۱۷ ارد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۲

طرح حل چالش دامداران و صنایع لبنی روی میز دولت

به گفته مدیر کل نظارت بر محصولات کشاورزی و غذایی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، مشکلات بین صنایع لبنی و دامداران ساختاری بوده و علیرغم مشکلات دامداران، صنایع لبنی به دلیل نداشتن فروش کافی، با رکود مواجه هستند که برای حل این معضل، وزارت کشاورزی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی موظف شدند طرحی جامع تهیه کنند و این موضوع در دستور کار دولت قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا رستمی اظهار کرد: برای حل مشکلات ساختاری موجود بین صنایع لبنی و دامداران، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی موظف شدند طرح جامعی را تهیه کنند که این موضوع در دستور کار دولت است.

به گفته وی، در این طرح مشکلاتی مثل بالا بودن هزینه، تولید سنتی و از طرفی کیفیت شیر در نظر گرفته می شود.

رستمی افزود: لبنیات پرمصرف مثل ماست، شیر یا پنیر جزو کالاهای اولویت اول قرار می‌گیرند و براساس مصوبه دولت در سال گذشته، همه کارخانه های لبنی موظف بودند از اول دی سال گذشته نسبت به افزایش قیمت فرآورده های لبنی پرمصرف به میزان حداکثر شش درصد نسبت به قیمت مصوب سال ۱۳۹۳ و از طرفی نسبت به افزایش ۱۰۰تومانی قیمت خرید فعلی هر کیلوگرم شیر خام از دامداران اقدام کنند.

رستمی ادامه داد: اتفاقی که در حال حاضر بین دامدار و صنایع لبنی افتاده این است که براساس قیمت‌های مصوبی که داشتیم و افزایش‌ قیمت مجاز که براساس مصوبات کارگروه تنظیم بازار از قبل تعیین شده بود، پرونده تعزیراتی واحد‌های تولیدی که تمکین نکردند توسط سه معاون وزیر مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت تعدادی از پرونده ها به تعزیرات ارسال شد و مابقی نیز در حال ارسال است.

مدیر کل نظارت بر محصولات کشاورزی و غذایی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: دامدار‌ان تاکید می‌کنند که قیمت تمام شده شیر بالاتر از نرخی است که در حال حاضر به فروش می رسانند. از طرفی صنایع لبنی نیز عنوان می‌کنند که قادر نیستند محصولات خود را با قیمت بالاتری بفروشند که بتوانند شیر را با قیمت بیشتری خریداری کنند، ولی سازمان حمایت با صنایعی که علی‌رغم بالابردن قیمت‌های خود ولی قیمت خرید شیرخام را از دامدار، افزایش ندادند برخورد کرد، چون این موضوع به نوعی تخلف محسوب می‌شود.

منبع: ایسنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: