تمدید پیمان پولی دوجانبه اندونزی و چین/ حذف دلار و استفاده از یوان و روپیه در مبادلات تجاری

اندونزی و چین، دوره زمانی پیمان پولی دوجانبه خود را تمدید کردند با این توافق تجارت دو کشور با یوان و روپیه خواهد بود، بدون اینکه به دلار آمریکا، نیازی باشد به این ترتیب کنترل بیشتری بر ثبات و ارزش ارز دو کشور اعمال می شود.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تمپو،‌ دو کشور اندونزی و چین، دوره زمانی پیمان پولی دوجانبه خود را تمدید کردند. زمان توافق قبلی در ماه اکتبر به پایان می رسد. وزیر اقتصاد اندونزی گفت: این تمدید شامل افزایش در مقدار ارز نیز می شود.

سقف مقداری پیمان پولی دوجانبه چین و اندونزی از ۱۰۰ میلیارد یوان به ۱۳۰ میلیارد یوان (حدود ۲۶۵٫۷ میلیارد دلار) افزایش می یابد.

با این توافق، تجارت بین اندونزی و چین، برحسب یوان و روپیه خواهد بود، بدون اینکه به مبادله ارز با دلار آمریکا، نیازی باشد. به این ترتیب کنترل بیشتری بر ثبات و ارزش ارز دو کشور اعمال می شود. وزیر اقتصاد اندونزی گفت: دولت چین، وامی را تامین مالی می کند که اندونزی به کمک آن می تواند پروژه هایی شامل ۲۰۰۰ کیلومتر جاده و ۱۰۰۰ کیلومتر جاده با عوارضی اجرا کند.

اندونزی همچنین قصد دارد ۱۵ فرودگاه و ۲۴ بندر را تا سال ۲۰۱۹ بسازد و ۳۵۰۰ مگاوات از پروژه های برق و ۳۳ مخزن و توسعه یک سیستم آبیاری چند میلیون هکتاری را تکمیل کند.

در اکتبر ۲۰۱۳، بانک های مرکزی اندونزی و چین، پیمان پولی دوجانبه‌ای برای مدت سه سال امضا کردند. این توافق-نامه، طبق چارچوب کلی پیمان پولی دوجانبه قبلی بود که در سال ۲۰۰۹ بین دو کشور امضا شده بود. در مارس ۲۰۱۴ نیز، اندونزی با کره جنوبی، پیمان پولی دو جانبه ای به ارزش ۱۰٫۷ هزار میلیارد وون معادل ۱۱۵ هزار میلیارد روپیه (۱۰میلیارد دلار) امضا کرد.

بر اساس این گزارش، پیمان پولی دوجانبه روش جدیدی است که نیاز به هر گونه استفاده از ارز ثالث را برای انجام تجارت خارجی برطرف می سازد و دو کشور بدون نیاز به دلار و یورو می‌توانند، تجارت دوجانبه خود را مدیریت کنند. متاسفانه مدیران بانک مرکزی ایران، نه تنها اقدامی در این خصوص انجام نمی دهند، بلکه به رسانه ها نیز اینطور القا می کنند که برای انجام «هر نوع» جابجایی پول در جهان، نیاز است که یکبار تبدیل به دلار صورت پذیرد، بدون اینکه از حجم تجارت غیردلاری در جهان اطلاعی داشته باشند. پیمان پولی دوجانبه هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی مصوب و بانک مرکزی مکلف به پیگیری آن شد.

منبع: فارس

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: