برخوردار گفت: باید پیمان چندجانبه پولی با سایر کشورها مانند پیمان‌های پولی کره‌جنوبی، چین، اتحادیه اروپا، روسیه، هند و پاکستان برقرار کنیم تا مشکلات مراودات خود را حل کنیم.

وی افزود: آمریکا در حال حاضر به‌شکل‌های مختلف به ایران تعرض می‌کند و در برقراری روابط بانکی و همکاری شرکت‌های بزرگ با ایران مشکل ایجاد می‌کند.

بر اساس این گزارش، تخت‌روانچی معاون وزیر امور خارجه ایران در خصوص مشکلات بانکی ایران با بانک‌های بزرگ اروپایی اظهار کرد: درصورتی که تعهدات برجام انجام نشود، مناسب نیست که کار در این شرایط به‌روال خود ادامه پیدا کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: