۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۱
سی‌وهشتمین بسته خبری کشاورزی منتشر شد

لبنیات ، از ساز ناکوک قیمت‌های داخل تا صادرات ناپلئونی به روسیه

با وجود افزایش قیمت لبنیات در چند سال اخیر، قیمت خرید شیرخام از دامداران به دلیل وجود مازاد عرضه در بازار افزایش پیدا نکرده است. علاوه بر ساز ناکوک بازار شیر و صنایع لبنی، کشور در زمینه صادرات لبنیات نیز اقدام قابل ملاحظه‌ای انجام نداده است.

به گزارش عیارآنلاین، سی‌وهشتمین بسته خبری کشاورزی منتشر شد. در این بسته خبری، به موضوعاتی چون شیوع تب برفکی در میان دام‌های کشور، بازار متلاطم لبنیات کشور و تهدیدات پیش روی خودکفایی گندم پرداخته شده است.

پاتک تب بالای برفکی بر قلب صنعت سرم‌سازی کشور

تب برفکی_تب‌برفکیاین روزها خبرهای متفاوتی از آمار بیماری تب برفکی و میزان تلفات آن در رسانه‌ها منتشر می‌شود؛ اواخر سال گذشته، این بیماری به دامداری‌های کشور حمله کرد و واحدهای تولیدی چند استان را با خسارت‌های زیادی روبه‌رو ساخت. طبق آخرین آمارها، بیش از ۱۳ هزار رأس دام به دلیل شیوع این بیماری در سال گذشته تلف شدند. به گفته مسعودی، رئیس گروه بیماری‌های حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست، سال گذشته حدود ۱۰۰۰ رأس از حیات‌وحش در استان‌های مرکزی، زنجان، البرز، قزوین و تهران در اثر بیماری تب برفکی تلف شدند.

در چند هفته اخیر، دوباره بیماری تب برفکی در برخی استان‌ها، نظیر خراسان رضوی و آذربایجان شرقی شیوع یافت، به‌طوری‌که سازمان دامپزشکی، عبور و مرور دام در مرز استان‌های خطرناک را ممنوع اعلام کرد. اتحادیه سراسری دامداران ایران برای مهار تب برفکی، در سال ۹۵ واردات چهار میلیون دُز واکسن را در دستور کار قرارداد و با این عمل، گوشه‌ای از کمبودها را جبران کرد. اما کمبود تولید داخلی واکسن تب برفکی در حالی گریبان دامداران کشور را گرفته که رئیس مؤسسه سرم‌سازی رازی، به‌عنوان تنها متولی تولید و عرضه واکسن دام و طیور در کشور، آبان ۹۴ وعده تأمین مقادیر مورد نیاز واکسن تب برفکی برای دامداری کشور وصادرات آن را داده بود.

با توجه به شرایط انحصاری تولید واکسن، اگر به هر دلیلی خط تولید مؤسسه مذکور تعطیل شود، باید نگران کمبود واکسن جهت مقابله با بیماری بود. لذا بدیهی است ‌که اگر انحصار تولید واکسن دام و طیور در قبضه یک شرکت یا مؤسسه نباشد، میزان تولید واکسن در کشور افزایش یافته و در مواجهه با شیوع بیماری یا جهش عامل آن، واکنشی بهتر و سریع‌تر قابل‌تصور خواهد بود. در این شرایط، ضمن کاهش تلفات دام و خسارات مرتبط با آن، هزینه‌های گزاف واردات واکسن نیز بر کشور تحمیل نمی‌شود.

لبنیات ، از ساز ناکوک قیمت‌های داخل تا صادرات ناپلئونی به روسیه

شیر و لبنیاتحدود سه سال است که دامداران مشکلات خود را در مورد تعیین قیمت لبنیات و اجرای مصوبه قیمت جدید ابراز می‌کنند، ولی طی این مدت، قیمت خرید شیر خام به جای افزایش، در سراشیبی کاهش افتاده است. طبق گفته رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه سراسری دامداران ایران، به‌رغم افزایش قیمت لبنیات طی سال گذشته، نرخ خرید شیر خام از سوی صنایع لبنی کاهش‌یافته است. به همین سبب، دامداران در اعتراض به قیمت خرید پایین شیر خام توسط صنایع لبنی، در اصفهان و مشهد، اقدام به تخلیه شیر خام در مقابل درب اداره جهاد کشاورزی استان کردند.

سرگردانی دامداران در فروش شیر خام باقیمت ۱۴۴۰ تومانی مصوبِ ستاد هدفمندی یارانه‌ها از یک‌سو و ناتوانی کارخانه‌داران در خرید شیر خام از سویی دیگر، دامداران را به کاهش تولید شیر خام مجبور کرده است. استمرار این وضعیت، قطعاً به تولید داخل ضربه خواهد زد و دامدار نیز از تولید متناسب با ظرفیت دلسرد می‌شود؛ به‌نحوی‌که طبق گفته رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرکزی دامداران، یا دامداران باید گاوهای شیرده را حذف کنند که این کار به نفع منافع کلان اقتصادی کشور نیست؛ یا باید با کاهش مقدار و کیفیت خوراک، دام را مجبور نمایند تا شیر کمتری تولید کند». در حال حاضر، شیر خام در کشور با ۱۵ درصد مازاد تولید مواجه است و لذا امکان افزایش قیمت محصول آن وجود ندارد.

علاوه بر ساز ناکوک بازار شیر و صنایع لبنی، موفقیت چشم‌گیری برای کشور در زمینهٔ صادرات لبنیات نیز  حاصل نشده است. لازم به ذکر است که در سایر کشورها پس از افزایش تولید شیر، برای مازاد آن برنامه‌ریزی صادراتی می‌کنند. به گفته رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی گاوداران، دولت ترکیه و مصر با پرداخت مشوق‌های صادراتی به صادرکنندگان، بازار منطقه را قبضه کرده‌اند. این در حالی است که  باوجود تائید شدن چهار شرکت لبنی ایرانی از سوی روسیه، از ابتدای بهمن‌ماه سال گذشته، محصولی از این کارخانه‌ها به کشور روسیه صادر نشده و در سال جدید هم تنها چند محموله جزئی به این کشور ارسال گردید.

بختک واردات بر سرِ خودکفایی گندم

گندم‌زارپس از آنکه وزیر جهاد کشاورزی در سال گذشته، ممنوعیت ثبت سفارش و واردات گندم را به وزیر صنعت اعلام کرد. این موضوع باعث شد تا حجتی برای انصراف از این تصمیم، تحت فشار قرار گیرد. این فشارها باعث شد که حجتی اعلام کند که واردات شکر خام، روغن و گندم به‌شرط اینکه وارد بازار داخلی نشود؛ اجازه «ورود موقت» برای صادرات مجدد دارد. به نحوی که محصولات واردشده پس از فرآوری و تبدیل به انواع محصولات جانبی آن محصول، به کشورهای مختلف صادر شود.

به نظر می‌رسد در صورت آزادسازی مجوز واردت محصولات کشاورزی، افزایش تولید گندم در داخل و متعاقباً خودکفایی در تولید این محصول و همچنین امنیت غذایی کشور به‌طورجدی درخطر می‌افتد. این در حالی است که خودکفایی در تولیدات داخلی و امنیت غذایی دو رکن اساسی در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی هستند. طبق فرمایش مقام معظم رهبری، هر منطقه‌ای در کشور باید برای خودش خودکفا باشد. این در حالی است که در بحث خودکفایی محصولی همچون گندم در برخی شهرها با مشکل محل ذخیره این محصول مواجه هستیم.

دغدغه خودکفایی هر منطقه در حالی از سوی دلسوزان کشور پیگیری می‌شود که برخی گروه‌ها در حوزه تولید گندم همچنان به دنبال واردات هستند. در همین راستا، اتاق بازرگانی تمام تلاش خویش را بر واردات محصولات و نه مدیریت تولید و گسترش آن، متمرکز نموده است؛ علاوه بر این، استاندار فارس نیز  تصمیم بر خودکفایی گندم را اشتباهی بزرگ خواند و خشک‌سالی کنونی استان فارس را ناشی از این تصمیم دانست. این در حالی است که بیشترین تولید گندم کشور در بخش دیم است؛ با توجه به اینکه هدررفت آب در بخش‌های مختلف، از جمله بخش کشاورزی، مربوط به بهره‌برداری و مصرف غیراصولی و فقدان مدیریت حساب‌شده منابع آب است، نمی‌توان با این حربه به مصاف خودکفایی و تولید داخل رفت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: