صندلی خالی دانشگاه‌ها فرصتی برای جذب دانشجویان خارجی

رییس سازمان امور دانشجویان گفت: از آنجا که صندلی خالی در برخی مقاطع دانشگاهی زیاد است، می‌توانیم نسبت به پذیرش دانشجوی خارجی اقدام کنیم.

به گزارش عیارآنلاین ،مجتبی صدیقی رییس سازمان امور دانشجویان  در پاسخ به این سوال که آیا جذب دانشجویان خارجی باعث پرشدن صندلی دانشگاه‌ها و عدم جذب دانشجویان داخلی نمی‌شود، گفت: خوشبختانه آموزش عالی در مقطع کارشناسی مشکل خاصی در جذب و پذیرش دانشجویان ایرانی ندارد و کل متقاضیان ایرانی به راحتی می توانند در دانشگاه‌ها تحصیل کنند.

وی صندلی‌های خالی در مقطع کارشناسی را بیشتر از ظرفیت‍‌های فعلی دانست و افزود: هرچند که بحث حضور دانشجویان غیرایرانی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بیشتر مطرح است اما در حقیقت درصدی از این دانشجویان را که برای تحصیلات تکمیلی آن هم با هزینه شخصی‌ خود پذیرش می‌کنیم عملا مشکل خاصی برای پذیرش دانشجویان داخل ایجاد نمی‌کنند.
صدیقی با بیان اینکه جذب دانشجویان غیرایرانی با هزینه خودشان یکی از راه‌های کمک به درآمد دانشگاه‌ها است، اظهار داشت: با استفاده از جذب دانشجویان خارجی سعی می کنیم ظرفیت صندلی های خالی دانشگاه ها را پر کنیم.
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، محمد فرهادی وزیرعلوم در سال گذشته هم مطرح کرده بود که چهار هزار و ۵۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه های ایران تحصیل می‌کنند و صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها ظرفیت و پتانسیل خوبی برای پذیرش دانشجوی خارجی است. همچنین درباره افزایش جذب دانشجوی خارجی در اجلاس وزیران علوم کشورهای عضو جنبش عدم تعهد هم صحبت شده و براین اساس دانشگاه‌ها مخصوصا دانشگاه های برتر باید در این مورد فعال تر شوند و در همه مقاطع دانشجوی خارجی پذیرش کنند.

منبع: باشگاه‌خبرنگاران

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: