۱۷ ارد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۹

لزوم ممنوعیت واردات همه‌ی کالاهای مصرفی از آمریکا

درحال حاضر محصولاتی چون خودرو، لپ تاپ و انواع ماشین‌های داده پردازی، کره، خمیر چوب، سیگار و تجهیزات پزشکی، به این بهانه که کالای مصرفی نیستند مشمول این ممنوعیت نیستند. واردات بخشی از این کالاها از آمریکا صورت می‌گیرد درحالیکه ایران می‌تواند به راحتی این محصولات را تولید یا لااقل از دیگر کشورها وارد نماید.

به گزارش عیارآنلاین، اواخر سال جاری سازمان توسعه تجارت فهرست خودروهای مجاز وارداتی در سال ۱۳۹۵ را منتشر کرد. که در آن نام ۸۴ مدل خودرو از ۲۴ شرکت سازنده خودرو از ۹ کشور دنیا دیده می‌شد. در جدول زیر نام شرکت‌های سازنده خودرو به تفکیک کشورهایشان نشان داده شده‌است.

۱۲۳۲

نکته‌ی جالب توجه در این لیست حضور نام برخی از محصولات شرکت آمریکایی شورولت است. در هفته‌های اخیر و پس از ورود چند خودرو آمریکایی به ایران، برخی از لزوم ممنوعیت واردات این خودروها در راستای ابلاغیه ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از آمریکا سخن به میان آوردند. اما مسئولین وزارت صنعت در ابتدا این واردات را اقدامی قانونی خواندند و اعلام کردند: «مصوبه ممنوعیت ورود کالاهای آمریکایی منحصر به کالاهای مصرفی است و با توجه به اینکه که خودرو در قوانین ما به عنوان کالای سرمایه‌ای و یا مصرفی با دوام تلقی می‌شود، شامل مصوبه مذکور نیست.» و به این ترتیب واردات خودروهای آمریکایی را اقدامی قانونی جلوه داده شد.

اما در ادامه و پس از آنکه مقام معظم رهبری در سخنان خود در دیدار با کارگران به تقبیح واردات خودرو از آمریکا پرداختند، مسئولین وزارت صنعت نیز مواضع خود را تغییر دادند و وزیر صنعت با اعلام بی اطلاعی از واردات خودروهای آمریکایی به کشور گفت: «من نمی‌دانستم و دستور پیگیری دادم. یا باید مجوز واردات شرکت وارد کننده را لغو کنیم و یا بگوییم از مجوز وارداتشان استفاده نکند.»

در واقع مشکل اصلی در این مسئله، عدم تعریف درست کالاهای مصرفی بوده به طوریکه باعث شده تنها تعداد معدودی از کالاها، مشمول ممنوعیت واردات از آمریکا باشند.

بنابراین همانطور که پیشتر تأکید کرده بودیم لازم است لیست کامل‌تری از کالاهای مصرفی، مشمول ممنوعیت واردات از آمریکا قرار بگیرند. درحال حاضر محصولاتی چون خودرو، لپ تاپ و انواع ماشین‌های داده پردازی، کره، خمیر چوب، سیگار و تجهیزات پزشکی، به این بهانه که کالای مصرفی نیستند مشمول این ممنوعیت نیستند. واردات بخشی از این کالاها از آمریکا صورت می‌گیرد درحالیکه ایران می‌تواند به راحتی این محصولات را از دیگر کشورها وارد نماید و واردات آن‌ها از آمریکا هیچ منفعتی برای کشور به همراه ندارد.

لیست کالاهای مصرفی که لازم است واردات آن‌ها از آمریکا ممنوع اعلام شود بار دیگر در جدول زیر آورده شده است که متأسفانه در حال حاضر بخش کمی از آن‌ها مشمول ممنوعیت واردات هستند.

۱۲۳۴۵۶۷

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: