فانی: زیرنظام‌های اصلی سند تحول در نیمه اول سال ۹۵، تدوین و اجرایی می‌شود

فانی، وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه انجام طرح‌های مطالعاتی و وضع مقررات زیرنظام‌های اصلی سند تحول تدوین شده است، گفت: از ابتدای سال ۹۵ بررسی آنها در شورای عالی آموزش و پرورش آغاز و به حول و قوه الهی در نیمه اول سال جاری مصوب و اجرایی می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش عصر امروز (سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه) طی سخنانی در دیدار رئیس مجلس با معلمان نمونه کشوری ضمن تبریک و گرامیداشت هفته معلم گفت:اجرای سند تحول همواره یکی از دغدغه‌ها و مطالبات مسئولان ارشد نظام بوده است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: در همین راستا به منظور مدیریت و راهبری یک پارچه تحول در آموزش و پرورش شورای راهبردی اجرای سند تحول تشکیل شده و با استقرار نظام جامعه برنامه‌ریزی در تمامی سطوح این وزارت‌خانه زمینه اجرایی شدن برنامه‌های سند تحول فراهم شده است.

فانی با بیان اینکه انجام طرح‌های مطالعاتی و وضع مقررات زیرنظام‌های اصلی سند تحول تدوین شده است، ادامه داد:از ابتدای سال ۹۵ بررسی آنها در شورای عالی آموزش و پرورش آغاز و به حول و قوه الهی در نیمه اول سال جاری مصوب و اجرایی می‌شود.

وی یادآور شد: در همین راستا برنامه‌های راهبردی آموزش و پرورش در طول برنامه ششم توسعه مبتنی بر اجرای سند تحول بنیادین خواهد بود و با تکیه نقشه راه سند تحول و با اجرای ۱۵۰ برنامه سال ۹۵، سال اجرای متوازن و همه‌جانبه سند تحول در آموزش و پرورش است.

استقرار ساختار جدید نظام آموزشی بر مبنای برنامه درسی ملی از اولیت‌های اجرایی سند تحول است

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه استقرار ساختار جدید نظام آموزشی و تحول محتوا بر مبنای برنامه درسی ملی از اولیت‌های اجرایی سند تحول است، افزود: تغییرات متناسب با برنامه درسی ملی تا پایه نهم اعمال شده و از ابتدای سال تحصیلی ۹۵-۹۶ پایه دهم نیز استقرار خواهد یافت.

فانی ادامه داد: آز انجا که معلمان رکن اصلی نظام تعلیم و تربیت بوده  هر گونه تحول و نوسازی نظام آموزشی مستلزم توجه همه‌جانبه دلسوزان نظام به مشکلات و مسائل آنان است در این راستا به منظور بهبود و معیشت و ارتقای منزلت اجتماعی و توانمدسازی حرفه‌ای آنان از مهرماه ۹۴ با اجرای برنامه رتبه‌بندی معلمان گرامی و ارزنده برداشته شد که امیدواریم با استمرار و توسعه آن در سال ۹۵ شاهد اثرات مثبت و روزافزون باشیم.

وی اظهار داشت: همچنین با راه‌اندازی و توسعه مراکز رفاهی و درمانی فرهنگیان به تعداد ۱۵۶ مرکز، تلاش شده در حد مقدورات دولت اقداماتی صورت بگیرد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: در مورد ارتقای سطح علمی و دانش حرفه‌ای معلمان ضمن تسهیل شرایط ادامه تحصیل آنان با تشمکیل ۴۹۹ انجمن آموزش علمی زمینه مشارکت آنان در ارتقای آموزش و پرورش فراهم شود.

فانی با بیان اینکه با توجه به اهمیت و جایگاه دانشگاه‌های فرهنگیان این وزارت‌خانه برنامه راهبردی این دو دانشگاه در چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ تدوین و تصویب کرده است، ادامه داد: امیدواریم با توسعه این دو دانشگاه مسیر تربیت نیروی انسانی فراهم شود.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: با تأسیس پژوهشکده تعلیم و تربیت اسلامی در قم و تطبیق وضعیت حدود ۷۰۰ مدرس به هیئت علمی اقدامات مؤثری برای تأمین کیفیت علمی و آموزشی دانشگاه فرهنگیان صورت گرفته است.

آموزش و پرورش با رویکرد پرهیز از هر گونه شتابزدگی در اعمال نظام مدیریت راهبردی تلاش می کند

فانی با بیان اینکه آموزش و پرورش با رویکرد پرهیز از هر گونه شتابزدگی و ابتناء به اجرای برنامه‌های کارشناسی و تقویت خرد جمعی در فرایند تصمیم‌گیری و اعمال نظام مدیریت راهبردی تلاش می کند، افزود:آموزش و پرورش در ساخت، تکمیل، توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی از طریق جلب مشارکت‌های بخش غیر دولتی، اجرای برنامه جامع کارآفرینی برای تربیت دانش‌آموزان و بسترسازی فرهنگی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و پژوهش‌سرا‌های دانش‌آموزی به بیش از ۵۰۰ پژوهش‌سرا تجهیز ۶۴ پژوهش را به آزمایشگاه‌های نانو از طریق خرید خدمات آموزشی و مدارس آموزش از راه دور، توسعه شبکه ملی مدارس ایران و ایجاد شبکه‌های اجتماعی به رشد مهارت‌های تحصیلی و فناورانه اقدام کند.

وی با  اشاره به شاخص‌هایی که بیانگر بهبود وضعیت نظام آموزشی بوده است، ادامه داد: پوشش تحصیلی دانش‌آموزان ابتدایی در سال تحصیلی ۹۴-۹۵ به ۹۸٫۴۵ درصد افزایش یافته و با اجرای طرح شهاب ا ز سال تحصیلی ۹۲-۹۳ پوشش دانش‌آموزان این طرح به ۳۸۶ هزار نفر رسیده است.

فانی اظهار داشت: پوشش تحصیلی دختران در سال تحصیلی  ۹۴-۹۵ به ۴۸٫۲۰ افزایش یافته و نسبت کل دانش‌آموزان مدارس غیردولتی به کل دانش‌آموزان در سال تحصیلی جاری به ۱۰٫۶۷ رسیده است.

وزیر آموزش و پرورش در پایان برای بار دیگر از معلمان و رئیس مجلس شورای اسلامی قدردانی و تشکر کرد.

منبع: خانه ملت

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: