در شرایطی که هرم سنی کشورمان به سمت پیری جمعیت حرکت می کند، ۱۳ میلیون جوان در حال عبور از سن باروری و خروج از میدان افزایش جمعیت هستند

این در حالی است که یکی دو سال پیش این آمار ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بود و طی سال های اخیر نه فقط فکری به حال این تعداد نشده بلکه حدود ۲میلیون نفر نیز به جمعیت جوانانی که در حال عبور از سن باروری هستند، اضافه شده است.
۳ میلیون زوج نابارور و ۱۳ میلیون جوانی که در آستانه ناباروری قرار دارند، آن هم در شرایطی که هنوز مجردند.

به گزارش عیارآنلاین ،اگر مطلقه ها را هم به این آمار اضافه کنیم با جمعیت قابل توجهی مواجه می شویم که به راحتی از چرخه فرزند آوری خارج شده اند، آن هم در شرایطی که با برنامه ریزی های کلان حاکمیتی هم این جمعیت هم سر و سامان می یابد و هم می تواند در افزایش جمعیت کشور نقش داشته باشد.

این در حالی است که رها شدن اوضاع و ناتوانی مسئولان در برنامه ریزی موجب شده ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار جوان مجردی که بنا بر آمار ارائه شده از سوی علی اکبر محزون، مدیر کل فناوری، اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در سال ۹۳ در حال خروج از سن مناسب باروری بوده اند حالا برای سال ۹۵ به ۱۳ میلیون نفر افزایش یابند؛ آمار قابل تأملی که با شیب نه چندان ملایم در حال افزایش است.

مهم ترین چالش ارتقای باروری

به گفته معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وجود ۱۳ میلیون دختر و پسر ازدواج نکرده، مهم ترین چالش پیش روی برنامه ارتقای باروری در کشور است.

محمد اسلامی در نشست بررسی سیاست های جمعیتی، گفت: بعد از ابلاغ سیاست های جمعیتی از سوی رهبر در سال ۹۳، دو متن در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت که عمده سیاست های افزایشی جمعیت به وزارت بهداشت به عنوان دستگاه اصلی یا همکار ابلاغ شد اما باید مجموعه فعالیت های انجام شده در یک بازه زمانی بررسی شود چراکه به عنوان مثال تغییرات باروری در فرانسه در ۲۰۰ سال و در تونس و ایران در ۲۰ سال رخ داده است پس نباید انتظار داشته باشیم در دو سال همه چیز برگردد.  به باور «اسلامی» برای داشتن جمعیت پویا به چهار عامل تولد، مرگ، مهاجرت به داخل و خارج باید توجه کرد.

امکان باروری همه زوج های نابارور

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در مورد مشکلات ناباروری گفت: هزینه این خدمات، گران بودن داروهای تخصصی و وارداتی و وجود خدمات تخصصی از جمله موضوعاتی است که در استاندارد بودن این خدمات و ارائه آنها مشکلاتی ایجاد می کند و آن طور که باید باشد، اتفاق نمی افتد.

وی ادامه داد: برخلاف سایر کشورها مجموعه قوانین ما در حوزه درمان ناباروری اختیارات خوبی را در اختیار پزشکان و زوجین قرار داده، به طوری که هیچ زوج نازایی وجود ندارد که نتواند بارور شود.

رئیس اداره باروری گفت: طی دو سال گذشته داروهای ناباروری یا به تولید داخل رسیده یا بیمه شده اند و غربالگری ناباروری برای زوجینی که دو سال است از ازدواج شان می گذرد و باردار نشده اند در پرونده الکترونیک آنها ثبت شده، انجام شود و برای دریافت خدمات ارجاع داده می شوند.

اسلامی تأکید کرد: ۳ میلیون زوج نابارور داریم و برای اینکه افزایش نیابد در اداره باروری، گروهی به عنوان باروری سالم تشکیل شده که در این زمینه فعالیت می کنند.

افزایش  بیش از یک میلیونی جمعیت

محمد اسماعیل مطلق، رئیس دفتر سلامت، خانواده و جمعیت وزارت بهداشت با بیان اینکه سبک زندگی ما را به سمتی می برد که دیرتر ازدواج کنیم و این باعث به خطر افتادن سلامت خانواده و جمعیت می شود، با اشاره به سیاست های ابلاغی رهبر در زمینه افزایش جمعیت، گفت: در سال ۹۴، بر اساس روند سال های گذشته تعداد موارد تولد افزایش یافته است. بنا به تأکید مطلق در سال گذشته یک میلیون و ۵۷۷ هزار تولد توسط وزارت بهداشت به ثبت رسیده که در واقع ۳۶ هزار مورد از سال ۹۳، بیشتر شده است. از سوی دیگر در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ با کاهش ۷۰ هزار مرگ مواجه بوده ایم و از میزان تولد و مرگ می توان به این نتیجه رسید که یک میلیون و ۱۹۵ هزار نفر افزایش جمعیت داشته ایم.

توقف روند رشد طلاق در کشور

بنا به اظهار مطلق در سال ۹۳ و ۹۴ روند افزایشی طلاق در کشور متوقف شده است. وی در توضیح این ادعا گفت: از دلایل طلاق نارضایتی از زناشویی است که بر این اساس وزارت بهداشت آموزش های قبل از ازدواج، حین ازدواج و بعد از ازدواج را اجرا می کند که بر این اساس با وزارت آموزش و پرورش بحث فرهنگ سازی و پرداختن به سلامت دانش آموزان مورد توجه قرار گرفته است.

این در حالی است که بر اساس اعلام احمد دلبری، مدیرکل بهزیستی استان تهران، در این شهر طلاق به ۳۶ درصد رسیده است و در شمیرانات این آمار ۵۸ درصد است.

در این نشست خبری سؤال خبرنگاران درباره افزایش مرخصی زایمان از شش ماه به ۹ ماه به عنوان یکی از مشوق های فرزند آوری از سوی رئیس دفتر سلامت، خانواده و جمعیت وزارت بهداشت اینگونه پاسخ داده شد: اجرا نشدن ۹ ماه مرخصی زایمان در بخش خصوصی بیشتر مشاهده شده است و وزارتخانه های بهداشت، نفت، آموزش و پرورش و حتی وزارت تعاون قانون را برای نیروهای خود اجرا می کنند.

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درباره اقدامات وزارت بهداشت برای اجرای افزایش مرخصی زایمان هم گفت: وزارت بهداشت برای زنان باردار زیر ۱۸ سال و بالای ۳۵ سال مراقبت های بیشتری در نظر می گیرد و دانشگاه ها نیز باید به دانشجوهای زن باردار برای تسهیلات بیشتر از جمله درس خواندن در منزل و در نهایت فرصت امتحانی بیشتر به آنان این موارد را لحاظ کنند.

منبع: تبیان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: