معاون فنی معاونت درمان وزارت بهداشت: ناباروری باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد

معاون فنی معاونت درمان وزارت بهداشت، با بیان اینکه ناباروری باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد، گفت: متأسفانه بسیاری از روش‌­های درمان ناباروری گرانقیمت هستند و خانواده­‌ها باید هزینه­‌های زیادی را برای درمان بپردازند. گاهی این هزینه­‌ها خانواده را دچار مشکلات معیشتی شدید می­‌کند.

به گزارش عیارآنلاین ،دکتر علی ماهر، معاون فنی معاونت درمان وزارت بهداشت درباره لزوم پوشش بیمه برای درمان ناباروری، بیان کرد: مطابق تعریف سازمان جهانی بهداشت، منظور از سلامت فقط سلامت جسمی نیست، بلکه سلامت روحی، روانی و اجتماعی را هم دربرمی­‌گیرد.

وی با بیان اینکه ناباروری باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرد، افزود: ناباروری می‌‌تواند مشکلات روحی و اجتماعی ایجاد کند. طی چند سال گذشته در کشور ما به بیمه درمان ناباروری توجه شده است. زیرا از یک سو، نابسامانی­‌های اجتماعی ایجاد می­‌کند و موجب تضعیف بنیاد خانواده می­‌شود و از سوی دیگر، بسیاری از این موارد ناباروری قابل درمانند و روش­‌های پیشرفته درمان ناباروری نیز در کشور ما وجود دارد.

ماهر یکی از مشکلات اساسی زوج‌­های نابارور را هزینه­‌های سنگین درمان دانست و گفت: متأسفانه بسیاری از روش‌­های درمان ناباروری گرانقیمت هستند و خانواده­‌ها باید هزینه­‌های زیادی را برای درمان بپردازند. گاهی این هزینه­‌ها خانواده را دچار مشکلات معیشتی شدید می­‌کند، ولی با توجه به اینکه بسیار مطلوبیت دارد، خانواده حاضر است فرش زیر پایش را بفروشد، از زندگی روزمره‌اش بزند تا بتواند دارای فرزند شود. این بار مالی ممکن است به­ راحتی یک خانواده متوسط را به یک خانواده فقیر تبدیل کند. این دلایل لزوم پوشش هزینه‌­های درمان ناباروری توسط بیمه­‌ها را نشان می­‌دهد و در شورای عالی بیمه هم مدتی است درباره پوشش بیمه درمان ناباروری بحث و گفت‌­وگو می‌‌شود.

معاون فنی معاونت درمان وزارت بهداشت، درباره مشکلات موجود در مسیر بیمه شدن درمان­‌های ناباروری، عنوان کرد: هنوز در این زمینه از طرف بیمه‌­ها کار خاصی انجام نشده است، زیرا باید تغییراتی در قانون و مقررات بیمه­‌ها ایجاد شود و به مصوبه شواری عالی بیمه نیاز داریم. متأسفانه درمان ناباروری در گذشته از استثسنائات پوشش بیمه‌­های درمان بوده و هنوز هم شورای عالی بیمه نپذیرفته است که این درمان­‌ها وارد پکیج بیمه کشور شوند. اما از سوی دیگر، وزارت بهداشت در طرح تحولات سلامت و بر اساس سیاست‌­های جدید جمعیتی کشور و فرمایشات مقام معظم رهبری، از ابتدای امسال این امکان را ایجاد کرد که چند روش اصلی درمان ناباروری تحت پوشش وزارت بهداشت قرار بگیرد. البته قبل از این کمیته امداد امام خمینی، ستاد اجرایی فرمان امام در مناطق محروم در قالب طرح برکت هم تسهیلاتی را برای درمان ناباروری در نظر گرفته بودند.

وی در خصوص مشکلات زوج­‌ها برای مراجعه به کمیته امداد و شرم آن­ها از بیان مشکل خود خاطر نشان کرد: همه کشورها یک مکانیزم شناسایی دارند. متاسفانه در کشور ما مکانیزم آزمون وسیع وجود ندارد و میزان هزینه و درآمد هر خانواده مشخص نیست بنابراین ما از این مکانیزم استفاده می­‌کنیم زیرا گروهی که درآمد بالا دارند، قطعا خودشان هزینه­‌ها را می‌­پردازند و به کمیته امداد مراجعه نمی­‌کنند. گروهی هم که نیازمندند و تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی هستند، مشکلی ندارند. مشکل فقط در مورد یک گروه بینابین است که لازم نیست آن­ها مانند سایر نیازمندان تحت پوشش کامل قرار بگیرند. فقط با گرفتن معرفی­ نامه­، به مراکز درمان ناباروری مراجعه می­‌کنند و ما هزینه­‌هایش را پرداخت می­‌کنیم.

ماهر در پایان با توجه به اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای حمایت از زوج‌­های نابارور گفت: از سال گذشته اداره درمان ناباروری ما زیر نظر مرکز پیوند وزارتخانه شکل گرفته که متشکل از استادان و متخصصان درمان ناروری، جنین­ شناسی و مامایی است. اعضای این اداره اسناد لازم را تهیه کرده و در اختیار شورای عالی بیمه قرار داده‌­اند. فرآیند درمان ناباروری و اعتباربخشی مراکز نیز کاملا زیر نظر اداره درمان ناباروری قرار گرفته است. همچنین با ایجاد یک نرم­ افزار کنترلی، عملکرد این مراکز به صورت متمرکز توسط وزارت­خانه کنترل و نظارت می‌شود و به مراکز درمان ناباروری براساس ارزیابی عملکردشان اعتبار و بودجه داده می‌­شود.

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: