۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۱۶

لایحه برخورد با تخلفات پایان نامه نویسی در انتظار بررسی مجلس

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: لایحه برخورد با تخلفات پایان نامه نویسی برای بررسی و تصویب نهایی در مجلس است.

به گزارش عیارآنلاین ،محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم  درباره پایان‌نامه نویسی برخی استادان به جای دانشجو اظهار داشت: تخلف پایان ‌نامه نویسی استادان و فروش آن به دانشجویان از جمله کارهایی است که معمولا به ندرت یا اصلا اتفاق نمی افتد.

وی ادامه داد:‌ اگر موردی از این تخلف مشاهده می شود از سوی موسسه‌های غیرمجازی است که جمعی از افرادی که اهل پژوهش نیستند آنها را تشکیل داده‌اند و کپی و متناسب سازی می کنند.
روشن درباره نحوه برخورد با این موارد گفت: آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، برای برخورد با این موارد تدوین شده و براساس آن مجازات متناسب در نظر گرفته می شود.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم بیان کرد: نحوه برخورد با متخلفان دانشگاهی اعم از استاد، دانشجو و کارمندان آیین‌نامه خاص خود را دارند که بر اساس آن سه آیین‌نامه، برخورد لازم صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه استادان دانشگاه‌ها تاکنون مرتکب چنین تخلفی نشده‌اند، ‌افزود: تاکنون هر پرونده‌ای که مربوط به تخلف در پایان‌نامه نویسی بوده، مربوط به تخلف دانشجویان و موسسه‌های غیرمجاز است.
روشن یادآور شد: قوانین فعلی ما برای برخورد و نظارت با تخلف در پایان‌نامه نویسی، کارآمدی لازم را ندارند و مجبور به تدوین لایحه‌ای تحت عنوان جلوگیری از تقلب در تولید آثار علمی در وزارت علوم شده‌ایم که پس از تصویب در هیات وزیران برای تصویب به عنوان قانون به مجلس شورای اسلامی ارسال شده و در نوبت رسیدگی قرار دارد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص اجرایی شدن این لایحه برای سال تحصیلی جدید، اظهار داشت: این لایحه پس از تصویب مجلس و تائید شورای نگهبان، ۱۵ روز بعد از انتشار در روزنامه رسمی، برای تمام دانشگاه‌ها و زیرمجموعه‌ها لازم‌الاجرا است.

منبع: خبرگزاری‌دانشجو

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: