۹۲ درصد محصولات تولیدی در بازارهای داخلی به فروش می‌رسد

مدیرکل دفتر توسعه صادرات کالای سازمان توسعه تجارت ایران، با توجه به اینکه ۹۲ درصد از محصولات تولید شده در بازارهای داخلی به فروش می‌رسد، گفت: این بزرگترین ضربه را به بدنه تولید وارد می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین ،محمود بازاری بعد از ظهر امروز در جلسه میز صادرات خدمات دانش‌بنیان خراسان جنوبی اظهار داشت: حوزه دانش‌بنیان یکی از محورهای اصلی توسعه اقتصاد ملی است که با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده یکی از وجوه اصلی این سیاست‌ها بحث دانش‌بنیان شدن است.

وی با بیان اینکه در هر فعالیت اقتصادی به دنبال سود اقتصادی و درآمد هستیم، تصریح کرد: همچنان که تولید در حال حاضر با شرایط ویژه‌ای همراه است و برون‌گرایی اقتصادی در قالب اقتصاد مقاومتی بیان شده محوریت باید با صادرات غیرنفتی بوده، بنابراین باید برای فروش خارجی خود برنامه ویژه‌ای داشته باشیم که در این زمینه حوزه فناوری اهمیت دارد.

* مشکل واحدهای تولیدی در سطح کلان وابستگی به بازار داخلی است

مدیرکل دفتر توسعه صادرات کالای سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه بخش مهمی از مشکلات بخش تولید و صنعت کشور مربوط به این موضوع بوده که این بخش‌ها هم‌راستا با پیشرفت و توسعه بازارهای رقابتی خود حرکت نکرده‌اند، یادآور شد: مشکل جدی که واحدهای تولیدی ما در سطح کلان با آن مواجه هستند وابستگی به بازار داخلی بوده است.

بازاری، با توجه به اینکه ۹۲ درصد از محصولات تولید شده در بازارهای داخلی به فروش می‌رسد، گفت: این بزرگترین ضربه را به بدنه تولید وارد می‌کند.

وی با بیان اینکه امروز مشکلات ما ناشی از نگاه محدود به داخل است، افزود: چون طرح توجیه اولیه برای حضور در بازارهای خارج از ایران نداشته‌ایم زمانی که با رکود بازارهای داخلی مواجه شده‌ایم شکست خورده‌ایم.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات کالای سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: با اظهار تأسف شرکت‌های تولیدی کشور سهم بالایی از محصولات خود را برای فروش در بازارهای داخلی گذاشته‌اند که این امر سبب ایجاد مشکل شده و باید به آن توجه شود.

بازاری، با بیان اینکه استراتژی فروش از نظر محتوایی دچار تغییرات اساسی شده است، تصریح کرد: همچنین از نظر شکلی با مدل‌های جدیدی در عرصه صادرات و تجارت روبه‌رو هستیم.

وی با اشاره به اینکه باید مبنای محصولات تولید شده تمایز، استاندارد و قیمت تمام شده باشد که ماحصل آن نوآوری در تولید می‌شود، یادآور شد: برای توسعه تولید راهی برای بهره‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان نداریم تا بخشی از قیمت تمام شده کالاها کاهش یابد.

* پیگیری تشکیل کمیته توسعه صادرات در خراسان جنوبی

مدیرکل دفتر توسعه صادرات کالای سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در سال گذشته تشکیل کمیته‌های توسعه صادرات دانش‌بنیان به استان‌ها ابلاغ شده است، گفت: این کمیته باید در خراسان جنوبی به طور جدی پیگیری و دنبال شود.

بازاری با اشاره به اینکه در بحث رفع موانع تولید قوانین خوبی داشته‌ایم که در طول فرآیند تولید برای شرکت‌های دانش‌بنیان دیده شده است، افزود: از ابتدای قانون برنامه پنجم بحث حمایت و تشویق بنگاه‌های دانش‌بنیان استارت خورد.

وی ادامه داد: در سال ۸۶ تا ۹۱ تصویب قوانین و آیین‌نامه‌ها زمان برده است که یکی از چالش‌های موجود بوده، زیرا این زمان طولانی سبب اتلاف منابع و سرمایه‌ها می‌شود.

* ثبت بیش‌از ۲ هزار شرکت دانش‌بنیان از سوی معاونت فناوری

مدیرکل دفتر توسعه صادرات کالای سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در حال حاضر بیش‌از ۲ هزار شرکت دانش‌بنیان از سوی معاونت فناوری کشور ثبت شده است، اضافه کرد: بیشترین جهت‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان جنوبی در زمینه IT  و ICT فعالیت می‌کنند.

بازاری با اشاره به اینکه باید میزان درآمدی که عاید شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود مشخص باشد، تصریح کرد: این اطلاعات در ارزیابی‌ شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار مهم است.

وی با اشاره به در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی برای حمایت از صادرات غیرنفتی، گفت: در این زمینه بنگاه‌هایی که بیشتر دانش‌بنیان هستند در اولویت دریافت این بسته‌های حمایتی قرار می‌گیرند.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات کالای سازمان توسعه تجارت ایران به بازار افغانستان اشاره کرد و یادآور شد: فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان استان در حوزه‌های IT و ICT می‌توانند خدمات ارزنده‌ای به بازار افغانستان بدهند.

بازاری، ارتباط شرکت‌های دانش‌بنیان با تولید برای ارائه نوآوریشان را بسیار مهم برشمرد و اضافه کرد: باید اولویت‌های مورد نیاز واحدهای تولید به نوآوری‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در استان تعیین شود.

وی خاطرنشان کرد: باید جهت‌گیری‌های پارک علم و فناوری براساس مزیت‌های تولیدی، اقتصادی و تجاری باشد تا دچار جدایی نشویم.

منبع: فارس

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: