مدیرعامل واگن‌پارس با انتقاد از واردات واگن دست‌دوم:

تنها ۲۵ درصد ظرفیت تولید واگن پارس فعال است/ مشکل واردات واگن های دست دوم

مدیرعامل شرکت واگن پارس با تأکید بر “واردات واگن‌های دست‌دوم باعث شده تا با ۲۵درصد ظرفیت فعالیت کنیم”، گفت: شرکت‌های مسافری داخلی به‌دلیل ارزان بودن اقدام به واردات واگن‌های دست‌دوم می‌‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین ،محمدرضا مختاری در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه قراردادهای جاری شرکت واگن پارس حدود ۲۵۰ میلیارد تومان است اظهار کرد: ۶۵۰ دستگاه واگن شامل ۵۰ واگن مسافری و ۶۰۰ واگن باری در قالب این قراردادها برای شرکتهای داخلی طرف قرارداد ساخته و تحویل می‌شود.

وی با بیان اینکه تحویل این واگنها بر اساس برنامه زمانبندی شده منوط به تزریق به‌موقع اعتبارات توسط شرکتهای سفارش‌دهنده است، تصریح کرد:‌ متأسفانه در حال حاضر این شرکت‌ها به‌دلیل نبود نقدینگی قادر به تزریق اعتبارات نیستند و به همین دلیل اجرای قراردادهای ریلی واگن پارس به تعویق افتاده است.

وی با یادآوری اینکه هم‌اکنون تنها ۲۵ درصد ظرفیت شرکت واگن پارس فعال است، مهم‌ترین دلیل این اتفاق را به‌هم‌ریختگی جو بازار به‌واسطه واردات واگنهای دست‌دوم اعلام کرد و گفت: به‌دلیل قیمت ارزان واگنهای دست‌دوم، شرکتهای مسافری این واگن‌ها را وارد می‌کنند و به‌ازای هر دستگاه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌کنند،‌ در حالی که برای ساخت یک واگن نو در داخل باید ۲٫۵ تا ۳ میلیارد هزینه شود.

مدیرعامل واگن‌پارس در ادامه با اعلام “در تولید واگن‌های مسافری و باری به‌ترتیب ۶۵ و ۹۰ درصد خودکفا هستیم”، اضافه کرد:‌ واگن‌پارس سالانه ظرفیت تولید ۱۰۰دستگاه واگن مسافری، ۱۰۰۰دستگاه واگن باری، ۴۰دستگاه لکوموتیو و ۷۰ دستگاه واگن مترو را دارد.

به‌گفته مختاری، ۳۰درصد واگنهای مسافری و ۵۰ درصد واگنهای باری در حال سیر در شبکه ریلی کشور ساخت شرکت واگن پارس بوده است.

منبع: تسنیم

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: