معاون وزیر نیرو

تراز مبادلات برق ایران هنوز مثبت است/ پیک مصرف برق ۲ هزار مگاوات افزایش می‌یابد

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ۵۵ درصد برق کشور توسط نیروگاههای بخش خصوصی تولید می شود، گفت: تراز مبادلات برق ایران با کشورهای همسایه در سال ۶ تا ۸ میلیارد کیلووات ساعت مثبت است.

به گزارش عیارآنلاین، هوشنگ فلاحتیان در خصوص اینکه بخش برق در اقتصاد مقاومتی در چند محور قرار است فعالیت کند گفت:بخش برق و یا همان شرکت توانیر بر اساس حکمی که وزیر نیرو صادر کرد و در ۵ محور از محورهای ۱۷ گانه اقتصاد مقاومتی فعالیت های مهم و عظیمی را در بخش برق انجام خواهد داد که مهمترین آن اتمام عملیات برق‌رسانی به تمامی روستاهای دارای ۱۰ تا ۲۰ خانوار و احداث بخش بخار نیروگاه‌های گازی به‌ظرفیت ۷ هزار مگاوات، تکمیل و بهره‌برداری از نیروگاه پرند، تکمیل و بهره‌برداری از ۱۸۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی جدید و احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت اسمی تولید برق توسط بخش خصوصی است.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به حضور فعال بخش خصوصی در صنعت برق کشور و اینکه این صنعت با حضور بخش خصوصی چهره متفاوتی نسبت به گذشته دارد و هم‌اکنون ۵۵ درصد برق کشور توسط این بخش تولید می‌شود گفت:در حکمی که از سوی وزیر نیرو برای تحقق اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده توجه ویژه ای به بخش خصوصی صورت گرفته بطوریکه ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت اسمی تولید برق توسط بخش خصوصی احداث خواهد شد.

*ظرفیت نیروگاهی کشور تا چند سال آینده به ۱۰۰ هزار مگاوات می رسد

فلاحتیان ادامه داد: هم‌اکنون صنعت برق کشور با ۷۴ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی و ۳۳ میلیون مشترک برق بزرگترین مجموعه صنعتی بخش برق در منطقه است و با این حال باید در چند سال آینده ۲۵ هزار مگاوات به ظرفیت خود اضافه کند و به ۱۰۰ هزار مگاوات ظرفیت برسد.

وی افزود: هم‌اکنون سالانه ۲۸۰ میلیارد کیلووات ساعت برق در کشور تولید می‌شود و متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور هم‌اکنون ۳۷٫۷ درصد است.

*رشد ۲ هزار مگاواتی پیک برق در تابستان امسال

فلاحتیان در پاسخ به این سئوال که آیا برنامه ریزیهای لازم برای پیک بار شبکه برق در سال جاری شده است گفت: صنعت برق در تابستان گذشته پیک بار ۵۰ هزار و ۱۷۷ مگاوات را تجربه کرد که طبق پیش‌بینی‌ها امسال این میزان به ۵۲ هزار مگاوات خواهد رسید بنابراین باید امسال مدیریت مصرف برق بیش از پیش جدی گرفته شود.

وی در پاسخ به این سئوال که مدیر عامل شرکت برق منطقه ای تلفات برق را در شبکه برق چندان بالا ندانسته ادامه داد: تلفات برق کشور در بخش توزیع و فوق توزیع هم‌اکنون ۱۳٫۵ درصد است و سالانه این صنعت شاهد افزایش ۶ درصدی تقاضا بوده است.

*تراز مثبت مبادلات برق

فلاحتیان در پاسخ به این سئوال که میزان صادرات برق کاهش یا افزایش یافته است گفت:سالانه یک میلیارد دلار برق از کشور صادر می شود و هم‌اکنون در سال حدود ۱۰ میلیارد کیلووات ساعت برق صادرات و حدود ۴ میلیارد کیلووات ساعت نیز واردات برق داریم که با احتساب این ارقام تراز مبادلات برق با کشورهای همسایه در سال ۶ تا ۸ میلیارد کیلووات ساعت مثبت است.

وی با اشاره به لزوم ایجاد ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید برق در کشور گفت: این صنعت برای پاسخگویی به نیاز مشترکان خود باید سالانه ۳ میلیارد دلار در بخش تولید و ۶ هزار میلیارد تومان برای تامین زیرساخت‌های انتقال و توزیع هزینه کند.

 منبع: فارس

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: