۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۴
متن انرژی 33 منتشر شد:

ستاره خلیج فارس و وعده‌های سرِ خرمن

با توجه به اهمیت تسریع در راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس به منظور خودکفایی در تولید فرآورده‌های نفتی، ضرورت دارد که وزارت نفت بر مشکلات بوجود آمده در زمینه تکمیل این پالایشگاه غلبه کند و بدین‌وسیله گامی در جهت قطع واردات بنزین به کشور بردارد.

به کزارش عیارآنلاین، سی‌وسومین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. این شماره به موضوعاتی چون امکان شیرین‌سازی آب دریا به کمک حرارت اتلافی نیروگاه‌های گازی، ضرورت اصلاح تعرفه‌های برق به منظور رفع مشکلات اقتصادی وزارت نیرو و اهمیت تسریع در راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس پرداخته است.

حرارت اتلافی نیروگاه‌های گازی فرصتی برای تولید آب شیرین

آبهیأت وزیران در جلسه‌ای به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های نفت، نیرو و صنعت، کارگروه ماده ۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی را موظف به احداث واحدهای شیرین‌سازی آب کرده است. این کارگروه باید نقشه راه انتقال دانش فنی واحدهای تولید همزمان انرژی الکتریکی و انرژی حرارتی و نقشه راه استفاده از تجهیزات آب شیرین‌کن را با توجه به ملاحظات آمایش سرزمین، ظرف یک سال تهیه نماید.

کشور ما طبق دسته‌بندی اقلیمی جزو مناطق خشک جهان محسوب می‌شود. نیاز تامین آب را می‌توان با اقداماتی مثل کاهش تلفات انتقال و صرفه‌جویی در مصرف آب، تا حد مناسبی  کاهش داد. اما با توجه به رشد اقتصادی و جمعیتی کشور این اقدام‌ها به تنهایی کافی نیست و نیاز به ایجاد منابع جدید احساس می‌شود. یکی از اقدامات مؤثر، نمک‌زدایی یا شیرین‌سازی آب دریا است.

شیرین سازی آب دریا را می توان از طریق اضافه کردن واحدهای شیرین سازی آب به نیروگاه‌های گازی انجام داد. با این اقدام، بازده حراتی نیروگاه از ۳۰ به ۸۰ درصد افزایش می‌یابد و علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، نیاز آبی استانهای جنوب کشور را تامین می‌کند.  در حال حاضر حدود ۱۶هزار مگاوات نیروگاه گازی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان وجود داردکه  قابلیت تولید آب شیرین را دارند.

تاکنون مطالعاتی برای انتقال آب دریا به فلات مرکزی صورت گرفته و از آغاز جدی ‌ترین مطالعات طرح انتقال آب از سواحل خلیج فارس به فلات مرکزی ایران بیش از یک سال گذشته است. در این طرح با شیرین‌سازی آب در ساحل خلیج فارس و دریای عمان به ۱۶ استان آب‌رسانی شده و آب شرب ۴۷ میلیون نفر تأمین می‌گردد.

در این طرح عنوان نشده است که ازچه روشی برای شیرین سازی آب استفاده می‌گردد و این نگرانی وجود داردکه حرارت اتلافی نیروگاه های گازی کشور که توانایی تولید آب شیرین را دارند مورد توجه قرار نگیرد.

تزریق پول؛ مسکنّی برای اقتصاد مریض صنعت برق

توانیر_ برقوضعیت صنعت برق کشور به گونه‌ای است که حجم بالایی از یارانه به آن تعلق می‌گیرد و در این رابطه علیرضا کفش‌کنان، عضو هیات مدیره انجمن صنفی پیمانکاران صنعت برق اعلام کرده است که اگر دولت فاصله قیمت تمام‌شده تولید برق و هزینه دریافتی از مصرف‌کننده را کم نکند، مشکل صنعت برق و مدیریت جذب سرمایه همچنان با چالش مواجه خواهد بود. در حال حاضر، هزینه تولید هر کیلووات ساعت برق در نیروگاه تا رسیدن به دست مصرف‌کننده، ۱۰۰ تومان است؛ درحالی‌که حدود ۶۰ تومانِ آن از مردم دریافت می‌شود.

در همین راستا، چیت‌چیان، وزیر نیرو اعلام کرده است که از هیأت دولت و شورای عالی اقتصاد درخواست کرده است که برای تأمین مالی وزارت‌خانه متبوعش، اجازه استفاده از اوراق صکوک، اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت را بدهند که تاکنون فقط اجازه استفاده از اسناد خزانه اسلامی داده شده است. خبرها حاکی از آن است که  پیشنهاد وزارت نیرو، انتشار و عرضه حداقل ۲۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت در نیمه دوم سال ۹۴ بود که با ۱۰۰۰ میلیارد تومان از آن موافقت شد.

اما تزریق پول به صنعت برق، راه حلیّ موقت برای سرِپا نگه داشتن اقتصاد بیمار این صنعت است که در بلندمدت، دردی از آن دوا نمی‌کند. یکی از روش‌های جایگزین برای تأمین مالی صنعت برق، اصلاح نظام قیمت‌گذاری برق برای مصرف‌کنندگان بر اساس نظام تعرفه‌گذاری پلکانی افزایشی است. این روش با توجه به روند مصرف عموم مردم، میزان مشخصی از هر حامل انرژی به عنوان «الگوی مصرف مجاز» تعریف می‌کند و هزینه مصرف کمتر از الگو، ارزان‌تر تعیین می‌شود. با عبور مصرف از مقدار الگو، قیمت به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد تا مشترکین پرمصرف با پرداخت هزینۀ واقعی انرژی، رفتار خود را اصلاح کنند و فشار افزایش قیمت نیز از عموم مردم برداشته شود. در این روش، هزینه مصرف متناسب با میزان افزایش آن بالا می رود؛ بنابراین مصرف بیشتر با یارانه بیشتری همراه نمی‌شود و مشترکین پرمصرف به جای عموم مشترکین در کانون افزایش هزینه قرار می‌گیرند. بنابراین این شیوه قیمت‌گذاری علاوه بر افزایش انگیزه مردم برای کاهش مصرف، به توزیع عادلانه یارانه در میان مردم کمک می‌کند.

در صورتی که از این شیوه برای تعرفه‌گذاری برق استفاده گردد، علاوه بر افزایش درآمد دولت و تأمین نقدینگی مورد نیاز این صنعت، الگوی مصرف این حامل انرژی در کشور اصلاح می‌گردد.

ستاره خلیج فارس و وعده‌های سرِ خرمن

ستاره خلیج فارسپالایشگاه ستاره خلیج فارس در صورت بهره‌برداری، ۵۵ میلیون لیتر فرآورده‌های اصلی مورد نیاز کشور را تامین می‌کند. این طرح در سه فاز تعریف شده که فاز نخست آن با ظرفیت تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین و ۶ میلیون لیتر نفت‌گاز در حال تکمیل است.

تلاش برای توسعه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس یکی از برنامه های کوتاه‌مدت بیژن زنگنه برای گرفتن رأی اعتماد از نمایندگان مجلس در مردادماه ۹۲ بود. زنگنه در ابتدای دوره وزارت خود تاکید ویژه‌ای بر تکمیل این پالایشگاه داشت به گونه‌ای که از این پروژه پالایشی به عنوان «مهمترین طرح راهبردی صنعت نفت بعد از پارس جنوبی» یاد کرده بود. اما در عمل، روند پیشرفت این پالایشگاه با همان سرعت قبلی و حتی کندتر از آن، در چند سال اخیر ادامه دارد و بهره‌برداری از فاز اول این طرح باز هم با تأخیر مواجه شده و زمان نامشخصی دارد. استمرار این وضعیت موجب شد تا اواخر سال گذشته، ۱۵۴ نماینده مجلس نامه‌ای درباره وضعیت این پالایشگاه به رئیس جمهور بنویسند. بعد از رسانه‌ای شدن نامه نمایندگان مجلس، احمد ادیب، مجری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در مصاحبه با سایت خبری وزارت نفت وعده داد که طرح تولید زودهنگام فاز نخست این پالایشگاه در اواخر آذرماه و کل این فاز دراسفندماه سال ۹۴ افتتاح می‌شود و اضافه کرد: «با راه‌اندازی فاز نخست، به فاصله هر چهارماه فازهای دوم و سوم این پالایشگاه براساس برنامه‌ریزی ارائه‌شده به وزارت نفت راه‌اندازی خواهد شد».

اما اخیراً عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی  ایران ابراز امیدواری کرده است که  واحد بنزین‌سازی فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس در نیمه دوم سال ۹۵ به بهره‌برداری برسد. همچنین جلیل سالاری، قائم‌مقام سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، جاذبه واردات سوخت و عدم مدیریت لازم در نظام سهمیه‌بندی را علت تاخیر در افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس دانسته است.

بنابراین و با توجه به اهمیت تسریع در راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس به منظور خودکفایی در تولید فرآورده‌های نفتی، ضرورت دارد که وزارت نفت بر مشکلات بوجود آمده  در زمینه تکمیل این پالایشگاه غلبه کند و بدین‌وسیله گامی در جهت قطع واردات بنزین به کشور بردارد.

سایر اخبار مهم هفته

امضای قرارداد نخستین فاینانس خارجی پتروشیمی پس از ٨ سال

نژادسلیم مدیرعامل پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس با اشاره به مذاکرات مثبت با یک شرکت بزرگ اروپایی برای اجرا و تامین مالی طرحهای پتروشیمی در منطقه پارسیان استان هرمزگان گفت: تا پایان امسال قرارداد با این شرکت با حجم مالی ٢٠٠ تا یک میلیارد یورو امضا می شود.

ایران به دنبال جذب سرمایه ٢۵٠ میلیارد دلاری در بخش نفت و گاز است

رئیس هیئت عامل ایمیدرو: ایران به دنبال جذب سرمایه ٢۵٠ میلیارد دلاری برای بخشهای نفت و گاز، ‌زیرساختها،‌ صنایع و معدن است که این برنامه از ابتدای سال ٩۶ آغاز می‌شود.

ظرفیت تولید روزانه گاز کشور ٩٠ میلیون مترمکعب افزایش یافت

ثمری معاون عملیات شرکت ملی گاز ایران: پارسال نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن روزانه ٩٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز طبیعی کشور افزوده شد و پارس جنوبی بیشترین سهم از این افزایش تولید را به خود اختصاص داد.

ایران تا پایان دولت یازدهم صادرکننده بنزین می‌شود

عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران: در نیمه سال جاری با راه‌اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، واردات بنزین را متوقف می‌کنیم.

تولید میعانات گازی پالایشگاههای کشور به مرز ٣ میلیون مترمکعب رسید

ثمری معاون عملیات شرکت ملی گاز ایران: تولید میعانات گازی پالایشگاههای کشور در فروردین ماه امسال با ٣۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن به مرز سه میلیون مترمکعب رسید.

تسهیل حمایت بانک‌ها از سازندگان داخلی صنعت نفت و محدودیت واردات

جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت: قراردادهای توسعه دانش فنی و حضور دانشگاه‌ها و موسسات دانش‌بنیان در بالا دست و پایین دست صنعت نفت تعریف شده است. با تسهیل حمایت بانک‌ها از سازندگان داخلی و محبوبیت ورود کالاهای خارجی به نهادینه شدن ساخت داخل در راستای اقتصاد مقاومتی کمک خواهد شد.

مخالفت بخش خصوصی با دو نرخی شدن بنزین

نخستین نشست کمیسیون انرژی و محیط‌ زیست اتاق بازرگانی تهران در سال ٩۵ در حالی برگزار شد که موضوع دو نرخی شدن بنزین که در روند بررسی بودجه امسال از سوی مجلس نهم به تصویب رسیده است، مورد نقد  فعالان اقتصادی عضو این کمیسیون قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی: صادرات گاز ایران به پاکستان قطعی است

عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز: هر واردکننده‌ای دوست دارد گاز را ارزانتر و از منابع مختلف بخرد و پاکستان هم قطعاً از ایران گاز خواهد خرید و ایران هم قطعاً به پاکستان گاز صادر خواهد کرد و هر زمانی که پاکستانی‌‌ها اعلام آمادگی کنند ظرف ۶ ماه می‌توانیم بقیه خط صادراتی را وصل کنیم.

افزایش صادرات نفت و میعانات ایران به روزانه ۲٫۴ میلیون بشکه

وزیر نفت از افزایش صادرات نفت و میعانات ایران در این ماه به روزانه ۲٫۴ میلیون بشکه خبر داد و افزود: تولید محصولات پتروشیمی امسال نیز ۴ میلیارد دلار افزایش خواهد داشت.

علاقمندی پرتغالیها برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران

اسماعیلی مدیرکل اروپا، آمریکا و همسایگان دریای خزر معاونت امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت از علاقمندی شرکتهای پرتغالی برای حضور در بخش پایین دستی صنعت نفت و طرحهای بهینه سازی مصرف انرژی خبر داد.

سکوی فاز ۱۸ پارس جنوبی تا آخر خرداد آماده می‌شود

عباسپور مدیرعامل بخش فراساحل شرکت ایزوایکو: هم‌اکنون سکوی سازه ۱۸ پارس جنوبی در مراحل انتهایی ساخت به سر می‌برد که انتظار است تا آخر خردادماه این سکو بارگیری و در محل خود نصب شود.

صنعت پالایش به ١۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد

شریف رازی مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران:  پروژه های در دست ساخت پالایشی کشور، بیش از ١۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد.

واردات گازوئیل کاهش یافت

سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی: سال گذشته به دلیل افزایش تولید گاز و به تبع آن آزادسازی فرآورده های نفتی، واردات نفت گاز ٢٠ درصد کاهش یافت.

پارسال صادرات ٨,۵ میلیارد مترمکعب گاز به ٣ کشور همسایه صورت گرفت

بایبوردی مدیر منطقه هشت عملیات انتقال گاز: از مجموع گاز انتقالی در سال گذشته، بیش از هشت میلیارد مترمکعب گاز از مرز بازرگان به ترکیه، ٣۶۶ میلیون مترمکعب به ارمنستان و همچنین بیش از ٢۵٧ میلیون متر مکعب به آذربایجان صادر شده است که در مجموع رقم هشت میلیارد و ۵۶٣ میلیون مترمکعب را نشان می دهد.

مذاکرات اولیه سوآپ با روسیه، قزاقستان و ترکمنستان

زمانی نیا معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت از انجام مذاکرات اولیه برای سوآپ نفت و گاز با ترکمنستان، روسیه و قزاقستان خبرداده و بر لزوم فعالیت بخش خصوصی در این زمینه تاکید کرد.

دولت قیمت خرید تضمینی برق را کاهش داد +جدول قیمت‌های جدیدپ

وزیر نیرو مصوبه ای را ابلاغ کرد که به موجب آن قیمت خرید برق از سرمایه گذاران در بخش انرژی های تجدیدپذیر در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ با کاهش قابل توجه همراه شده است.

گزارش عملکرد دولت در توسعه انرژی‌های نو روی میز مجلس

مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران گزارشی از عملکرد دولت در خصوص توسعه انرژی های نو و تجدیدپذیر به نمایندگان مجلس ارائه خواهد کرد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص): منتظر تصمیم دولت برای ایجاد عسلویه آب و برق هستیم

سردار عبادالله عبدالهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص): ایجاد هاب تولید همزمان آب و برق پیشنهادی بود که از سوی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) به دولت ارائه شد و هنوز منتظر تصمیم دولت برای ایجاد عسلویه آب و برق هستیم.

معاون وزیر نفت: تکمیل گازرسانی به سیستان و بلوچستان از اولویت‌های وزارت نفت است

عراقی  مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه تکمیل گازرسانی به سیستان و بلوچستان از اولویت‌های وزارت نفت است، گفت: با تکمیل گازرسانی به استان پهناور سیستان و بلوچستان، در جهت کاهش مصرف سوخت مایع در کشور، گامی موثر برداشته خواهد شد.

صادرات گاز به کشور عراق، اولویت اصلی شرکت ملی گاز ایران است

قدسی زاده مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی گاز ایران: یکی از پروژه‌هایی که در راستای برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی در شرکت ملی گاز ایران در دست اجراست، صادرات گاز به کشور عراق است.

دبیر ستاد توسعه فناوری صنعت نفت و گاز معاونت علمی ریاست‌جمهوری: قراردادهای جدید نفتی تجربه تلخ ۱۰۰ساله صنعت نفت را تکرار می‌کند

توفیقی دبیر ستاد توسعه فناوری صنعت نفت و گاز معاونت علمی ریاست‌جمهوری با بیان اینکه با قراردادهای جدید نفتی پای شرکت‌های خارجی به نفت و گاز ایران باز می‌شود، گفت: این به‌معنای غفلت از تکنولوژی است و تجربه تلخ یکصدساله صنعت نفت دوباره تکرار می‌شود.

بدهی ۱۲ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به تولیدکنندگان برق

ملاکی  رییس سندیکای تولید‌کنندگان برق: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد تامین برق کشور توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد، اما با این وجود بخش خصوصی طلب زیادی را از وزارت نیرو دارد.

ایران ۴٠ درصد از بازار ال پی جی خاورمیانه را به خود اختصاص می دهد

علی حسینی، عضو هیئت مدیره شرکت بازرگانی صنایع پتروشیمی ایران: با توجه به برنامه ریزیهای انجام شده، ایران تا سال ٢٠٢٠ میلادی، ۴٠ درصد از صادرات ال پی جی خاورمیانه را به خود اختصاص خواهد داد.

وعده جهانگیری برای اصلاح  قراردادهای جدید نفتی

به نظر می‌رسد دولت به جای تلاش برای اصلاح شتابزده ظاهر و صورت قرارداد و اصطلاحا دور زدن منتقدان و سازمان‌های مسئول در کشور، بهتر است از ظرفیت   ایجاد شده در سرشاخه‌های مختلف دانش‌های مرتبط با قرادادهای نفتی پس از شروع بررسی این قراردادها توسط کارشناسان مستقل و سازمان‌های مسئول از جمله دانش های حقوقی، قراردادی، فنی و اقتصادی و رسیدن این سرشاخه‌ها به هم برای نگارش یک الگوی موثر، قابل دفاع و منطبق با منافع ملی برای قراردادهای جدید نفتی ایران ارائه کند.

چهار برنامه شرکت نیروگاه های برق حرارتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی

ساخت ۱۷ هزار مگاوات نیروگاه، تبدیل نیروگاه گازی پرند به سیکل ترکیبی، تخصیص مشوق ها برای حضور بخش خصوصی در صنعت برق و گازرسانی به نیروگاه از وظایف محوله به این شرکت است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: