۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۸
یازدهمین شماره «روسیه‌نامه» منتشر شد:

کریدور سبز، محوری برای صادرات کشاورزی به روسیه

مهم‌ترین تحولات هفته گذشته در حوزه روابط اقتصادی ایران و روسیه، مربوط به حل مسائل گمرکی و اقدامات نمایشگاهی بین دو کشور بود. موضوع انتقال گاز روسیه نیز از مسائل مهم هفته گذشته در اقتصاد این کشور بود.

به گزارش عیارآنلاین، یازدهمین شماره «روسیه‌نامه» منتشر شد. مهم‌ترین تحولات هفته گذشته در حوزه روابط اقتصادی ایران و روسیه، مربوط به حل مسائل گمرکی و اقدامات نمایشگاهی بین دو کشور بود. موضوع انتقال گاز روسیه نیز از مسائل مهم هفته گذشته در اقتصاد این کشور بود.

محتوای کریدور سبز منتشر می‌شود

روسیهکرباسیان رئیس گمرک ایران اعلام کرد در سفر هفته آینده خود به مسکو، سه توافق گمرکی با این کشور به امضا خواهد رسید که باید به تصویب مجلس ایران و دومای روسیه نیز برسد. گرچه از جزئیات دقیق این توافق­ها خبر دقیقی در دست نیست، اما به گفته کرباسیان، امضای این تفاهم‌نامه‌ها ضمن کاستن از معطلی و اتلاف زمان در مرزهای دو کشور، سهولت تبادل اطلاعات بین دو کشور را به دنبال داشته و موجب می‌شود اسناد گمرکی، ارزیابی، ارزش‌گذاری و تعرفه کالاهای هر دو کشور مورد قبول طرفین باشد. وی همچنین با بیان گلایه صادرکنندگان ایرانی از ارزش‌گذاری متفاوت و بالاتر کالاهای صادراتی به روسیه گفت: «با انعقاد و امضای توافق‌نامه در زمینه تبادل ارزش کالاها، قرار است ارزش‌گذاری اجناس توسط گمرک‌های دو کشور مورد قبول قرار گیرد». کریدور سبز که از مدت‌ها پیش برای حل مسائل گمرکی فی‌مابین در نظر گرفته شده، از دیگر محورهای صحبت‌های کرباسیان بود. قرار است محتوای کامل این سند به‌زودی منتشر شود؛ اما براساس توافق‌های انجام‌شده، از مهم‌ترین محورها می‌توان به «توافق برای صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه» اشاره کرد. براساس این توافق، گمرک روسیه ترخیص محصولات کشاورزی فاسدشدنی ایران را در اولویت کاری خود قرار خواهد داد. علاوه بر این، محصولات کشاورزی ایران در کریدور سبز گمرکی روسیه قرار می‌گیرد و گمرک ایران متعهد شده اطلاعات و ارزش گمرکی این کالاها را به گمرک روسیه ارسال کند تا نسبت به ترخیص سریع محصولات کشاورزی ایران اقدام شود.

در مورد رفع مشکلات گمرکی می‌توان به اظهار نظر مدیر برگزاری همایش تجاری دو کشور نیز اشاره کرد، حسین مرتجعی در این زمینه گفت: «روسیه به همه کالاهای ساخت ایران که با تهیه و تنظیم اسناد و مدارک حمل، به‌ویژه گواهی مبدأ که به روسیه ارسال می‌شود، ۲۵ درصد بخشودگی از هزینه سود، حقوق و عوارض گمرکی و مالیات ورود کالا اعطا می‌کند».

همایش و نمایشگاه، به امید افزایش تجارت

ترانزیت - واردات ـ تجارتهفته آینده، همایش فرصت‌های اقتصادی ایران در روسیه، همزمان با بزرگترین نمایشگاه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در مرکز نمایشگاهی بین‌المللی مسکو (اکسپو سنتر) برگزار می‌شود که در آن، فعالان اقتصادی دو کشور به رایزنی و بررسی راهکارهای توسعه روابط خواهند پرداخت. برنامه کلی مورد بررسی توسط دست‌اندرکاران روسی و ایرانی شامل چشم‌اندازهای همکاری اقتصادی–تجاری، مباحث فنی و کاربردی در رابطه با جزئیات واردات کالا، لجستیک، بیمه، ترخیص، مباحث حقوقی و قانونی تامین منابع مالی، حمایت از پروژه‌های سرمایه‌گذاری ایران و روسیه، بازاریابی اجناس ایرانی و راه ورود به بازارهای کشورهای مشترک‌المنافع، رفع موانع لجستیکی در صادرات کالا به بازار روسیه، حمایت‌های حقوقی از کسب‌وکار سرمایه‌گذاران خارجی و ویژگی‌های ترخیص کالا در گمرک روسیه خواهد بود. بزرگترین نمایشگاه توانمندی‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با حضور ۱۱۰ شرکت و ۷۰۰ نفر از نمایندگان بخش‌های مختلف از ۲۲ اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود. مجری برگزاری این نمایشگاه گفت: «تاکنون ۱۵۰۰ درخواست از کشورهای روسی برای مذاکره در مورد فرصت‌های تجاری ایران دریافت کرده است که عمدتاً مربوط به واردات خشکبار، منسوجات، مواد غذایی و مصالح ساختمانی از ایران است».

مدیرکل صادرات صنایع دستی کشور نیز از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی ایران در روسیه، از ۲۳ تا ۲۷ تیر با هدف کسب بازار  فروش در این کشور خبر داد.

از دیگر مسائل مربوط به رابطه اقتصادی دو کشور می‌توان به امضای تفاهم نامه ۲۳ میلیون دلاری برای ارائه نرم‌افزارهای شبیه‌سازی مخازن نفتی به دانشگاه‌های ایران بین یک شرکت ایرانی و روسی و همچنین عدم موفقیت صادرات مواد لبنی به روسیه به علت بالا بودن قیمت تمام شده این محصول، خبر داد به نحوی که عضو هیات مدیره انجمن صنایع لبنی در هفته گذشته اعلام کرد که به علت بالا بودن قیمت تمام‌شده تاکنون تنها چند محموله کوچک پنیر به این کشور صادر شده است. همچنین هیأت ۳۰ نفره شرکت گازپروم روسیه به سرپرستی معاون رئیس کل گازپروم به زودی به منظور آغاز مذاکرات جدید گازی با ایران راهی تهران خواهد شد که مشارکت در طرح‌های جدید توسعه صنعت گاز ایران به ویژه مشارکت در ساخت چند خط لوله انتقال گاز، توافق بر سر جزئیات اجرای قراردادهای سوآپ گاز طبیعی و احتمالا مشارکت در طرح‌های تولید LNG و مینی LNG از مهمترین اهداف سفر مدیران ارشد شرکت گازپروم روسیه به تهران خواهد بود.

رقابت آمریکا و روسیه در انتقال گاز

صادرات گازهفته گذشته وزیر خارجه روسیه، واشنگتن را به تلاش برای بی‌نتیجه گذاشتن پروژه نورد استریم ۲ متهم کرد. پروژه نورد استریم ۲، خط لوله انتقال مستقیم گاز روسیه به آلمان بدون عبور از اوکراین است که به اعتقاد روس‌ها، تامین و امنیت انرژی اروپا را افزایش می‌دهد. این پروژه از طریق دریای بالتیک به آلمان می‌رسد و قابلیت انتقال ۵۵ میلیارد مترمکعب گاز در سال را دارد.

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: