تفاهمنامه سرمایه‌گذاری ۲میلیارد دلاری در صنعت آلومینیوم بین ایران و چین امضا شد

تفاهم نامه سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) با شرکت سی.آر.ای.سی چین در تهران به امضا رسید.

به گزارش عیارآنلاین ،این قرارداد توسط «مجید پورعطار» مدیرعامل ایرالکو و «هو های»(Hu Hai) مدیر روابط بین‌الملل این شرکت چینی ظهر امروز(چهارشنبه) امضا شد.
پورعطار گفت: ‌این تفاهمنامه زمینه‌ای است برای فعال‌سازی سایت شماره دو ایرالکو که در شهرک صنعتی خیرآباد در استان مرکزی واقع است.
به گفته وی، این سایت در جوار فرودگاه بین‌المللی و راه‌آهن سراسری واقع شده است و انتظار می‌رود شهرک صنعتی خیرآباد در آینده‌ای نه چندان دور به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شود.
وی با تاکید بر اجرای سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری چین برای توسعه فعالیت ایرالکو (اراک) اظهار داشت: فعال سازی سایت شماره دو این واحد در واقع چند هزار فرصت شغلی در مرحله ساخت و اجرا و نیز هنگام بهره برداری فراهم می سازد.
وی خاطرنشان ساخت: ایرالکو در واقع نخستین تولیدکننده شمش آلمینیوم در ایران و خاورمیانه محسوب می شود و اکنون دستیابی به تولید سالیانه یک میلیون تنی می اندیشد.
مجموع تولید شمش آلمینیوم در سال گذشته به رقم ۳۲۵ هزار تن رسید که توسط ایرالکو (اراک) و آلومینیوم المهدی هرمزال(بندرعباس) تولید شد و سهم ایرالکو از این رقم ۱۸۰ هزار تن بود که نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۳ رشدی بیش از ۹ درصد داشت.
پورعطار گفت: لازمه تحقق هدف پیش بینی شده برای این واحد صنعتی واقع در استان مرکزی، نوسازی و بهسازی خطوط قدیمی و جذب سرمایه گذاری است.
وی افزود: ایجاد ۲ واحد جدید ۳۵۰ هزار تنی در مدت ۱۰ سال، امکان دستیابی به ظرفیت یک میلیون تنی را فراهم می سازد و هر واحد به یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی نیاز خواهد داشت.
به گفته وی، شرکت چینی سی.آر.ای.سی (CREC) اکنون در ۷۶ کشور جهان پروژه در حال اجرا دارد و مدت ۱۰ سال است که در پروژه های ایران مشارکت می کند.
پورعطار افزود: ساخت واحد ۳۵۰ هزار تنی در سایت شماره دو ایرالکو (واقع در شهرک صنعتی خیرآباد ۳۰ کیلومتری اراک که ۳۹۵ هکتار مساحت دارد که ۱۹۷ هکتار آن به کاربری صنعتی اختصاص یافته است) به همراه مرحله نخست نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی و تکمیل واحد آندسازی که نیمی پیشرفت فیزیکی آن انجام شده، در قالب محورهای مورد تفاهم با شرکت یاد شده چینی است.
پروژه آندسازی ایرالکو شهرک صنعتی خیرآباد به عنوان یک نیاز اساسی در دست اجراست و تولید آلومینیوم به ازای هر کیلوگرم، نیاز به سه کیلوگرم آند و ۲ کیلوگرم آلومینا دارد؛ سالیانه حدود یک هزار و ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد ریال (۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ میلیارد ریال) صرف واردات آند به کشور می شود و براساس برنامه زمانبندی شده قرار است ۲۴ ماهه (نیمه نخست سال ۱۳۹۶) این واحد به بهره برداری برسد.
مدیرعامل واحد صنعتی مزبور گفت: تولید آلومینیوم جهانی سالیانه بیش از یک میلیارد تن است که اغلب قابلیت بازیافت دارد و با محیط زیست سازگاری است.
وی تصریح کرد: اختصاص دو فاز عسلویه برای تامین گاز مورد نیاز تولید پنج میلیون تن آلومینیوم به سرمایه گذاران می تواند جهشی جدی در این بخش ایجاد کند و پیشنهاد برنامه تولید ۲ میلیون تن در منطقه عسلویه (یک میلیون تن منطقه ویژه پارسیان و یک میلیون تن لامرد فارس منطقه ویژه صنایع انرژی بر)، یک میلیون تن بندرعباس، یک میلیون تن جاسک – چابهار و یک میلیون تن اراک را به مورد اجرا گذاشت.
آمارهای وزارت صنعت، معدن وتجارت نشان می دهد تولید شمش آلومینیوم در سال ۱۳۹۲ برابر با ۲۹۹ هزار تن بود که در سال ۱۳۹۳ با کاهش چهار درصدی به ۲۸۷ هزار تن رسید.
برنامه تولید سال ۹۴ از سوی وزارتخانه یادشده دستیابی به تولید ۳۱۰ هزار تن شمش آلومینیومی پیش بینی شده بود که ۱۵ هزار تن بیش از هدف گذاری تحقق یافت.
مدیرعامل ایرالکو گفت: امروز توافق با طرف های خارجی باهدف تحقق بخشیدن به سیاست های اقتصاد مقاومتی دنبال می شود و درعین حال دستیابی به توافق برجام زمینه استقبال هیات های خارجی برای همکاری با ایران به ویژه در صنعت آلومینیوم را فراهم ساخت.
«هو های» مدیر روابط بین الملل شرکت چینی سی.آر.ای.سی نیز به خبرنگاران گفت: اکنون این شرکت در پروژه خط آهن قم – اصفهان و آزاد راه تهران – شمال مشغول فعالیت و قرار است شرکت ایرالکو در مدت ۶ ماه آینده همه اطلاعات فنی مورد نیاز را در اختیار این شرکت قرار دهد.
وی افزود: انتخاب فناوری تولید توسط شرکت چینی انجام می شود؛ علاوه بر آن ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی نیز در چارچوب این تفاهمنامه دیده شده است.
طرف امضاکننده چینی این تفاهم نامه گفت: پس از دریافت اطلاعات فنی، در مدت پنج ماه پس از آن، قرارداد بین دو طرف نهایی و کار شکل اجرایی به خود خواهد گرفت.
شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) با مشارکت ایران، آمریکا و پاکستان در دهه ۵۰ شکل گرفت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شکل مستقل فعالیت می کند.

منبع: ایرنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: