۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۵
عزیزی:

کند بودن روند نوسازی بافت‌های فرسوده/ کارگروهی ویژه برای بررسی موضوع نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده تشکیل شود

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از کند بودن روند نوسازی بافت‌های فرسوده بر ضرورت تشکیل کارگروهی ویژه برای بررسی موضوع نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده تاکید کرد.

به گزارش عیارآنلاین ،عبدالرضا عزیزی  با انتقاد از کند بودن روند نوسازی بافت‌های فرسوده، تصریح کرد: نبود هماهنگی و تعامل درست میان دولت و شهرداری موجب گستردگی معضل بافت‌های فرسوده در کشور شده به طوریکه اقدامات انجام شده از سوی مسئولان نیز پیشرفت چندانی نداشته است.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از بی‌توجهی به موضوع بافت‌های فرسوده در برنامه‌های کلان اقتصادی، گفت: با توجه به اینکه شمار زیادی از بافت‌های فرسوده به علت نبود منابع کافی و لازم در معرض تخریب قرار دارند و همچنین نسبت به این مهم در برنامه ششم توسعه نیز بی توجهی شده بنابراین هدایت نقدینگی در قالب تسهیلات مسکن در جهت نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده  باید در دستور کار دولت قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه بافت فرسوده مناطق محروم باید در اولویت نوسازی و بهسازی قرار گیرد، تصریح کرد: از آنجایی که کشور ما در مسیر گسل‌های مختلف زلزله قرار دارد و هر روز خطر وقوع زلزله نیز جدی‌تر می شود بنابراین بی توجهی به مقاوم سازی بافت های فرسوده در هنگام زلزله منجر به بروز فاجعه انسانی می شود.

عزیزی از نبود مدیریت واحد در ساماندهی بافت‌های فرسوده انتقاد کرد وگفت: علاوه براین بی‌توجهی به رعایت استانداردها و ضوابط ساخت وساز نیز مشکلاتی را موجب شده در حالی که  اگر در ساختمان سازی مدیریت واحد شهری و استانداردها لحاظ شود در آینده نزدیک نیازی به بازسازی آنها نخواهیم داشت.

وی بر لزوم تشکیل کارگروهی ویژه برای بررسی موضوع نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده تاکید کرد و یادآور شد: در راستای بهبود وضعیت بافت های فرسوده باید کارگروهی ویژه تشکیل شود تا اعضای این کارگروه اقدام به ارائه راهکارهای موثر در جهت نوسازی و بهسازی بافت فرسوده کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم  ارائه بسته های تشویقی ارزان را به بافت های فرسوده در جهت نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده موثر خواند و گفت: ارائه وام کم بهره و پرداخت تسهیلات ارزان  قیمت به متقاضیان نوسازی و بهسازی بافت های فرسود در کشور باید مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم شیروان در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه فرسودگی پیش از موعد نتیجه بی توجهی به استانداردها و ضوابط ساخت و ساز است بر لزوم رعایت ضوابط لازم در ساختمان سازی تاکید کرد و یادآور شد: از آنجایی که ضوابط ساخت و ساز در کشور رعایت نمی شود بنابراین ساختمان ها دچار فرسودگی پیش از موعد می شوند در حالی که در کشورهای اروپایی ساختمان هایی با قدمت بسیار بالا وجود دارد که به خاطر رعایت استاندارد و ضوابط شهری نیازی به بهسازی و بازسازی مجدد ندارند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس  شورای اسلامی از فراموشی مدیریت واحد شهری در کشور انتقاد و بر ضرورت توجه ویژه به این مهم تاکید کرد و گفت: این قانون از جمله قوانینی است که تنها نوشته شده و هرگز رنگ اجرا را به خود ندیده است.

منبع:خانه ملت

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: