دهمین شماره روسیه‌نامه منتشر شد:

ایران جایگزین ترکیه می‌شود

از آنجایی که روسیه واردات محصولات کشاورزی از ترکیه را متوقف کرده است، ایران می تواند با استفاده از کریدور سبز و برطرف کردن بخشی از مشکل تعرفه‌ها در تجارت، جایگزین ترکیه در صادرات محصولات کشاورزی به روسیه باشد. البته صادرات ایران به روسیه در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ کاهش ۳۹ درصدی داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، دهمین شماره از «روسیه‌نامه» عمدتاً به تبادلات تجاری روسیه، در حوزه محصولات کشاورزی پرداخته است. تلاش برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی و شیلاتی ایران به روسیه و برنامه‌ریزی مسکو برای دست‌یابی به مقام نخست صادرات گندم در جهان از موضوعات مهم این شماره است.

ایران جای ترکیه را می‌گیرد

ترکیهدر هفته گذشته، رئیس اداره فدرال گمرک روسیه اعلام کرد: «ایران پذیرفته است که با توجه به امکاناتی که دارد، محصولات دارای مهلت محدود فروش را به روسیه صادر کند و بر این اساس، در ماه می، توافق‌نامه گذرگاه سبز بین طرفین امضا خواهد شد». وی افزود: «ایران پذیرفته جایگاه قبلی ترکیه را در صادرات میوه و سبزیجات به مسکو بگیرد و برای امضای توافق‌نامه گذرگاه سبز گمرکی بین دو کشور به ایران سفر می‌کنیم».

راه‌اندازی گذرگاه گمرکی سبز از مدت‌ها پیش، در دستور کار دو کشور برای کاهش هزینه‌های گمرکی تجارت کشاورزی قرار دارد. مسکو واردات محصولات کشاورزی از ترکیه را متوقف کرده و ایران می تواند با استفاده از این کریدور و اصلاح تعرفه‌های تجاری، جایگزین ترکیه در صادرات محصولات کشاورزی به روسیه باشد. البته سال گذشته، صادرات ایران به روسیه، نسبت به سال قبل از آن، کاهش ۳۹ درصدی داشته است.

واردات به اوج رسید

صادرات محصولات کشاورزی_وارداتدر پی رفت‌وآمد هیأت‌های تجاری مختلف به ایران، تجار و مسئولان روسی از جمله هیأت‌های پرجمعیتی بودند که سال گذشته به ایران آمدند. در حالی که انتظار می‌رفت اقامت یک هفته‌ای این هیأت ۳۰۰ نفره روس در ایران به افزایش میانگین تجارت خارجی دو کشور بیانجامد، اما آمار تجارت ایران و روسیه در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۳، کاهشی حدود ۲۷٫۵ درصدی داشت.

با وجود این، آمارهای تجارت خارجی ایران در فروردین ۱۳۹۵ نشان می‌دهد که واردات محصولات روسی در این ماه، نسبت به زمان مشابه سال گذشته، رشد ۴۳۳٫۸ درصدی داشته و از رقم ۲۴٫۷۵ میلیون دلار به ۱۳۲٫۱۲ میلیون دلار رسیده است.

فروش آب سنگین به روسیه

میخائیل اولیانوف، مسئول بخش کنترل و عدم اشاعه تسلیحات وزارت خارجه روسیه با اشاره به موضوع خرید آب سنگین از ایران، گفت: «تاکنون هیچ توافقی در این زمینه صورت نگرفته، و این مسئله صرفا در حال بررسی است».

تلاش برای افزایش صادرات

تراز منفی بازرگانی _ترانزیت - صادرات - واردات_بازرگانیدر هفته گذشته، مسئولان مختلف کشور از تلاش برای افزایش صادرات به روسیه خبر دادند. حسن صالحی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و سرپرست هیأت ایرانی در هفتمین نشست مشترک شیلاتی دو کشور با بیان اینکه نام ۱۹ شرکت ایرانی تولید محصولات آبزی و چند شرکت لبنی در فهرست مجاز صادرات به این کشور ثبت شده است، اظهار داشت: «توان تولید بخش شیلات ایران برای صادرات به روسیه، سالانه ۲۰ تا ۳۰ هزار تن ارزیابی می‌شود که امیدواریم بهره‌برداری مناسبی از این ظرفیت و تفاهم‌ها صورت گیرد». بر اساس موافقت‌نامه همکاری‌های شیلاتی ایران و روسیه، که در سال ۱۳۷۵، به تصویب مجالس دو کشور رسید، همه ساله کمیسیون مشترکی به میزبانی یکی از دو کشور برگزار می‌شود که تاکنون هفت اجلاس آن تشکیل شده است.

وزیر جهاد کشاورزی نیز لزوم توجه جدی در راستای افزایش صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه از جمله آذربایجان و روسیه را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: «برای این منظور، رایزنی‌های گسترده‌ای انجام شده و فضا برای افزایش صادرات فراهم شده است».

در راستای تشویق صادرات مواد غذایی به مسکو نیز ۱۰۰ تولیدکننده صادراتی فعال در صنایع غذایی ایران، مردادماه امسال، محصولات تولیدی خود را به بازار کازان روسیه معرفی می‌کنند. بر این اساس، نخستین نمایشگاه تخصصی محصولات غذایی و صنایع وابسته ایران قرار است یکم تا سوم مردادماه در کازان روسیه برگزار شود.

تحریم روسیه

روسیهدر هفته گذشته، قانونگذاران آمریکا لایحه‌ای را به صحن کنگره ارائه نمودند که به موجب آن،‌ لغو تحریم­ها علیه مسکو مشروط به بازپس دادن شبه جزیره کریمه به دولت اوکراین است. این درحالی است که از اواسط هفته گذشته، قانونگذاران فرانسوی ابتکار عمل متفاوتی را آغاز کردند و از ۹۸ عضو مجلس ملی فرانسه، ۵۵ نفر به قطعنامه مخالفت با تمدید تحریم‌های اروپایی رأی موافق دادند. قطعنامه پیشنهادی پارلمان فرانسه به رغم آنکه فاقد قدرت اجرایی است، به زعم اعضای پارلمان فرانسه می‌تواند راه را برای دولت­های اروپایی جهت پایان بخشیدن به تحریم‌های ضد روسی هموار نماید».

 همچنین وزارت کشاورزی روسیه به تولیدکنندگان محصولات کشاورزی ایتالیا پیشنهاد کرد تا با سرمایه‌گذاری در ۲۹ پروژه واقع در ۹ منطقه از روسیه، از عواقب تحریم‌های این کشور علیه کشورهای اروپایی فاصله بگیرد. دو کشور قصد دارند تا در ماه ژوئن، دور بعدی مذاکرات خود را در این زمینه آغاز کنند. قرار است روسیه به کمک سرمایه‌گذاران ایتالیایی پنیر پرچرب و پنیر ریکوتا را در کنار خوراک دام و طیور در خاک روسیه تولید کنند. از سوی دیگر، قرار است دو کشور با همکاری یکدیگر ماهی، میوه و سبزیجات در روسیه تولید کنند.

صادرات گندم به چین

واردات گندمچین با تأیید استاندارد غذایی، خواهان افزایش صادارت گندم روسیه به این کشور شد. ماه گذشته نیز معاون وزیر کشاورزی روسیه گفت: «در سال کشاورزی آینده، روسیه در تأمین گندم چین به طور جدی حضور خواهد داشت». لازم به ذکر است الکساندر تکاچف، وزیر کشاورزی روسیه نیز  گفت: «روسیه با پیشی گرفتن از کانادا و آمریکا، بزرگترین صادرکننده گندم در جهان شده است و در سال جاری میلادی، ۲۵ میلیون تن گندم صادر می‌کند».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: