رئیس سازمان ثبت احوال کشور:

اجرایی کردن سیاست‌های کلی جمعیت نیازمند قوانین جامع و برنامه ریزی هدفمند است

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: اجرایی کردن سیاست‌های کلی جمعیت نیازمند قوانین جامع، ساختارهای اجرایی دقیق و برنامه ریزی هدفمند است.

به گزارش عیارآنلاین ،علیرضا آوایی در همایش روز ملی جمعیت که صبح امروز در سازمان ثبت احوال برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم با برنامه‌هایی که به این مناسبت در شوراهای راهبردی جمعیت استان‌ها در سراسر کشور به ریاست استانداران و با تلاش ادارات کل ثبت احوال استان‌ها به اجرا گذاشته می‌شود بتوانیم گام موثری در راستای تحقق اهداف این نامگذاری روز ملی جمعیت برداریم.

وی با اشاره به سیاست‌های کلی جمعیت که دارای ۱۴ بند است، ادامه داد: این سیاست‌ها از جامعیتی برخوردار است که به نظر می‌رسد هیچ یک از موضوعات مرتبط با تحولات جمعیتی در آن مغفول نمانده است. در واقع در این بسته جامع به فرازهایی مانند رفع موانع ازدواج، تحکیم خانواده، سبک زندگی ایرانی اسلامی، تکریم سالمندان، توانمندسازی جمعیت در سن کار و غیره پرداخته شده است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: یک بند از این سیاست‌ها به رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی اختصاص داده شده است. توجه ویژه به رصد تحولات و نتایج اجرای سیاست‌های کلی جمعیت از بندهای ویژه این سیاست‌هاست که باعث شده سازمان ثبت احوال خود را موظف به تقویت بیش از پیش پایگاه اطلاعات جمعیت کشور برای تأمین اطلاعات آماری مورد نیاز کند.

وی گفت: در سالی که گذشت حدود یک میلیون و ۵۷۰ هزار واقعه ولادت در کشور و حدود ۱۰ هزار واقعه ولادت مربوط به ایرانیان مقیم خارج از کشور به ثبت رسیده که نشان می‌دهد نسبت به سال گذشته ۲٫۳ درصد افزایش یافته است.

آوایی افزود: این میزان افزایش، افزایشی خطیر و نسبی در آمار ولادت محسوب می‌شود اما همین رشد نسبی موالید در سال‌های اخیر به دلیل رسیدن موج متولدین دهه ۶۰ و ۵۰ است که به سنین ازدواج و فرزندآوری رسیده‌اند با عبور این موج از هرم سنی جمعیت در سن ازدواج و فرزند وری دوباره کاهش تعداد موالید در سال‌های آینده احتمال می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: کاهش رشد موالید از ۴٫۲ درصد در سال ۹۳ به ۲٫۳ درصد در سال ۹۴ شاهدی بر ادعای مذکور است. بنابراین در راستای بند اول سیاست‌های کلی جمعیت یعنی افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی در راستای جبران کاهش شدید باروری در سال‌های اخیر ضرورت رفع گره‌های ذهنی و اجتماعی موجود در این زمینه را بیش از پیش نمایان می‌کند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور  اظهار داشت: در سالی که گذشت حدود ۶۸۵ هزار ازدواج به ثبت رسیده که بین مردان ۸۶٫۳ درصد مربوط به سنین ۱۹ تا ۳۴ سال و بین زنان ۸۸٫۳ درصد مربوط به سنین ۱۳ تا ۳۱ سال است.

وی افزود: براساس اطلاعات موجود میانگین سن ازدواج برای آقایان به ۲۸٫۵ ساله و برای خانم ها ۲۳٫۸ سال رسیده که در سال‌های اخیر همواره روند افزایشی داشته است. میزان افزایش سن ازدواج در کلانشهرها تفاوت قابل ملاحظه‌ای با میانگین‌های کشوری دارد.

آوایی ادامه داد: در کلانشهری مانند تهران میانگین سن ازدواج برای آقایان ۳۱٫۱ سال و برای خانم‌ها ۲۷٫۲ سال است و حتی در نقاط مختلف تهران نیز تفاوت‌های چشمگیری ملاحظه می‌شود. به عنوان مثال در شمال شهر تهران میانگین سن ازدواج برای مردان ۳۲٫۴ سال و برای خانم‌ها ۲۹ سال است که این می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند سبک زندگی در شهرهای مختلف متفاوت باشد.

وی گفت: در زمینه تحکیم بنیان خانواده که یکی از بندهای سیاست‌های کلی جمعیت است، علاوه بر اقدامات مربوط به توانمندسازی جوانان با تکمیل آموزش‌های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و فرزند پروری و همچنین آموزش مهارت های زندگی باید از فروپاشی خانواده‌ها در اثر پدیده طلاق تا حد امکان پیشگیری کرد اما آمارهای موجود در این زمینه پیامدهای مثبتی را ارائه نمی‌دهد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: باید به منظور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مرتبط با این موضوع گام‌های جدی برداشت که قطعاً ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی در این خصوص راهگشا خواهد شد.

وی ادامه داد: بازتوزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت و مدیریت مهاجرت با تأکید بر تقویت مؤلفه‌های هویت‌بخشی ملی نیز از جمله موضوعات بسیار مهم سیاست‌های کلی جمعیت است که قطعا اجرایی کردن سیاست‌های کلی آمایش سرزمین که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده می‌تواند زیرساخت‌های اولیه برای برنامه‌ریزی ملی و منطقه‌ای را فراهم کند.

آوایی خاطرنشان کرد: در این راستا نیز سازمان ثبت احوال کشور با ثبت قانونی تغییر نشانی زمینه تولید آمار جمعیتی به صورت مکان محور را فراهم کرده و در اولویت کاری سال جاری خود قرار داده است.

وی تصریح کرد: قطعاً اجرایی کردن سیاست‌های کلی جمعین نیازمند قوانین جامع ساختارهای اجرایی دقیق کارآمد و برنامه ریزی منسجم در این زمینه و همسویی همه نهادها و دستگاه‌های اجرایی است.

منبع: تسنیم

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: