افزایش قیمت موز؛ معلول افزایش تعرفه واردات یا سودجویی دلالان؟

افزایش تعرفه واردات موز به ۲۶ درصد توسط وزارت جهاد کشاورزی در راستای مدیریت واردات موز به کشور و جلوگیری از خروج ارز، اقدامی قابل تحسین است؛ اما لازم است در کنار این مسئله، انحصار و عدم شفافیت‌های موجود در بازار نیز از بین برود تا واردکنندگان و دلالان برای کسب سود بیشتر، قیمت موز را بیش از حد واقعی آن افزایش ندهند.

به گزارش عیارآنلاین، میزان تعرفه واردات محصولات وارداتی کشور هرساله مورد بازبینی قرار می‌گیرد و دچار تغییرات می‌شود. در تغییراتی که از ابتدای سال جاری بر تعرفه واردات کالاها اعمال شده، میزان تعرفه واردات اغلب محصولات کشاورزی افزایش یافته است. یکی از محصولات کشاورزی وارداتی که تعرفه واردات آن از ۴ به ۲۶ درصد افزایش یافته، موز است. طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، میزان واردات موز در سال گذشته با افزایش ۴۳ درصدی از نظر وزنی، به ۶۷۰ هزار تن و ۲۶ درصدی از نظر قیمت دلاری، به ۵۱۵ میلیون دلار رسید. این درحالی بود که در سال گذشته، میزان واردات اغلب محصولات وارداتی ایران، خصوصاً محصولات کشاورزی با کاهش همراه بوده است.

اما با اعلام خبر افزایش تعرفه واردات موز در اواخر سال گذشته، قیمت موز در بازار داخلی به‌یک‌باره افزایش یافت و از حدود ۳۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم در اوایل اسفندماه سال گذشته، به بیش از ۷۰۰۰ تومان در هر کیلوگرم در فروردین‌ماه امسال رسید. گرچه از اوایل اردیبهشت‌ماه، قیمت موز روندی کاهشی طی کرده و در حال حاضر، در حدود ۴۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم به فروش می‌رسد، اما علت افزایش قیمت بیش از دو برابری موز در فروردین‌ماه چه بوده است؟ به طور قطع، افزایش تقاضای موز در تعطیلات ابتدای سال، یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت موز بوده، ولی اولا این مسئله به تنهایی نمی‌تواند قیمت موز را به بیش از دو برابر افزایش دهد و دوما افزایش قیمت به روزهای عید محدود نمانده و پس از آن نیز برای مدتی طولانی ادامه داشته است.

همچنین با توجه به آمار گمرک از واردات موز در اسفندماه سال گذشته و فروردین‌ماه سال جاری، می‌توان گفت قیمت موز وارداتی با ثبات بوده است. در جدول زیر، آمار واردات موز در ماه‌های اخیر نشان داده شده است.

۱۳۹۵۰۲۲۸۰۱

همان‌طور که از جدول بالا مشخص است، قیمت موز وارداتی در محدوده ۰٫۷۷ دلار در هر کیلو بوده و درنتیجه علت افزایش قیمت داخلی، تغییر قیمت موز در بازارهای جهانی نبوده است. همچنین قیمت موز وارداتی با احتساب دلار ۳۵۰۰ تومانی، کمتر از ۲۷۰۰ تومان در هر کیلوگرم است. بنابراین افزایش ۲۲ درصدی تعرفه وارداتی (افزایش از ۴ درصد به ۲۶ درصد)، نباید قیمت هر کیلوگرم موز در بازار داخل را بیش از حالت ۶۰۰ تومان (۲۲ درصد از ۲۷۰۰ تومان) افزایش دهد؛ لذا با وجود تعرفه وارداتی ۲۶ درصدی، قیمت منطقی برای هر کیلوگرم موز در بازار داخلی نباید از حدود ۴۰۰۰ تومان (۳۵۰۰ تومان قبل از افزایش تعرفه + ۶۰۰ تومان) تجاوز کند.

به این ترتیب، می‌توان گفت افزایش قیمت موز در اوایل سال جاری، تنها به دلیل وجود انحصار در واردات و عدم وجود شفافیت در بازار بوده و واردکنندگان و دلالان موز مسبب افزایش قیمت آن بوده‌اند. افزایش تعرفه واردات موز به ۲۶ درصد توسط وزارت جهاد کشاورزی در راستای مدیریت واردات موز به کشور و جلوگیری از خروج ارز، اقدامی قابل تحسین است؛ اما لازم است در کنار این مسئله، انحصار و عدم شفافیت‌های موجود در بازار نیز از بین برود تا واردکنندگان و دلالان برای کسب سود بیشتر، قیمت موز را بیش از حد واقعی آن افزایش ندهند.

** سیدعلی موسوی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: