۱۴ ارد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۲۹
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم:

کمتر از ۱۵ درصد پایان نامه های دانشجویی کاربردی است

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با تاکید بر اینکه نتایج کارهای تحقیقاتی باید تجاری شود، گفت: کمتر از ۱۵ درصد پایان نامه های دانشجویی کاربردی است.

به گزارش عیارآنلاین ،وحید احمدی عصر چهارشنبه در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه گلستان، اظهار کرد: تعریف دقیقی ار کاربردی شدن تحقیقات دانشگاهی وجود ندارد اما فاصله زیادی با حد مطلوب داریم.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم تحقیقات دانشگاهی را به سمت کاربردی شدن پیش ببریم، افزود: اساتید در دانشگاه ها باید برنامه پژوهشی داشته باشند و اولویت امتیاز دهی با کسانی است که طرح های پژوهشی داشته باشند.

احمدی با تاکید بر اینکه صنعت باید به سمت دانشگاه و دانشگاه باید به سمت صنعت برود، تصریح کرد: دانشگاه ها برای گرفتن دانشجویان دکترای پژوهش محور حتما باید از صنعت پروژه داشته باشند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: دستگاه ها و صنایعی که برای دانشگاه پروژه داشته باشند از ۱۰ درصد معاف مالیاتی برخوردار خواهند بود.

محور اصلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است

وی همچنان با اشاره به شعار سال امسال افزود: یکی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است و باید تلاش کنیم ارتباط خود را با صنعت تقویت کنیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در خصوص تفاهم نامه و قراردادهای همکاری سایر وزارتخانه ها با وزارت علوم گفت: در حوزه نیرو، صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی تفاهم نامه های در جهت حمایت از پایان نامه هایدانشجویی داشته ایم.

احمدی ادامه داد: قرارداد با وزارت نفت در خصوص ازدیاد برداشت از مخازن نفتی و ۱۲ پروژه در زمینه صنایع پایین‌دستی، تفاهم‌نامه همکاری با وزارت نیرو برای انجام پروژه‌های مشترک، قرارداد با وزارت دفاع برای اجرای بیش از یک‌هزار و ۱۰۰ پروژه از جمله اقدامات انجام شده برای کاربردی کردن پژوهش‌ها است.

بیش از ۴ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت دارند

احمدی در خصوص شرکت های دانش بنیان افزود: در سال ۹۲ کمتر از سه هزار شرکت دانش بنیان داشتیم در حالی که در حال حاضر بیش از ۴ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می کند.

وی با اشاره به اینکه از لحاظ علمی همچنان در منطقه رتبه اول را داریم، خاطر نشان کرد: در دنیا رتبه علمی کشور از ۱۸ به ۱۶ ارتقاء پیدا کرده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: سهم ایران از مقالات با کیفیت بالای یک درصد حدود ۱.۵۶ درصد است در حالی که در سال ۱۳۹۰ سهم ما ۰.۸ بوده است که نشان دهنده افزایش کیفیت مقاله ها و طرح های ما در عرصه پژوهش است.

وی با بیان اینکه طبق قانون برنامه پنجم توسعه باید تا انتهای سال ۹۴ سهم اعتبارات پژوهشی سه درصد از تولید ناخالص داخلی باشد، افزود: این رقم در حال حاضر کمتر از نیم درصد تولید ناخالص داخلی است.

منبع: مهر

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: