۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۴

اتاق بازرگانی اصفهان عضو اس پی ایکس شد/ اس پی ایکس بستری برای ارتباطات صنایع کوچک بین کشورها

یکی از موضوعاتی که در زمینه صنایع کوچک اهمیت دارد سهم این صنایع از دستاوردهای همکاری در پساتحریم است.

به گزارش عیارآنلاین ،به گفته بسیاری از کارشناسان این دسته از صنایع سهم چندانی از توافقات بین‌المللی در پسابرجام نبرده‌اند. با این حال یکی از بسترهای این دوران برای صنایع بدون عضویت ایران در اس‌پی‌ایکس است.
اس‌پی‌ایکس (Sequenced Packet Exchange) از جمله ظرفیت‌های صنعتی است که پایه‌گذار آن یونیدو بوده است. یونیدو یا سازمان توسعه صنعتی ملل متحد با هدف ارتقا و تسریع توسعه صنعتی در کشورهای در حال توسعه یا اقتصادهای در حال‌گذار و توسعه روابط صنعتی بین‌المللی راه‌اندازی شده و این سازمان اس‌پی‌ایکس را برای دستیابی به اهداف خود تعریف کرده است. استان‌های مختلف در دنیا با عضویت در اس‌پی‌ایکس می‌توانند ظرفیت‌های صنعتی واحدهای خرد و کوچک را به نمایش‌گذارند. همچنین این واحدها نیازهای خود را به واحدهای صنعتی و تولیدی دیگر استان‌هایی که عضو اس‌پی‌ایکس هستند، مطرح می‌کنند. بر این اساس واحدهایی که می‌توانند نیاز دیگر واحدها را برطرف کنند اقدام می‌کنند و ارتباط اقتصادی بین واحدهای صنعتی ۲ استان از ۲ کشور متفاوت برقرار می‌شود.
در ایران، اصفهان به عنوان طرح آزمایشی عضویت در اس‌پی‌ایکس انتخاب شده و رییس اتاق بازرگانی اصفهان در این‌باره به صمت گفت: «اتاق بازرگانی اصفهان واحدهای صنعتی ایران را به طور رایگان در اس‌پی‌ایکس به عضویت درمی‌آورد. » کارشناسان اقتصادی درباره این‌گونه ظرفیت‌ها در دنیا معتقدند که برخی کشورها با استفاده از ظرفیت‌های جهانی رایگان، به رشد و توسعه مناسبی دست یافته‌اند. برای مثال در وزارت امور خارجه هند برخی کارشناسان وظیفه دارند ظرفیت‌های رایگان را در دنیا شناسایی کرده و از آنها استفاده کنند.
یکی از بزرگترین مشکلاتی که امروزه واحدهای صنعتی در ایران با آن روبه‌رو هستند این است که دیگر واحدهای صنعتی و تولیدی در دنیا آنها را نمی‌شناسند. به عبارتی یکی از چالش‌های صنایع امروزه ارتباط نداشتن با دیگر کشورهای دنیاست. اس‌پی‌ایکس می‌تواند این ظرفیت را برای واحدهای صنعتی ایران که در تحریم‌های اقتصادی بود، ایجاد کند. ایران در ۱۲ سال تحریم‌های اقتصادی دچار مشکلات بزرگی شد که رفع آنها به راحتی امکان‌پذیر نیست. معرفی واحدهای صنعتی و ظرفیت‌های تولیدی ایران به دنیا یکی از این مشکلات است که حداقل بخشی از آن را می‌توان با عضویت در اس‌پی‌ایکس برطرف کرد. پس از رفع تحریم‌های اقتصادی هیات‌های مذاکره‌کننده بسیاری به ایران آمده‌اند و ظرفیت‌های اقتصادی ایران را بررسی کرده‌اند تا در بخش‌های صنعتی و اقتصادی ایران سرمایه‌گذاری کنند. این در حالی است که هیات‌های مذاکره‌کننده به طور عمده با مسئولان بخش دولتی پای میز می‌نشینند و بر این اساس صنایع کوچک و سبک سهم چندانی از این مذاکرات تاکنون نداشته‌اند. ازجمله موضوعات مهم در این زمینه، حمایت دولت از بخش خصوصی است و اینکه بخش خصوصی چه نقشی در مذاکرات اقتصادی می‌تواند داشته باشد؟

صمت در این گزارش به پاسخ این پرسش پرداخته است.
بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی که موسوم به «اصل خصوصی‌سازی» است، دولت جز در مناطق محروم حق سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی جدید ندارد. دولت در این زمینه موظف به حمایت از بخش خصوصی است تا با تقویت این بخش براساس آنچه در قانون اساسی کشور آمده، بخش اقتصادی کشور تقویت شود. البته باید توجه کرد که صنایع بزرگ و سنگین همچنان با مدیریت و مالکیت بخش دولتی همراه است و این اتفاق در تمام دنیا شرایطی مشابه دارد.
رونق صنایع بزرگ و سنگین باعث می‌شود صنایع پایین‌دستی نیز فعال شوند و از جمله دلایل دولت برای حمایت از صنایع بزرگ در مذاکرات اقتصادی این موضوع است. به عبارتی دولت برای حمایت از صنایع کوچک که به طور عمده بخش خصوصی در آنها فعالیت می‌کنند، راهی جز حمایت از صنایع بالادستی ندارد. در صورتی که صنایع بالادستی فعال شوند می‌توان به فعالیت و رونق اقتصادی و تولیدی صنایع پایین‌دستی نیز امیدوار بود.
عبدالوهاب سهل‌آبادی، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در این‌باره به صمت گفت: موضوع مهم در زمینه صنایع سبک و هیات‌های اقتصادی، ایجاد ارتباط بین آنهاست. هر چند که تاکنون به دلیل اولویت داشتن صنایع سنگین دولت بیشتر در این زمینه با هیات‌های اقتصادی مذاکراتی داشته اما در بسیاری از موارد دولت برای ایجاد روابط اقتصادی بین بخش خصوصی ایران با کشور دیگر نقش پل ارتباطی داشته که این موضوع در رونق صنایع سبک اهمیت بسیاری دارد. وی با اشاره به اینکه ایران به تازگی در اس‌پی‌ایکس به عضویت درآمده است، گفت: اس‌پی‌ایکس نهادی است که صنایع سبک را در دنیا به یکدیگر متصل می‌کند تا از نیازها و ظرفیت‌های یکدیگر مطلع شوند و بتوانند نیازهای خود را با توجه به ظرفیت‌های موجود برطرف کنند. دولت برای اینکه از صنایع کوچک و سبک در کشور حمایت کند توانست عضویت ایران در اس‌پی‌ایکس را به‌دست آورد. بر این اساس تمام واحدهای تولیدی و صنعتی که از وزارت صنعت، معدن و تجارت جواز بهره‌برداری داشته باشند می‌توانند به طور رایگان ظرفیت‌ها و نیازهای خود را اعلام کنند تا مشکلاتی که با آن روبه‌رو شده‌اند، برطرف شود.
سهل‌آبادی با بیان اینکه یکی از گام‌های مهم حمایتی عضویت ایران در اس‌پی‌ایکس بود، گفت: از این دستاورد نباید به سادگی گذشت و صنایع کوچک، متوسط و سبک با عضویت در اس‌پی‌ایکس می‌توانند بخش قابل ملاحظه‌ای از مشکلات خود را برطرف کنند. در شرایط کنونی اولویت دولت در مذاکرات اقتصادی حمایت از صنایع بالادستی و صنایع سنگین است. با این حال در برخی حوزه‌ها دولت توانسته از بخش خصوصی و صنایع پایین‌دستی نیز در مذاکرات اقتصادی حمایت‌های مناسبی داشته باشد که با استفاده از این ظرفیت‌ها می‌توان همزمان در صنایع سبک نیز شاهد پیشرفت‌های مناسبی بود.
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اینکه دولت برای حفظ صنایع و تولید کشور وظیفه‌ای حاکمیتی دارد، گفت: عملکرد دولت در این زمینه موضوعی است که تا حدی باید جدا از عملکرد بخش خصوصی بررسی شود. دولت برای حفظ صنایع در کشور اولویت‌بندی‌هایی دارد و این به معنی بیکار ماندن بخش خصوصی در صنایع سبک نیست. بخش خصوصی می‌تواند برای احیای خود وارد مذاکرات اقتصادی شود و ظرفیت‌هایی را که دارد به دنیا معرفی کند. وی افزود: بخش دولتی با اینکه وظیفه‌ای حاکمیتی دارد در برخی مذاکرات پای بخش خصوصی را به میان باز کرده تا از این بخش حمایت‌هایی شود. بر این اساس موضوعی که اهمیت دارد این است که بخش خصوصی نیز می‌تواند از برخی ظرفیت‌ها برای معرفی خود به دنیا استفاده کند و از این طریق علاوه بر حمایت‌های دولتی از ظرفیت‌های دیگری هم برخوردار خواهد شد.

اس‌پی‌ایکس و چگونگی جذب سرمایه‌گذار
بازاریابی برای واحدهای صنعتی کوچک ایران که ۱۲سال به‌دلیل تحریم‌های اقتصادی با دنیا روابط گسترده‌ای نداشتند موضوع با اهمیتی است. همچنین جذب سرمایه‌گذار در شرایطی که اقتصاد ایران کاهش سرمایه در گردش را به‌عنوان اصلی‌ترین چالش تولید تجربه می‌کند، موضوعی بسیار مهم و حیاتی است. مصطفی رناسی، مشاور استراتژیک کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان درباره تاثیر عضویت در اس‌پی‌ایکس بر این دو مقوله به صمت توضیح داده است.
رناسی درباره اس‌پی‌ایکس به صمت گفت: اس‌پی‌ایکس یا مرکز مبادلات پیمانکاران فرعی، مجموعه‌ای است که توانایی و ظرفیت‌های کارخانه‌های کوچک در آن شناسایی و معرفی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه عمده اعضای اس‌پی‌ایکس به‌طور سفارشی تولید می‌کنند، افزود: اس‌پی‌ایکس برای اعضای خود ظرفیت‌های بسیاری را ایجاد می‌کند که یکی از مهم‌ترین آنها برنامه‌های آموزشی برای صاحبان واحدهای صنعتی و تولیدی است. رناسی با بیان اینکه اس‌پی‌ایکس حلقه واسطی بین صنایع کوچک و واحدهای بزرگ است، توضیح داد: اس‌پی‌ایکس ارتباط بین این بنگاه‌ها را ایجاد می‌کند و برقراری ارتباط اقتصادی و تولیدی بین واحدهای داخلی ایران با دیگر واحدهای صنعتی در دنیا یکی از مهم‌ترین اولویت‌هایی است که می‌تواند تا حد بسیاری مشکلات صنایع کوچک در کشور را برطرف کند.
وی با تاکید بر اینکه بازاریابی برای صنایع کوچک ایران امروزه می‌تواند نقشی نجات‌دهنده برای این صنایع داشته باشد، گفت: اس‌پی‌ایکس یکی از بزرگترین بازاریاب‌های جهانی است که می‌تواند تولیدات و ظرفیت‌های واحدهای صنعتی کوچک ایران را به دنیا معرفی کند. یکی از مشکلاتی که واحدهای صنعتی و تولیدی ایران در سال‌های تحریم داشتند ناتوانی در برقراری ارتباط اقتصادی با دیگر کشورهای دنیا بود.
رناسی افزود: اکنون با وجود اینکه تحریم‌های اقتصادی برداشته شده نیز مشکلاتی در ایجاد این روابط وجود دارد. واحدهای صنعتی و تولیدی در دنیا سال‌های سال است که با یکدیگر همکاری‌های بسیاری دارند و می‌توانند در مواردی مانند تولید و تامین مواد اولیه و تجهیزات با یکدیگر همکاری‌هایی داشته باشند. این در حالی است که بسیاری از واحدهای صنعتی و تولیدی کوچک در ایران معرفی نشده‌اند و در دنیا این واحدها را نمی‌شناسند.

مشاور استراتژیک کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه شناسایی این واحدها در دنیا اهمیت بسیاری دارد، گفت: اگر قرار باشد صنایع کوچک در کشور با دیگر واحدهای صنعتی ارتباط اقتصادی برقرار کنند باید هزینه‌های بسیاری را برای ایجاد این نوع از روابط پرداخت کنند، حال آنکه عضویت در اس‌پی‌ایکس از طریق اتاق بازرگانی اصفهان رایگان است. وی افزود: تمام واحدهای صنعتی ایران می‌توانند از طریق اتاق بازرگانی اصفهان به عضویت اس‌پی‌ایکس درآیند و از این طریق محصولات و تولیدات خود را به دنیا معرفی کنند. عضویت در اس‌پی‌ایکس استانی است. به عبارتی استان‌ها در دنیا می‌توانند عضو اس‌پی‌ایکس شوند. اصفهان نیز به‌عنوان نخستین استان ایران عضو اس‌پی‌ایکس شده است.
رناسی با اشاره به اینکه عضویت اصفهان در اس‌پی‌ایکس طرح آزمایشی است، گفت: براساس قراردادی که اتاق اصفهان با یونیدو امضا کرده، اصفهان نخستین استان ایرانی است که به عضویت اس‌پی‌ایکس درآمده و دیگر واحدهای صنعت ایران نیز می‌توانند از طریق اتاق بازرگانی اصفهان عضو اس‌پی‌ایکس شوند. این مشاور اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه جذب سرمایه‌گذار نیز از دیگر ویژگی‌های اس‌پی‌ایکس است، توضیح داد: صاحبان صنایع کوچک و بزرگ از طریق اس‌پی‌ایکس با یکدیگر در ارتباط هستند. در بسیاری از موارد واحدهای صنعتی نیاز به سرمایه‌گذار دارند تا بتوانند واحدهای خود را توسعه دهند. در صورتی که ارتباط اقتصادی وجود داشته باشد صاحب یک واحد صنعتی در دنیا می‌تواند در واحد صنعتی دیگری سرمایه‌گذاری کند. این اتفاق اکنون می‌افتد و بسیاری از واحدهای صنعتی از طریق روابط اقتصادی در اس‌پی‌ایکس توانسته‌اند سرمایه‌گذار جذب کنند.
وی با اشاره به اینکه حفظ کیفیت از دیگر مواردی است که در اس‌پی‌ایکس کنترل می‌شود، گفت: تعهداتی که واحدهای صنعتی و تولیدی به اس‌پی‌ایکس می‌دهند اهمیت بسیاری دارد و به این دلیل است که واحدهای صنعتی و تولیدی به‌طور دائم باید مورد آزمایش و پایش قرار گیرند. در صورتی که واحدهای صنعتی و تولیدی تعهدات خود را اجرایی نکنند عضویت آنها در اس‌پی‌ایکس تعلیق می‌شود.
رناسی گفت: در اصفهان نماینده اس‌پی‌ایکس اتاق بازرگانی این استان است. اس‌پی‌ایکس بر کیفیت تولید اعضای خود به طور دائمی نظارت دارد و در صورتی که محصولات تولیدی خارج از تعهدات باشد به‌طور قطع عضویت آنها در اس‌پی‌ایکس لغو خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

منبع:گسترش صمت

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: