تحصیل ۴۰۰ هزار دانش‌آموز اتباع بیگانه در ۲۳ هزار مدرسه کشور

عسگری، مدیر امور اتباع وزارت آموزش و پرورش: در سال تحصیلی جاری ۴۰۰ هزار نفر از دانش‌آموزان اتباع خارجی در ۲۳ هزار مدرسه ایران شاغل به تحصیل هستند.

به گزارش عیارآنلاین، محسن عسگری صبح امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه آثار دانش‌آموزان اتباع بیگانه اظهار کرد: پس از ابلاغ دستور مقام معظم رهبری مبنی بر ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع در مدارس،‌ شیوه‌نامه ثبت‌نام بر اساس تعیین هویت از طریق دفاتر کفالت وزارت کشور صادر شد.

وی خاطرنشان کرد: ‌دفاتر کفالت، معرفی‌نامه‌ای را برای مراکز  بهداشتی و درمانی صادر کرده و دانش‌آموزان اتباع مورد بررسی‌ پزشکی و واکسیناسیون قرار گرفتند و پس از آن معرفی‌نامه تحصیلی برای آموزش و پرورش صادر شد.

این مسئول افزود: مدیران مدارسی که دانش‌آموز اتباع دارند تحت آموزش قرار گرفتند تا با سیاست‌های تربیتی و آموزشی مربوط به این گروه از دانش‌آموزان آشنا شوند.

عسگری در خصوص برپایی نمایشگاه آثار دانش‌آموزان اتباع بیگانه در کاشان بیان کرد: برپایی چنین نمایشگاه‌هایی می‌تواند منجر به ایجاد زمینه‌های همکاری مشترک و تبادل تجارب علمی،‌ فرهنگی و آموزشی میان مناطقی شود که پذیرای دانش‌آموزان اتباع بیگانه هستند و گام مهمی در کیفیت‌بخشی، فرایند آموزشی و مدیریت مناسب این مدارس است.

مدیر امور اتباع اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان نیز در این خصوص عنوان کرد: در تعالیم دینی ما، گره‌گشایی از کار مردم، نعمتی است که خدا به ما ارزانی کرده و پذیرایی از آسیب‌دیدگان از ظلم استکبار نیز بخشی از این فرصت است.

علی فاتحی افزود: در سال تحصیلی جاری ۴۶ هزار نفر از اتباع در مدارس استان اصفهان شاغل به تحصیل هستند که ۹۸ درصد آنها از کشور افغانستان هستند.

به گفته وی، کشور ایران بیشترین پناهنده را در طی سه دهه گذشته پذیرایی کرده است و در پنج سال گذشته بیش از ۲۸۳ میلیارد و ۷۰۵ میلیون تومان صرف آموزش آنها در استان اصفهان شده، در حالی که کمک های بین المللی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان بوده است.

این مسئول، از سال ۲۰۰۱ تا سال جاری ۸۵۶ نفر از پناهندگان از آموزش‌های سوادآموزی بزرگسالان از محل کمک‌های کمیساریای پناهندگان سازمان ملل استفاده کرده‌اند در حالی که از محل اعتبارات دولت جمهوری اسلامی ایران بیش از این تعداد را آموزش دیده‌اند.

 وی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران سالانه ۳۰ میلیون ریال برای هر یک از دانش‌آموزان افغانستانی هزینه می‌کند.

 فاتحی گفت: نمایشگاه آثار دانش آموزان اتباع شاغل به تحصیل در مدارس مناطق شمال استان اصفهان شامل کاشان، اردستان، زواره، نطنز و آران و بیدگل باهدف استعدادیابی این دانش آموزان از ۲۸ اردیبهشت به مدت سه روز در کاشان برگزار شده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: