همکاری مراکز علمی – دانشگاهی ایران و مالزی افزایش می یابد/ دعوت برای اجرای برنامه های مشترک

همکاری مراکز علمی – دانشگاهی ایران و مالزی افزایش می یابد/ دعوت برای اجرای برنامه های مشترک

رایزن علمی ایران در شرق آسیا روز پنجشنبه با توجه به دعوت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان از همه محققان جهانی برای اجرای برنامه مشترک با دانشگاه ها و محققان ایرانی، از همه دانشگاه ها، محققان و دانشمندان مالزی خواست با ورود به این عرصه به توسعه همکاری های علمی و دانشگاهی دوجانبه بپردازند.

به گزارش عیارآنلاین ،’عباس قنبری باغستان’ رایزن علمی ایران در شرق آسیا که در سمینار یک روزه ‘افزایش همکاری های تحقیقی در آموزش عالی: همکاری ایران و مالزی’ در دانشگاه ملی مالزی (یو.کی.ام) سخن می گفت، تصریح کرد: امروز با حضور یک هیات علمی و دانشگاهی از ایران ما خواستار توسعه این دعوت وزیر علوم ایران و دعوت از همه محققان، دانشمندان، دانشگاه ها و مراکز تحقیقی مالزی هستیم و امیدواریم زمینه توسعه همکاری های علمی و دانشگاهی فراهم شود.
این سمینار با حضور تعدادی از مقامات بلندپایه دانشگاهی مالزی و ایران از جمله دکتر ‘محمدجواد دهقانی’ سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) توسط رایزنی علمی ایران در شرق آسیا با همکاری دانشگاه ملی مالزی برگزار شد.
وی در ادامه به تشریح موقعیت ایران از نظر علمی و دانشگاهی پرداخت و گفت در حال حاضر چهار میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو در ایران ادامه تحصیل می دهند و دو هزار و ۵۰۰ موسسه آموزشی، ۳۶ پارک علم و فناوری، ۴۰۰ انجمن علمی غیردولتی و بیش از ۸۰۰ مرکز تحقیقی و یکهزار مجله علمی در ایران فعال است.
وی با اشاره به اینکه محققان ایرانی سال گذشته حدود ۳۰ هزار مقاله علمی در مجلات بین المللی به چاپ رسانده اند، این امر را نشان دهنده رشد سریع علم در ایران و جایگاه کشورمان به عنوان یکی از مهمترین کشورهای جهان در تحقیقات علمی و فناوری دانست.
قنبری باغستان تاکید کرد دستیابی به این دستاوردها با مشارکت موثر دانشمندان و محققان، جامعه علمی و همچنین حمایت دولت انجام شده است.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت مالزی از سال ۲۰۰۰ برای جهانی کردن آموزش عالی خود و کمک دانشجویان ایرانی به اقتصاد این کشور و جایگاه علمی دانشگاه های مالزی، گفت که از این تاریخ مالزی میزبان دانشجویان خارجی از جمله دانشجویان ایرانی بود و تعداد این دانشجویان در سال ۲۰۰۸ میلادی با رشد قابلی توجهی به هشت هزار نفر، در سال ۲۰۱۰ به ۱۱ هزار و ۸۲۳ نفر و در سال ۲۰۱۲ به ۱۴ هزار دانشجو رسید.
وی گفت که در دو سال آخر، ایرانیان در صدر پرجمعیت ترین دانشجویان خارجی مالزی قرار داشتند و این زمان مصادف با معرفی پنج دانشگاه مالزی به عنوان ‘دانشگاهای تحقیقی’ بودند که وزارت آموزش عالی یک میلیون و ۸۰۰ هزار رینگیت (۴۵۰ هزار دلار) به آن اختصاص داد.
رایزن علمی ایران در شرق آسیا، گفت براساس برخی آمارها تاکنون حدود ۲۰ هزار دانشجوی ایرانی در مالزی اقدام به تحصیل کرده اند که ۹ هزار نفر از آنها در دانشگاه های دولتی، بیش از سه هزار نفر در دانشگاه خصوصی با حمایت دولتی، سه هزار و ۱۰۰ نفر در دانشگاه های خصوصی و بیش از پنج هزار نفر نیز در کالج های زبان و مراکز فنی و حرفه ای آموزش دیده اند.
وی با استناد به آمار وزارت دارایی مالزی، گفت: هر دانشجوی ایرانی به طور میانگین پنج سال در این کشور زندگی کرده که بیش از یک سوم از آنها نیز با خانواده های خود در مالزی بوده اند.
براساس این آمار، هر دانشجوی بین المللی سالیانه حدود ۴۶ هزار رینگیت (حدود ۱۲ هزار دلار) در مالزی هزینه کرده است که این رقم برای افراد متاهل بیش از ۸۸ هزار رینگیت (حدود ۲۲ هزار دلار) گزارش شده است.
قنبری با استناد به این آمار، گفت: دانشجویان متاهل و مجرد ایرانی به طور میانگین با توجه به این آمار حدود شش میلیارد رینگیت (حدود یک میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار) به اقتصاد مالزی کمک کرده اند.
وی گفت: از نظر علمی نیز دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های تحقیقاتی مالزی به طور میانگین سه مقاله در مجلات علمی معتبر به چاپ سانده و در پنج کنفرانس ملی و بین المللی حضور داشته اند.
به گفته وی، با توجه به این موفقیت ها، دانشجویان ایرانی دانشگاه های مالزی در صدر بیشترین دریافت کنندگان بودجه های پژوهشی از دانشگاه های تحقیقاتی این کشور قرار داشته اند.
وی اعلام کرد در حال حاضر حدود پنجهزار دانشجوی ایرانی در مراکز آموزش عالی مالزی تحصیل می کنند که ۸۵ درصد از آنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته های مهندسی، فناوری اطلاعات، بازرگانی و علوم پایه فعالند و به طور میانگین هر ماه ۵۰ دانشجوی جدید وارد این کشور می شوند.
ایران به همراه اندونزی، چین، نیجریه و یمن پنج کشوری هستند که بیشترین تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه های مالزی را تامین می کنند.
در سمینار ‘افزایش همکاری های تحقیقی در آموزش عالی: همکاری ایران و مالزی’ پیام ‘مرضیه افخم’ سفیر کشورمان در کوالالامپور در مورد سیاست خارجی ایران برای توسعه همکاری ها با کشورهای جهان و مالزی قرادت شد.
دکتر ‘رضا عتیق’ معاون دانشگاه ملی مالزی نیز در این سمینار از تدریس زبان فارسی از شهریورماه امسال در این دانشگاه با همکاری رایزنی علمی ایران در شرق آسیا خبر داد.
در این سمینار علاوه بر مقامات دانشگاهی مالزی، هیات علمی – دانشگاهی از ایران متشکل از دکتر ‘محمدجواد دهقانی’ سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دکتر ‘حسینی سنایی غزنی’ معاون پژوهشی این پایگاه، دکتر ‘علی عرب خردمند’ معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر ‘محمدجعفر صدیق’ رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر عزیزی و دکتر حسن زاده از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر ‘علی اقدم’ از دانشگاه امیر کبیر حضور داشتند.

منبع: ایرنا

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: